Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kunštát s hrnčířskou minulostí

Kunštát s hrnčířskou minulostí

Kultura
Na rozhraní Boskovické brázdy a Hornosvratecké vrchoviny leží město Kunštát s tradiční hrnčířskou a keramickou tradicí. Kunštát byl založen ve 13. století, o něco málo starší je zdejší hrnčířství.

Podmínky pro rozvoj hliněného tovaru zde byly mimořádně příznivé. V městečku i okolí byl dostatek vhodné, tvárné hlíny a tak se v Kunštátě vyrábělo první nádobí pro denní potřeby: hrnce, hdrníčky, pekáče, bábovky, krajáče, pulcary, džbánky... Nejvíce kvetlo hrnčířství na sklonku 19. stol. Už tenkrát bylo vyváženo do cizích zemí. Výrobky dnešních keramických dílen proslavují Kunštát jak Evropě, tak např. i v Americe. Zvlášť velký význam pro hrnčířství na Kunštátsku měl rok 1990, kdy vznikají další soukromé dílny a dílničky, které předvádějí rozličné tvary výrobků a zajímavé glazury. V roce 1993 byla navázána tradice hrnčířských jarmarků, který se zde koná každoročně v září.

Navštívit můžete ve městě řadu památek, z nichž nejznámější je zámek. Kunštátský zámek, původně středověký hrad, získal svoji současnou podobu přestavbami v polovině 16. století, dále pak v 2. pol. 17. století. V roce 2002 byl zámek prohlášen národní kulturní památkou. Po prohlídce zámku se projděte i zámeckou zahradou s unikátním historickým psím hřbitovem.

S Kunštátem je spojeno několik známých osobností: básník a kunštátský rodák Klement Bochořák, historik a spisovatel Jan Tenora a básník František Halas, jehož rod pocházel z nedaléké Rozseče a on sám v Kunštátě často a rád pobýval. Od roku 1980 se v přírodním parku koná akce Halasovo Kunštátsko. Na náměstí také bydlí a žije známý český spisovatel, básník a překladatel Ludvík Kundera – kdysi blízký přítel Františka Halase. Z historie První písemná zmínka o Kunštátu pochází z roku 1279. Stavitelem hradu a majitelem panství byl Kuna, syn Gerharda ze Zbraslavi, po něm se sídlo i městečko nazývalo Kunovo místo. Páni z Kunštátu drželi panství do roku 1521. Nejslavnější z tohoto rodu byl český panovník Jiří z Kunštátu a z Poděbrad, který byl majitelem kunštátského panství v letech 1427 - 1464. Posledními držiteli panství byli v letech 1901-1945 hrabata Coudenhove-Honrichsové.

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 1. 2018
10.2.
11.2.
Valentýnská oslava s kaméliemi na zámku Lysice

Valentýnská oslava s kaméliemi na zámku Lysice

Lysice, Jižní Morava
1.12.
28.2.
Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Sloup, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Blansko, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Křtiny, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Rekreační středisko Iveta

Rekreační středisko Iveta

Svojanov, Východní Čechy
Zámek Letovice

Zámek Letovice

Letovice, Jižní Morava