Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kostnice v Nížkově

Kostnice v Nížkově

Památky
Dvanáct kilometrů jihozápadně od Žďáru nad Sázavou je možné navštívit unikátní kousek historie. Jedná se o kostnici v Nížkově, která byla v malé obci na Žďársku postavena v roce 1709, protože místní hřbitov byl už nedostačující. Tehdy ale nikdo nevěděl, že se kostnice zaplní relativně brzy.
Nížkovská kostnice kromě drobných úprav vypadá stejně jako před staletími. Uvnitř jsou až téměř pod strop narovnány čtyři hranice kostí. Odhadem se jedná o kosterní pozůstatky šesti až osmi tisíc lidí. Díky tamním klimatickým podmínkám jsou dovedně poskládané kosti a vybělené lebky s prázdnými očními důlky stále ve velmi dobrém stavu, jak se můžete sami přesvědčit.

Jedna z lebek je oproti ostatním oblýskaná četnými dotyky rukou návštěvníků. Dlouhá jizva dokazuje, že kdysi byla čelně rozseknutá, ale později opět srostla. Lidé si na ni sahají pro štěstí. Věří, že je neopustí, stejně jako toho neznámého vojáka. I když bylo to pro něj štěstí? Svoje zranění z boje sice přežil, ale v lazaretu pak stejně podlehl smrtelné chorobě.

Kostnice v Nížkově nemá průvodcovskou službu. Návštěvu lze domluvit buď na místním obecním úřadě nebo na faře. Nejspolehlivější je včasná rezervace a domluva návštěvy. Vstupné se nevybírá, přijímají se jen dobrovolné dary pro vlastníka kostnice - místní Římskokatolickou farnost, které je možné vhodit do v Kostnici umístěné pokladničky.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 6. 2018
4.8.
Detektivem na Šlakhamru

Detektivem na Šlakhamru

Hamry nad Sázavou, Vysočina
7.9.
9.9.
Mrkvancová pouť v Polné 2018

Mrkvancová pouť v Polné 2018

Polná, Vysočina
18.8.
Mrkvancobraní v Polné

Mrkvancobraní v Polné

Polná, Vysočina
25.6.
30.6.
Mistrovství Evropy v softballu mužů

Mistrovství Evropy v softballu mužů

Havlíčkův Brod, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí