Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kostel sv. Havla na Starém Městě pražském

Kostel sv. Havla na Starém Městě pražském

Památky
Důležitou součástí staré Prahy byla Havelská čtvrť, tzv. Havelské Město bylo téměř samosataným celkem v rámci Starého Města. Farní kostel sv. Havla, založený Václavem I. roku 1232, byl jedním ze čtyř hlavních pražských kostelů.

Kostel byl, stejně jako Havelské Město, založen v roce 1230 českým králem Václavem I. Havelské Město se spojilo se Starým Městem ve třináctém století a spolu vytvořili společně jedno území, které bylo později jako celek obehnáno městskými hradbami.

Kostel byl postaven v centru již zmíněného Havelského města. Jeho vznik je datován na období třináctého století a byl postaven v románském stylu. O století později byl tento kostelík přestavěn na trojlodní baziliku. Zachovaly se dokonce i některé prvky gotiky. Koncem sedmnáctého století byl zcela barokizován. Z tohoto období se dochovalo nádherné průčelí, které podle dochovaných dokumentů vznikalo podle plánů a nákresů Jana Santiniho Aichla a Pavla Ignáce Bayera.

Kostel svatého Havla má několik kaplí. Jedna z nich nese název kaple Karmelská. Ta vznikla v roce 1673 a unikátní je především její výzdoba, kterou tvoří štukatury od G. B. Comety. Co však je dále unikátní je skutečnost, že se právě zde nalézá hrob významného malíře z období baroka Karla Škréty. Další kaplí je kaple císařská, která byla vybudována v roce 1730. Významnou je kaple svatého Václava se sousoším Kalvárie a čtyřmi evangelisty. Toto jedinečné dílo bylo roku 1726 vyrobeno v dílně F. M. Brokoffa.

Dominantou kostela jsou při pohledu z ulice nádherné kostelní věže. Každá z nich dosahuje do výšky přes padesát metrů. Toužít-li po nezapomenutelném zážitku, neváhejte a vystoupejte vzhůru. V nejvyšší části je možné otevřít okenice, čímž se vám naskytne unikátní výhled na celé město. Kromě Pražského hradu uvidíte také památník na Vítkově, kostely na Starém Městě a mnoho dalších památek.

Celý popis
Naposledy změněno: 19. 6. 2018
11.5.
20.6.
Tatr(o)man

Tatr(o)man

Praha 1, Praha
18.6.
16.7.
Prague Summer Nights 2018

Prague Summer Nights 2018

Praha 1, Praha
18.5.
16.9.
Znovuotevření muzea Grévin

Znovuotevření muzea Grévin

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí