Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze

Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze

Památky
Na pražském nábřeží Edvarda Beneše v bezprostředním sousedství dnešního Čechova mostu se na břehu Vltavy nachází zajímavá kruhová barokní kaple sv. Máří Magdaleny. Počátkem padesátých let hrozilo kapli zbourání, naštěstí však byla přesunuta o necelých jednatřicet metrů proti proudu toku Vltavy.
Oválná kaple sv. Máří Magdaleny pod Letenskými sadyPraze vyrostla v roce 1635 pod klášterní vinicí řádu Křižovníků s červeným srdcem. Kaple vystavěna na rozhraní renesance a baroka je inspirována Vlašskou kaplí, která byla postavena při pražském Klementinu. Kapličku při viničním lisu nechal řád zasvětit Nanebevzetí Panny Marie. Měla s ní být spojena i nadace financovaná z příjmu z tehdejšího přívozu pod Letnou (nesmíme zapomínat, že v Praze byl tehdy jen Karlův most). S během času jí však Pražané začali říkat kaple Maří Magdaleny.

Rádi se u ní prý zastavovali voraři, později po josefínských reformách sloužila jako sklad dřeva či uhlí a dokonce i jako holubník a ovčín pro majitele blízké plovárny. Od roku 1908 o ni pečuje starokatolická církev; podívat se sem můžete třeba při Noci kostelů a také o Vánocích, kde tu bývají vystaveny pravé arabské jesličky.

V polovině 20. století kapli hrozila kvůli přestavbě nábřeží a budování tramvajové tratě demolice; podle některých pamětníků ale spíš "hyzdila skvostný výhled na tehdejší Stalinův pomník na Letné". Ať tak či onak, její záchranu inicioval slavný statik a betonář Stanislav Bechyně – a právě on prý vymyslel způsob, jak kapli přestěhovat o 31 metrů proti proudu Vltavy.

Jednalo se tenkrát o první přesunutí historické stavby na československém území. Stavba s nově vybudovaným základovým věncem, sevřená v ocelových obručích a zevnitř vyztužená dřevěnými trámy, putovala po kolejích do předpolí Čechova mostu, kam definitivně dosedla 4. února 1956. Posunování trvalo asi dva dny. Kapli to na novém místě docela sluší a přesun dodnes připomínají vitráže z padesátých let. Jejich autorkou je Alena Novotná-Gutfreundová a zobrazují různé výjevy z historie stavby.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 6. 2017
7.6.
13.9.
Letní kino Stalin na Letné

Letní kino Stalin na Letné

Praha 7, Praha
1.1.
31.12.
UMtrh 2017

UMtrh 2017

Praha 1, Praha
19.6.
30.6.
Krevetový speciál

Krevetový speciál

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí