Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze

Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze

Památky
Na pražském nábřeží Edvarda Beneše v bezprostředním sousedství dnešního Čechova mostu se na břehu Vltavy nachází zajímavá kruhová barokní kaple sv. Máří Magdaleny. Počátkem padesátých let hrozilo kapli zbourání, naštěstí však byla přesunuta o necelých jednatřicet metrů proti proudu toku Vltavy.
Oválná kaple sv. Máří Magdaleny pod Letenskými sadyPraze vyrostla v roce 1635 pod klášterní vinicí řádu Křižovníků s červeným srdcem. Kaple vystavěna na rozhraní renesance a baroka je inspirována Vlašskou kaplí, která byla postavena při pražském Klementinu. Kapličku při viničním lisu nechal řád zasvětit Nanebevzetí Panny Marie. Měla s ní být spojena i nadace financovaná z příjmu z tehdejšího přívozu pod Letnou (nesmíme zapomínat, že v Praze byl tehdy jen Karlův most). S během času jí však Pražané začali říkat kaple Maří Magdaleny.

Rádi se u ní prý zastavovali voraři, později po josefínských reformách sloužila jako sklad dřeva či uhlí a dokonce i jako holubník a ovčín pro majitele blízké plovárny. Od roku 1908 o ni pečuje starokatolická církev; podívat se sem můžete třeba při Noci kostelů a také o Vánocích, kde tu bývají vystaveny pravé arabské jesličky.

V polovině 20. století kapli hrozila kvůli přestavbě nábřeží a budování tramvajové tratě demolice; podle některých pamětníků ale spíš "hyzdila skvostný výhled na tehdejší Stalinův pomník na Letné". Ať tak či onak, její záchranu inicioval slavný statik a betonář Stanislav Bechyně – a právě on prý vymyslel způsob, jak kapli přestěhovat o 31 metrů proti proudu Vltavy.

Jednalo se tenkrát o první přesunutí historické stavby na československém území. Stavba s nově vybudovaným základovým věncem, sevřená v ocelových obručích a zevnitř vyztužená dřevěnými trámy, putovala po kolejích do předpolí Čechova mostu, kam definitivně dosedla 4. února 1956. Posunování trvalo asi dva dny. Kapli to na novém místě docela sluší a přesun dodnes připomínají vitráže z padesátých let. Jejich autorkou je Alena Novotná-Gutfreundová a zobrazují různé výjevy z historie stavby.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 10. 2017
1.1.
31.12.
UMtrh 2017

UMtrh 2017

Praha 1, Praha
7.9.
26.11.
Krištof Kintera: Nervous Trees

Krištof Kintera: Nervous Trees

Praha 1, Praha
16.10.
16.10.
Projekce v areálu Pinkasovy synagogy

Projekce v areálu Pinkasovy synagogy

Praha 1, Praha
3.10.
30.12.
Lesk viktoriánských salonů

Lesk viktoriánských salonů

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí