Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Památky
Objekt kaple Božího těla se nachází v těsné blízkosti chrámu svaté Barbory a zcela jistě stojí za zhlédnutí. Kromě působivé atmosféry, kterou vyvolává nádherný halový prostor vrcholně gotického slohu, lze příležitostně zhlédnout i vystavovaná umělecká díla.

Nenápadný objekt připomíná dobu těsně před zahájením stavby katedrály. Tehdy založilo Bratrstvo Božího těla hřbitovní kapli s kostnicí inspirovanou proslulou kostnicí v Sedlci. Na ostrohu nad říčkou Vrchlicí vznikl tak objekt s nádherným halovým prostorem. Zároveň byl založen i velmi potřebný městský hřbitov, který se rozkládal zřejmě v prostorách dnešní jezuitské koleje. Sousední ostroh zůstal volný a připravený na novou stavbu.

V této podobě se kaple dočkala příchodu jezuitů, kteří v souvislosti se stavbou koleje započali s mohutnými terénními úpravami, v jejichž důsledku byl nově vyřešen vstup a opatřen barokním portálem. Po svém zrušení v závěru 18. století byla kaple Božího těla přeměněna ve varhanářskou dílnu a trvale chátrala. Pokusy o obnovení kaple se datují od konce 40. let tohoto století. Dlouhá léta však šlo jen o úsilí odborné veřejnosti. V 90. letech se stav kaple nesmírně zhoršil, ocitla se dokonce na seznamu 100 nejohroženějších památek na světě. Díky spojenému úsilí města Kutná Hora a Ministerstva kultury se podařilo v letech 1997 - 2000 provést náročnou rekonstrukci, která kapli zachránila.

V současné době je kaple po kompletní rekonstrukci a je využívána pro turistické prohlídky a výjimečné komorní kulturní akce. Každoročně se zde, pro svou vynikající akustiku, pořádají hudební koncerty. Prostor je dále využíván ke svatebním obřadům i filmovým natáčením. Kromě prostor lze zhlédnout i vystavovaná umělecká díla. Již tradičně zde vystavuje paní Effenbergerová krajkovou keramiku, paní Brožová okouzlující obrazy kreslené pastelkou a mnoho dalších. Ke kapli náleží i terasa, ze které je fascinující pohled na Vlašský Dvůr, Hrádek, Kostel sv. Jakuba či Jezuitskou kolej.

Celý popis
Naposledy změněno: 20. 9. 2018
2.12.
2.12.
Stavy mysli: Za obrazem - obměny a intervence

Stavy mysli: Za obrazem - obměny a intervence

Kutná Hora, Střední Čechy
20.1.
20.1.
Gask dětem - Noční chodec

Gask dětem - Noční chodec

Kutná Hora, Střední Čechy
1.4.
8.12.
Ať žije 1. republika!

Ať žije 1. republika!

Kutná Hora, Střední Čechy
1.4.
30.11.
Poslední místo člověka

Poslední místo člověka

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí