Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > K-S 12b Utržený - izolovaná dělostřelecká pozorovatelna čs. předválečného opevnění

K-S 12b Utržený - izolovaná dělostřelecká pozorovatelna čs. předválečného opevnění

Památky
Samostatná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b s krycím názvem „Utržený“ je jedním z objektů těžkého opevnění stavěného mezi lety 1935 – 38 na hranicích tehdejšího Československa. Pozorovatelna se nachází v Orlických horách na kopci Veselka.
Pozorovatelna je součástí dělostřelecké tvrze Horka, ačkoli není kvůli vzdálenosti napojena na její podzemní. Jako důležitá pozorovací základna sloužila i pro další kralické tvrze, Bouda a Adam. Prostřednictvím pozorovacího zvonu měla osádka objektu sledovat pohyb nepřítele, především v otevřeném prostoru mezi Malou Moravou a Vysokým Kamenem, a řídit palbu tezového dělostřelectva i obranný boj linie samostatných pěchotních srubů. Na rozdíl od ostatních tvrzových objektů, které jsou postaveny v nejvyšší odolnosti (tzv. „IV. římská odolnost), je „Utržený“ postaven v odolnosti III, protože se nachází za linii opevnění, kde se předpokládaly pouze minimální bojové operace, navíc je téměř celý zapuštěn pod úroveň terénu.

Dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b je třípatrová. V horním patře se nacházel šestistřílnový zvon pro lehký kulomet, který byl později německou armádou v roce 1939 vytržen a odvezen. Dále se zde nacházel sklad proviantu, munice, nádrže na vodu, které se do dnešní doby zachovaly a průlez do středního patra.

Ve středním patře objektu se nachází vchod s originálními silnostěnnými dveřmi. Do tohoto patra se vstupuje přes tzv. „diamantový příkop“, což je vlastně betonová jáma, která měla ztížit nepřátelským vojákům přístup ke vchodu.

Do spodního patra se sestupuje po dvojramenném schodišti. Tam se nachází vrtaná studna (studny se buď kopaly a to do hloubky max. 15m a nebo byly vrtané, tyto dosahovaly hloubky max. 150m). Na studni bylo instalováno čerpadlo (volnoběžná pístová pumpa), které bylo jak na motorický, tak i na ruční pohon. Voda byla čerpána do nádrží v horním patře a potom samospádem svedena do denní spotřební nádrže nad mycím žlabem a z této nádrže byla také rozvedena na WC.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 5. 2018
17.8.
19.8.
Cihelna 2018 v Králíkách

Cihelna 2018 v Králíkách

Králíky, Východní Čechy
1.7.
17.7.
Klášterní hudební slavnosti 2018

Klášterní hudební slavnosti 2018

Rapotín, Střední Morava a Jeseníky
22.6.
23.6.
Festival Putování za písničkou

Festival Putování za písničkou

Červená Voda, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Na Červeném Potoce

Penzion Na Červeném Potoce

Králíky, Východní Čechy
Penzion Terezka v Horní Lipce

Penzion Terezka v Horní Lipce

Králíky, Východní Čechy
Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Králíky, Východní Čechy