Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hrad Mladá Vožice

Hrad Mladá Vožice

Památky
Zaniklý hrad na návrší v obci Mladá Vožice byl založen zřejmě koncem 13. stol. Václavem II. Karel IV. jej uvádí mezi podmínečně zcizitelnými hrady v Majestas Carolina. Za husitských válek byla Vožice dobyta vojsky Jana Žižky.
Zaniklý hrad Mladá Vožice, který dříve stával na návrší mezi centrem města a Podhradním rybníkem, se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Tábor. Na místě hradu byl postaven kostel Nanebevzetí Panny Marie a z vlastního hradu se dochovaly pouze drobné fragmenty zdí.

Zakladatelem hradu byl pravděpodobně král Václav II., který ho nechal postavit pro posílení panovnického vlivu v dané oblasti. První písemná zmínka pochází z roku 1318, kdy se nacházel v zástavním držení Viléma a později Velislava z Vožice. Zastavován byl i později, protože Karel IV. ho vykoupil od Litolda z Landštejna a zařadil mezi hrady podmínečně zastavitelné. Od roku 1412 patřil bratrům Maternovi a Kryštofovi z Ronova, kteří stáli během husitských válek na straně krále Zikmunda, a proto byl hrad v roce 1420 obležen a dobyt Janem Žižkou z Trocnova.

Trosky hradu poté sloužily jako zdroj stavebního kamene až v roce 1646 byl na jeho místě postaven kostel Nanebevzetí Panny Marie, při čemž zmizely poslední stopy po královském hradu.
 

Původní podoba hradu

Hrad měl s největší pravděpodobností dvoudílnou dispozici. Výše ležící část byla zdevastována při stavbě kaple. Po roce 2000 proběhl zatím poslední průzkum hradního areálu, který našel fragmenty středověkého zdiva. Z předhradí se dochoval fragment zdiva zřejmě obvodové hradby na jižní straně areálu.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 8. 2018
8.8.
2.9.
Transpost

Transpost

Tábor, Jižní Čechy
2.8.
21.9.
My Way - Vladimír Franz

My Way - Vladimír Franz

Tábor, Jižní Čechy
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Mladé Vožici

Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Mladé Vožici

Mladá Vožice, Jižní Čechy
Kostel sv. Martina v Mladé Vožici

Kostel sv. Martina v Mladé Vožici

Mladá Vožice, Jižní Čechy
Zámek Mladá Vožice

Zámek Mladá Vožice

Mladá Vožice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí