Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hrad Holštejn v Moravském krasu

Hrad Holštejn v Moravském krasu

Příroda
Hrad Holštejn byl postaven na vápencovém ostrohu, ve kterém se nachází jeskyně Hladomorna, ve středověku zazděná a sloužila jako vězení. Nejvíce se patrně uplatnila v době markraběcích válek, kdy se Vok III. a Vok IV. zapojovali nejen do válečnické činnosti, ale i do loupežení.

Rozsáhlý hrad byl postaven na vrcholu přibližně obdélné vápencové skály o maximálních rozměrech 85 x 52 metrů. Na všech stranách kromě západní spadaly boky skály strmě až svisle dolů. V nitru skály je skryta rozsáhlá jeskyně zvaná Hladomorna (někdy také Lidomorna), propojena s hradem skalním komínem, jehož dutina je dnes zavalena zborceným zdivem.

Na dně Hladomorny byly nalezeny lidské kosti a části oděvů (přezky, knoflíky, kování atd.) obětí tohoto strašného vězení. Vchod do jeskyně byl prý ještě v polovině 19. století zazděn. Dnes je jeskyně jako zimoviště státem chráněných netopýrů nepřístupná, nahlédnout lze pouze od vchodu.

Hrad se nachází na vápencové skále, asi 300 m jihozápadně od stejnojmenné vesnice. Z ní také vede červená značka i ukazatele k rozcestníku pod hradem. Ale i bez nich nemůžete místo minout.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 9. 2019
30.8.
13.10.
,,Papírové hračky

,,Papírové hračky" - výstava na zámku Rájec nad Svitavou

Rájec-Jestřebí, Jižní Morava
19.10.
20.10.
Výlov rybníka Olšovec

Výlov rybníka Olšovec

Jedovnice, Jižní Morava
6.10.
Otužilci v říčce Punkva 2019

Otužilci v říčce Punkva 2019

Blansko, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí