Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura
Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.
Uprostřed krajiny, daleko od civilizace, najdete areál Hospitalu Kuks, malý kus země, který kdysi hrabě Špork proměnil ve vyhlášené lázně. Stoupnete-li si dnes do ztichlé zahrady, nebudete chtít věřit, že se tu konaly velkolepé oslavy ctností a neřestí. Z kašen zde tenkrát tekly proudy vína, ale stačila jediná noc, aby s sebou tento rušný život navždy odnesla velká voda. O zašlé slávě Kuksu dnes svědčí největší galerie barokní plastiky pod širým nebem, která nekončí v místních zahradách, ale pokračuje i v okolních lesích, kde skály, proměněné v obrovské sochy, dodnes vyzařují blahodárnou energii.

František Antonín Špork byl nejstarším synem ze čtyř dětí generála Johanna Šporka, který za své vojenské zásluhy získal šlechtický hraběcí titul a nemalé jmění. Za Šporkova života se Kuks stal společenským centrem, kam se sjížděla šlechta, vzdělanci a umělci z celé Evropy. Prohlídky ještě prázdného hospitalu patřívaly v 1. třetině 18. století k povinnému programu hosta Šporkových lázní. Později se hospital stal oblíbeným cílem, zejména díky zdejší sochařské výzdobě. Naproti přes údolí pak nechal postavit špitál pro místní chudé a vojenské veterány. Postaven byl také kostel Nejsvětější trojice a nedaleký Braunův betlém, který je příjemnou procházkovou trasou z vedoucí z Kuksu do nedalekého lesa. Posedět si můžete v Kávovém koutku u bylinkářství na nádvoří.
 

Prohlídkové okuhy v Hospitalu

Hospitál – na základním prohlídkovém okruhu se poučíte o historii a stavebním vývoji hospitálu, dozvíte se vše důležité o osobnosti hraběte Františka Antonína Šporka a o původním účelu celého komplexu – hospitální činnosti milosrdných bratří. Hlavní hospitální chodba nabízí nově restaurovaný cyklus nástěnných maleb Tanec Smrti. Na trase je i prohlídka kostela Nejsvětější Trojice, kterou příležitostně oživuje vystoupení hudebního uskupení SoliDeo. Z kostela se pokračuje do druhé nejstarší barokní lékárny v České republice U Granátového jablka. Prohlídka je zakončena v lapidáriu a tam se seznámíte s originály alegorií Ctností a Neřestí od nejvýznamnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Historie lékáren – expozice Českého farmaceutického muzea zvaná „Kouzlo apatyky“ představuje vývoj lékáren od baroka do 20. století, a další oblasti farmacie jako výzkum, školství nebo vojenskou farmacii. Vystaveny jsou soubory léčiv rostlinných, minerálních a chemických i živočišných, jako jsou švábi, stonožky, mumie a jiné. Svou výtvarnou krásou zapůsobí hmoždíře, reliéfy, obrazy a lékárenské nádoby. Návštěvník si může vyzkoušet roli lékárníka a rozmělňovat léčiva v třence, vyrábět tablety či vylisovat čípky, anebo ve výdejním boxu číst recepty, vydávat léky a podávat rady o jejich užívání. K vidění je zde také stálá expozice Národního muzea, a to Dittrichova lékárna z domu v Nerudově ulici v Praze.

Šporkovská hrobka – v klenutém prostoru krypty kostela Nejsvětější Trojice se seznámíte s příběhem pochovaných členů rodu Šporků a Swéerts-Šporků.

Historie výroby léků – Instalace Českého farmaceutického muzea zvaná „Z apatyky do fabriky“ v přízemí konventu ukazuje výrobu léčivých přípravků od lékárny až po průmyslovou výrobu v továrnách. Upoutá množstvím nástrojů, obalů, receptur či reklamních lístků a kromě ručních tabletovaček, vah, pilulkovnic, plniček tub nebo lisů na čípky tu jsou i opravené a restaurované destilační přístroje, plnička ampulí, míchačka pro hromadnou výrobu mastí, dražovací buben, perkolátor, míchadla a spoustu dalších strojů, zařízení a mašinek. Tato prohlídková trasa je bez původce. Můžete ji absolvovat individuálně bez čekání na skupinu, kdykoli v otvíracím čase hospitálu.
 
Konojedská preludia (novinka 2023) – ve sklepení hospitálu je k vidění výstava Konojedská preludia věnující se klášteru servitů v Konojedech, který založil František Karel Rudolf hrabě Swéerts-Špork, synovec hraběte Františka Antonína Šporka. Od kostela až na nádvoří je zcela volně průchozí.
 

Bylinková zahrada na Kuksu – flora a sochařské umění

Bylinková zahrada se rozprostírá za budovou hospitálu už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby zdejší lékárny U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. V letech 2013 až 2015 však celý areál hospitálu prošel rozsáhlou rekonstrukcí, v rámci kteréž došlo i na obnovu bylinkové zahrady.

V současné době je dvanáct ze šestnácti čtverců osázeno mnoha druhy rozličných bylin a léčivek, což čítá dohromady 144 záhonů. Lepšímu vzhledu zahrady napomohla i rekonstrukce sušárny a demolice zastaralého nevzhledného skleníku. Nové moderní zázemí našli zdejší zahradníci a zahradnice vedle bývalé sýpky u hospitálu (u restaurace). V tomto skleníku zdárně pěstují i citrusy a jiné exotické druhy rostlin. Navíc zde přes zimu nalézají útočiště karásci z venkovních nádrží na vodu.

V bylinkové zahradě naleznete od roku 2023 také příjemné posezení, a to hned vedle zahradního domu.
 

Cestování bez bariér

Interiéry hospitálu jsou vyjma Šporkovské hrobky bezbariérové. V nabídce je několik prohlídkových okruhů (Hospitál, Historie výroby léků, Historie lékáren). Stejně pohodlně lze projet s invalidním vozíkem i Bylinkovou zahradu a bezprostřední okolí hospitálu. Vedle vstupu do pokladny je volně přístupná bezbariérová toaleta. Pro imobilní je zajištěno parkování přímo u hospitálu, kam se dostanete průjezdem přes obce Brod n. L. a Slotov. Počet parkovacích míst je omezen, průjezd se povoluje pouze vozidlům do 3,5 t.

Osobám slabozrakým a nevidomým nabízí hospitál haptickou "knížku" – obsahuje základní informace o historii objektu a také soše Lehkomyslnosti (z cyklu Braunových Ctností a Neřestí) v Braillově písmu, doplněna je o haptický plán areálu hospitálu a bylinkové zahrady, vyobrazení sochy Lehkomyslnosti a erbu rodu Šporků.

Aktuality

Zahradnické trhy v Kuksu

Zahradnické trhy nabídnou široký sortiment balkónových i zahradních rostlin, ovocných stromků, skalniček, kaktusů a doplňkového tematického zboží.
Kuks, Královéhradecký kraj

Strašidlo cantervillské na Kuksu

Divadelní představení Strašidlo cantervillské míří na Kuks.
Kuks, Královéhradecký kraj

Zkus maraton Kuks

Trasa maratonu je vedena z nádvoří Hospitalu Kuks, po naučné stezce kolem Braunova betléma, kde uvidíte to nejlepší z českého baroka, do skal vytesanou galerii soch M. B. Brauna.
Kuks, Královéhradecký kraj

Hudební léto Kuks – zahájení

Zahájení mezinárodního festivalu klasické hudby.
Kuks, Královéhradecký kraj

Zkus noční Kuks

Sportovní akce.
Kuks, Královéhradecký kraj

Písně a rytmy Latinské Ameriky

La dílna vznikla jako prostor pro předávání znalostí a bohatých zkušeností v oblasti latinskoamerické hudby.
Kuks, Královéhradecký kraj

Theatrum Kuks – multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění

Festival Theatrum Kuks navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu. Hlavním krédem festivalu je víra v to, že baroko má mnoho společného s dneškem a i po 300 letech dokáže zaujmout. 22. ročník festivalu se uskuteční od 23. do 27. srpna 2023.
Kuks, Královéhradecký kraj

Svatohubertské slavnosti na Kuksu

Akci doprovázejí zkoušky a ukázky loveckých psů, hra na lesní roh, slavnostní Svatohubertská mše v kostele Nejsvětější Trojice, tematická výstava a stánky s mysliveckými potřebami.
Kuks, Královéhradecký kraj

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.
Kuks, Královéhradecký kraj

Bylinková zahrada Kuks

Bylinková zahrada se rozprostírá za budovou hospitálu už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby lékárny U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Návštěvníci si zde mohou odpočinout i zakoupit základní sortiment bylinek.
Kuks, Královéhradecký kraj

Šporkovská hrobka v Kuksu

V klenutém prostoru krypty kostela Nejsvětější Trojice se seznámíte s příběhem pochovaných členů rodu Šporků a Swéerts-Šporků.
Kuks, Královéhradecký kraj

Inundační most v Kuksu

Inundační (záplavový) kamenný klenutý most z konce 18. století překlenuje zátopové území u řeky Labe. Propojuje obec Kuks se schodištěm špitální terasy a je dokladem technické zdatnosti své doby. V roce 2002 byl zařazen mezi národní kulturní památky České republiky.
Kuks, Královéhradecký kraj

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

Muzeum barokního tisku v Kuksu připomíná významnou osobonost dvorního mědirytce Michaela Heinricha Rentze hrabětě Františka Antonína von Sporcka.
Kuks, Královéhradecký kraj

Únikové hry na Kuksu

V Kuksu rádi unikáme realitě všedních dní. Nechte se zlákat i vy! Na výběr máte ze tří originálních únikových her. Jedna vás zavede do temných útrob barokního sklepení, další dvě zažijete pod širým nebem a s tajemným kufrem v ruce.
Kuks, Královéhradecký kraj

Vinařská stezka na Kuksu

Historický vinohrad byl nakonec obnoven roku 2005 na místě zvaném „Nad zámkem“, kde také začíná Naučná vinařská stezka. Návštěvníci se na ní seznámí s historií i současností vinařství, s prací na vinohradu, informační tabule vysvětlují odlišnosti jednotlivých odrůd vinné révy.
Kuks, Královéhradecký kraj

Let balónem ve východních Čechách

Nastoupit do proutěného koše horkovzdušného balónu a za občasného zahučení hořáků se vznést nad krajinu východních Čech. Poháněni větrem shlédneme všechny jeho skvosty. Zařaďte se mezi dobrodruhy, kteří se vznášeli dávno před tím, než dostaly stroje křídla.
Kuks, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinice Páně na Kuksu

Pokud se chcete projít po vinohradu, pokochat se pohledem na dozrávající hrozny, a navíc se třeba i něco málo o vínu dozvědět, nemusíte nutně až na jižní Moravu. Jednu romantickou vinařskou stezku najdete na obnovené vinici v Kuksu v Podkrkonoší.
Kuks, Královéhradecký kraj

LoriCafé Kuks

Kavárna v Kuksu nabízí tu nejlepší kávu od Palerma na sever a zajímavé alkoholické i nealkoholické nápoje. Kromě toho chystá každý den čerstvé dezerty, domácí polévku zapečené francouzské Panini, zmrzlinu i poháry.
Kuks, Královéhradecký kraj

Galerie českého vína Kuks

Prodejní expozice vín českého vinařského regionu. Ucelená kolekce produkce českých vinařů, svým rozsahem ojedinělá a největší v naší republice.
Kuks, Královéhradecký kraj

Hostinec u Zlatého slunce v barokním Kuksu

Hostinec u Zlatého slunce byl založen hrabětem F. A. Sporckem v r. 1699. Aktuálně je hostinec uzavřen a probíhá jeho rekonstrukce.
Kuks, Královéhradecký kraj

Penzion a restaurace Šporkův Mlýn

Na Šporkově Mlýně se dnes již netočí mlýnské kolo, ale dobré vychlazené pivo, Kofola i malinovka, na které se vždy s oblibou zastavují vodáci, cyklisté i pěší turisté, navštěvující památky v okolí.
Stanovice, Královéhradecký kraj

Farma Nová Amerika

Ubytování v malebné krajině krkonošského podhůří! Farma Nová Amerika je součástí zemědělské společnosti Karsit Agro. Po ránu Vás probudí nejen cvrlikání vrabců, ale i občasné zabučení místních kraviček. Nebližší větší město Dvůr Králové nad Labem je hotelu vzdáleno 11 km.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Café Damián – bylinková kavárna v Žirči

Načerpejte síly v kavárně, která dává smysl. Café Damián probudí vaše smysly nejen výbornými zákusky a domácími sirupy Camellus. Navíc podpoříte zaměstnance chráněných dílen, kteří zde pracují.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Yurt in the Wood – glamping v jurtě

Nabízíme ubytování v glampingu Yurt in the Wood. Jurta je umístěna v okrajové části lesa v blízkosti Dvora Králové nad Labem. Svou tradiční kruhovou stavbou poskytne nezapomenutelný zážitek.
Hřibojedy, Královéhradecký kraj