Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Galerie Hospodářský dvůr v Klučenicích

Galerie Hospodářský dvůr v Klučenicích

Kultura
Galerie Hospodářský dvůr v Klučenících vás seznámí s historií obce a jejích osad. Najdete ji ve špýcharu bývaleho statku Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Turistické informační centrum poskytuje služby turistům.

Galerie Hospodářský dvůr seznamuje s historií a současností Klučenic a jejich osad. V dlouhé stodole vedle radnice, která dříve sloužila jako sklad obilí, minulost člověka omámí nejen svou typickou vůní, ale i samotnými snímky, které spolu s příběhy autoři vyprosili a posbírali po chalupách.

Je zde ukázka zařízení dobové světničky a vystaveny staré zemědělské i další vesnické hospodářské nástroje. Nechybí ani kresby a fotografie místních výtvarníků. Turistické informační centrum potom poskytuje informace, mapové materiály i možnosti ubytování.

Klučenice sedí v překrásné přírodě, charakteristické pro Střední Povltaví. Samotný název obce zřejmě pochází ze staročeského slova "klučiti", což znamená kácet. Ves původně patřila ke Zvíkovu. Roku 1238 byla Václavem I. darována řádu Rytířských křížovníků s červenou hvězdou. Počátkem 17. století zabral ves Petr ze Švamberka. Po bitvě na Bílé hoře se Klučenice křížovníkům vrátily.

Během třicetileté války byly roku 1645 Klučenice zpustošené švédskými vojsky. Co ale nestačili zničit Švédové, to dokončil velký požár, který roku 1720 zničil skoro celý zbytek vsi. Obec dále postihly i napoleonské války - mnoho mužů tehdy bylo zverbováno k vojsku a bohužel se už nikdy nevrátilo. Ves se dočkala klidu a svého rozvoje v druhé polovině 19. a ve 20. století.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 3. 2018
28.4.
Zeměráj se otvírá!

Zeměráj se otvírá!

Kovářov, Jižní Čechy
26.5.
Archeologický den v Zeměráji

Archeologický den v Zeměráji

Kovářov, Jižní Čechy
1.5.
Lásky čas v Zeměráji

Lásky čas v Zeměráji

Kovářov, Jižní Čechy
12.5.
Den fantazie v Zeměráji

Den fantazie v Zeměráji

Kovářov, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí