Expozice Jiří Kroha a Výstavní síň v Benátkách nad Jizerou
Stálá expozice v prvním patře bývalého Okresního domu a muzea na Husově náměstí představuje významnou osobnost architekta Jiřího Krohy a Výstavní síň se zaměřuje na jednoroční výstavy současného umění.
Jiří Kroha byl nejen významným českým architektem a teoretikem, který působil v mladoboleslavském kraji, kde vznikla řada jeho nadčasových a avantgardních staveb, ale i scénickým výtvarníkem, malířem a sochařem.
Stálá expozice představuje především historii výstavby bývalého Okresnímu domu a muzea (1927) a připomíná významnou osobnost, architekta Jiřího Krohy, který dům navrhl. Návštěvník komorní expozice se v místnosti s kulatým oknem, výhledem na terasu domu a revitalizované Husovo náměstí setká v souvislosti s historií domu s jeho dobovými fotografiemi, dokumenty, korespondencí týkající se výběrového řízení a průběhu stavby, architektonickými plány a zajímavými kresebnými variantami podoby budoucí stavby.
Zajímavostí je i několik osobních předmětů Jiřího Krohy, které do expozice věnovala jeho dcera doc RNDr. Sylva Šantavá. Součástí Expozice Jiřího Krohy jsou také krátké videoprojekce Petra Jedináka, které představí slavné stavby mladoboleslavska a rozmanitou, ne jen výhradně architektonickou polohu jeho tvorby.
Souběžně s Expozicí Jiřího Krohy byla návštěvníkům zpřístupněna nová Výstavní síň pro jednoroční tematické výstavy zaměřené na současné umění. Iniciátorkou a kurátorkou připravované Expozice Jiřího Krohy a nové výstavní síně se zhostila doc. MgA Irena Jůzová, česká sochařka, která od roku 2001 působí v Benátkách nad Jizerou.
Od 27. 9. 2015 – 31. 8. 2016 je přístupna návštěvníkům výstava Kolem nás v nás představující unikátní objekty, které vznikly v laboratořích Katedry netkaných textilií Technické univerzity v Liberci technologií elektrospinningu. Na výstavě je možné vidět i doprovodné velkoformátové malby na plátně, kresby a videofilm, zaznamenávající vznik díla rodícího se pod Nanospiderem. Irena Jůzová uplatňuje svůj dlouhodobý zájem o nehmatatelné materiály, jako výrazové prostředky účastí v mezioborovém mezinárodním projektu propojujícím umění, vědu a technologie - ISWA, jehož cílem je uměleckými prostředky přibližovat divákům fascinující proces právě se rodících vědeckých teorií, poznatků a záznamů z tohoto pro laika tajemného a exotického prostoru.
V období 29.9 2014 – 31. 8. 2015 se uskutečnila výstava 850 stupňů Celsia, která představila ojedinělé velkoformátové smalty (2,5m x 1,5m), které vznikly v ostravských Vítkovicích. Ostrava je jedním z pouhých 3 technicky způsobilých míst na světě, kde lze takovýto formát realizovat. Díla, která byla vystavena realizovala autorka v rámci stipendijního týdenního workshopu SMALT ART VÍTKOVICE 2013.
Celý popis