Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Památky
Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Muzeum se ve vile otevře v roce 2018.

Na podzim 2016 začne oprava domu. Budova i zahrada se díky ní vrátí do původní podoby ze 30. let minulého století. Muzeum se ve vile otevře v roce 2018, na který připadá výročí 80 let od smrti jejího majitele, spisovatele Karla Čapka.

Vila byla postavena mezi léty 1923 a 1924 architektem Ladislavem Machoněm. Josef Čapek se svou rodinou obýval levou část, Karel pak pravou stranu dvojdomku. Každý měl vlastní vchod, spojovací dveře v kuchyni ale bývaly otevřené, aby se mohli navštěvovat. Pravou stranu vily zakoupila městská část Praha 10, která zde roku 2015 otevře expozici bratří Čapků. Druhá část vily zůstává ve vlastnictví potomků Josefa Čapka. Zájemci si ale už teď mohou vilu prohlédnout alespoň virtuálně na stránkách MČ Praha 10.

Z místností, ve kterých se scházeli přední představitelé předválečného Československa, dosud nezmizel duch první Československé republiky. Místnosti v horním patře domu zůstaly zachovány tak, jak je Čapek naposledy použil, a další obyvatelé domu do nich chodili pouze uklízet. V jedné z místností je například křeslo, ve kterém sedával prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

V příborníku v místnosti, kde se scházeli proslulí Pátečníci, je umístěn dobový servis nebo sklenice s číslem, aby každý z hostů svou číši poznal. Na stole v pracovně jsou položeny noviny s nedoluštěnou křížovkou a v gramofonu je stále položena deska. Dochovala se také kuchařka s jídly, která byla Pátečníkům nabízena. Z dalšího inventáře se dchovaly umělecké předměty, knihovny, korespondence, fotografie apod.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 9. 2018
14.2.
31.12.
Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Praha 3, Praha
7.9.
30.11.
Výstava My, národ československý…

Výstava My, národ československý…

Praha 3, Praha
30.3.
28.10.
Cyklovlak Kokořínský rychlík

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Mšeno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí