Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Důl Bohumír - expozice měděného dolu v Jívce

Důl Bohumír - expozice měděného dolu v Jívce

Památky
Pokud máte zájem o tajemné dobrodružství v nitru naší země, pokud se chcete přesvědčit o těžké práci horníků, zavítejte do Jívky, nedaleko Trutnova.
Je to více než 50 let od doby, kdy z dolu Bohumír vyfárali poslední horníci. Jedná se o měděný důl - štolu vyraženou na začátku 19. století, která byla úplně uzavřená roku 1970.  Díky občanskému sdružení se podařilo se zpřístupnit cca 400 m dlouhý prohlídkový okruh v podzemí.

Na trase lze vidět horníky při práci, původní nářadí, panvágl a mnoho dalšího. Je to skvělá příležitost ukázat dnešním dětem, jak se dříve pracovalo. Nevšední zážitek vám ukáže geologickou strukturu sedimentárního ložiska i krásy a taje nitra naší země. Podzemí dolu je zimovištěm chráněných netopýrů, prohlídky jsou proto možné každý rok jen od 1. května do 30. září. Prohlídky s průvodcem se konají čtyřikrát denně. Vždy od 9, 11, 13 a 15 hodin. V podzemí je stálá teplota okolo 10 stupňů.


Sestup do hlubin s čelovkou

Zájemci sestoupí dolů s přilbou a rozsvícenou čelovkou. Prohlídka trvá asi hodinu, během ní uvidíte dochovaný betonový portál, staré dobývky, průzkumné díry, prostor bývalé strojovny a také hornické nářadí, které se zde našlo. Na několika místech je i dobře vidět rudná žíla. Horizontální úsek měří 250 metrů, po pohodlné cestě jej zvládnou i vozíčkáři.

Pak trasa stoupá úpadnicí do nově vyražené šachtice. Fyzicky zdatnější jedinci odsud mohou vylézt na povrch po pěti dřevěných žebřících. Kdo nechce absolvovat čtrnáctimetrový kolmý výstup, může se stejnou cestou vrátit zpět ke vstupnímu portálu.
 

Nové expozice a Netopýří tabule

V roce 2016 se tu otevírá další patro podzemního labyrintu, asi 300 metrů dlouhá štola. Dále je zd enově nová galerie Starých fotografií a expozice důlních předmětů, ale i naučná Netopýří tabule. Ta je umístěna na vrátnici v prostoru, kde návštěvníci dolu čekají na prohlídku. V dole ji vytvořili proto, že netopýři v útrobách důlního prostoru mají zimoviště. Díky ceduli máte možnost objevit jejich tajemný život.

Ve zmiňované galerii jsou vystaveny historické fotografie, které věnovali sami pamětníci, originální fárací oděv, a dokonce i historické dokumenty, jako například originál mzdového výkazu z roku 1954. Prohlídku si můžete užít v rámci slevové karty Broumovskem výhodně.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 1. 2017
5.8.
Krkonoše Amerikou 2017

Krkonoše Amerikou 2017

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší
20.2.
26.2.
Jarní prázdniny v Muzeu Papírových modelů

Jarní prázdniny v Muzeu Papírových modelů

Police nad Metují, Královéhradecko
3.1.
28.2.
Petr Čapek: Krajina domova

Petr Čapek: Krajina domova

Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší
7.1.
25.2.
Skibusy Kladským pomezím 2016/17

Skibusy Kladským pomezím 2016/17

Náchod, Královéhradecko
Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Malé Svatoňovice, Královéhradecko
Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Malé Svatoňovice, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Radvanice v Jestřebích horách

Pension Radvanice v Jestřebích horách

Radvanice, Královéhradecko
Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Teplice nad Metují, Královéhradecko
Restaurace U Bulánka

Restaurace U Bulánka

Batňovice, Královéhradecko