Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Divadlo Reduta v Brně - nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta v Brně - nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Kultura
Divadlo Reduta prošlo od roku 1640, kdy soubor budov získalo město Brno, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla třem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována.
Ve zdech této historické budovy bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla čtyřem zničujícím požárům (v době napoleonských válek sloužila budova dokonce jako lazaret a improvizovaná vojenská ubytovna) a byla nesčetněkrát přestavována.

Zajmavostí je také to, že roku 1767 se v Redutě odehrálo první české představení v Brně Zamilovaný ponocný, nastudované a v češtině provedené bádenskou divadelní společností, a kdy zde se svojí sestrou Nanerl koncertoval jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart. Na paměť této významné události byl v roce 2008 před Redutou odhalen Mozartův pomník od Kurta Gebauera.

Reduta se těšila se zájmu brněnského českého i německého divadla, v letech 1945-93 byla sídlem zpěvoherního souboru Národního divadla v Brně. Od 50. let minulého století určena pouze divadelním účelům byla v roce 1993 pro havarijní stav uzavřena a po několikaleté rekonstrukci v říjnu 2005 znovu otevřena. Díky rekonstrukci vynikla umělecká výzdoba stěn Mozartova sálu, kleneb kavárny a výtvarně pojednané teraco v atriu, jež provedl Petr Kvíčala.

Jedinečné skloubení původních architektonických prvků s moderním a technicky skvěle vybaveným interiérem dodává dnešní Redutě na přitažlivosti a činí ji znovu ohniskem, místem pro příjemné zastavení i kulturní zážitek. Do divadla dnes můžete přijít na operu, činohru i balet. K dispozici je zde také půjčovna kostýmů - půjčování pro veřejnost probíhá ve čtvrtek a pátek od 8 do 14 hodin. V době letních prázdnin je půjčovna uzavřena.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 10. 2017
14.4.
22.10.
120 let od vyplenění říše Benin

120 let od vyplenění říše Benin

Brno, Jižní Morava
1.1.
11.11.
Trhy na Zelňáku

Trhy na Zelňáku

Brno, Jižní Morava
10.10.
5.11.
Výstava Archeologického ústavu v Brně

Výstava Archeologického ústavu v Brně

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí