Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Chotkovy sady – první veřejný park v Praze

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze

Památky
Pod Královským letohrádkem v Praze mezi ulicí Mariánské hradby a Chotkovou ulicí se rozprostírají Chotkovy sady, které byly prvním městským veřejným parkem v Praze. Park s rozlohou 3,7 ha je celoročně přístupný veřejnosti.
Prostor sloužil do roku 1833 jako hospodářské zázemí Pražského hradu, zejména k ukládání stavebního a palivového dřeva a sena. Konávaly se tu i různé hry, jezdecké soutěže, rytířské turnaje apod.

Na podnět nejvyššího purkrabího, hraběte Karla Chotka, který se zasloužil o rozsáhlou modernizaci a zkrášlení Prahy vysazováním zeleně, vznikl projekt vybudovat zde obecně prospěšnou zeleň pro lidové využití (odtud původní název Lidová zahrada).

Nejstarší veřejný park tak byl založen v roce 1833 ve východní části Královské zahrady nedaleko Letohrádku královny Anny. V roce 1841 byl park slavnostně pojmenován podle svého zakladatele Chotkovy sady. Jako parková dekorace vzniklo roku 1887 malé jezírko a v roce 1913 pomník českého spisovatele Julia Zeyera od sochaře a stavitele Josefa Maudra.

Z východního okraje Chotkových sadů je jeden z nejhezčích výhledů na Prahu.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 10. 2017
20.9.
19.11.
Ellen von Unwerth: Wild Wild West

Ellen von Unwerth: Wild Wild West

Praha 1, Praha
27.9.
3.11.
Fotograf Festival v Praze

Fotograf Festival v Praze

Praha 1, Praha
18.10.
18.11.
Stéphane Corbet: Krajina značek

Stéphane Corbet: Krajina značek

Praha 1, Praha
20.10.
26.11.
Zdeněk Šputa - Obrazy a plastiky

Zdeněk Šputa - Obrazy a plastiky

Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí