Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Botanická zahrada a arboretum u hradu Hauenštejn

Botanická zahrada a arboretum u hradu Hauenštejn

Příroda
Zahrada u Horního Hradu nedaleko Stráže nad Ohřína bízí k vidění řadu rostlin v nezvyklém prostředí, jedinečné zdejší endemity i řadu u nás unikátních druhů! K mimořádným patří rovněž sbírka více než 40 druhů javorů.

Zahrada byla založena v roce 1971 Ing. Jaroslavem Hejtíkem. Na ploše 1,9 ha najdete listnaté dřeviny (cca 350 druhů), jehličnaté dřeviny (cca 150 druhů), dřeviny východní Asie (Japonsko, Čína, Korea) a severní Ameriky, trvalky tradiční i méně známé, skalničky a léčivé rostliny. Zahrada je rovněž genofondovou plochou ohrožené květeny dosud nevyhlášené CHKO Střední Poohří.

Hned při vstupu vás uchvátí pohled na několik javorů dlanitolistých, které zvláště v podzimních dnech září až neskutečně pestrou duhou barevného olistění. Další zvláštností je sbírka podivuhodných magnólií – např. Magnolia obovata má listy až půl metru dlouhé nebo Magnolia sieboldii, jejíž květy místo ke slunci směřují k zemi. Rarity se najdoui mezi jehličnany - například cedr himalájský po dešti stahuje jehličí do štětečků, cedru atlantskému zase trčí šišky vzhůru jako svíčky na větvích vánočního stromečku.

Obdivovat můžete třeba i opravdu velmi vzácnou metasekvoj čínskou, která až do druhé světové války byla známa jen z fosilií. Pajehličník přeslenitý vás překvapí dlouhými jehlicemi ve tvaru vějíře, na smrk polita však raději nesahejte: má tak tvrdé jehlice, že dokáží propíchnout kůži. Seznámit se můžete i se zvláštním jehličnanem ze Severní Ameriky, jemuž se říká tužkový strom. A tužky se z něho opravdu vyráběly – a to dokonce i v našem kdysi slavném podniku KOH–I–NOOR.

Vedle stromů je v zahradě i spousta vzácných květin. Pěstuje se zde třeba už jinde vyhynulá lilie cibulkonosná, vzácný hvozdík pyšný nebo sivý, chráněný lýkovec vonný, místní raritou je třeba endemit bramboříku.

Horní Hrad, známý také jako Hauenštejn, se nachází asi 5 km od Ostrova nad Ohří na Karlovarsku, ve skalnatém svahu rozlehlého údolí. Botanická zahrada s arboretem se nachází pod zámeckou kaplí v místě dřívější terasové zahrady, která je přístupná veřejnosti k prohlídkám.V případě zájmu o komentovanou prohlídku nás prosím kontaktujte: tel/fax: 777 028 820, 353 541 287, e-mail: pavel.palacky@hornihrad.cz

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 9. 2019
15.6.
31.12.
Šlikové a mincování na zámku Ostrov nad Ohří

Šlikové a mincování na zámku Ostrov nad Ohří

Ostrov, Západočeské lázně
25.6.
31.10.
Švihák lázeňský - výstava v Mattoniho museu

Švihák lázeňský - výstava v Mattoniho museu

Kyselka, Západočeské lázně
2.3.
29.9.
Výstava Kadaňský březen 1919

Výstava Kadaňský březen 1919

Kadaň, Severozápadní Čechy
22.9.
31.10.
Výstava Figurama 18

Výstava Figurama 18

Valeč, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Ostrov, Západočeské lázně
Hospůdka u vody ve Vojkovicích nad Ohří

Hospůdka u vody ve Vojkovicích nad Ohří

Vojkovice, Západočeské lázně
Lázeňský dům Radium Palace v Jáchymově

Lázeňský dům Radium Palace v Jáchymově

Jáchymov, Západočeské lázně
Pivovar Chalupník Perštejn v Krušných horách

Pivovar Chalupník Perštejn v Krušných horách

Perštejn, Severozápadní Čechy