Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Kultura
Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.
Budova zámeckého divadla vznikla v roce 1790 a byla posledním objektem při ambiciózní stavební proměně zámku ve Valticích v 17. a 18. století na hlavní reprezentativní rodové sídlo. Při rekonstrukci byly sneseny ocelové krovy a obnovena masívní dřevěná konstrukce střechy v původní podobě s podvalbou a okny.

Byly odstraněny betonové a zděné poválečné konstrukce a po provedení zevrubného archeologického průzkumu bylo divadlo, z něhož se zachovaly vlastně jen obvodové zdi, vybaveno moderní technickou infrastrukturou, replikou barokní mašinérie a byla mu navrácena původní dispozice. Vznikla tedy unikátní divadelní scéna, kde je možno hrát dobová představení a na rozdíl od nemnoha zámeckých divadel není provozně nijak limitováno památkovou ochranou. Divákům však přinese hodnotný umělecký zážitek, jakého se kdysi dostalo i předešlým generacím. Divadlo se sálem pro 170 lidí splňuje požadavky na soudobý divadelní provoz s náročným technickým zázemím i na historicky pojaté inscenace.

Historická scéna byla obnovena podle neúplných valtických historických pramenů, vzácných fotografií a také po vzoru nemnoha zachovaných barokních zámeckých divadel v Evropě.  Na místě, kde premiérově zazněla mimo jiné i jedna z Mozartových skladeb, se tak můžete při prohlídce doslova dotknout jedné kapitoly z tisícileté kulturní historie valtického šlechtického sídla.

Zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny divadla a tance poskytuje Národní centrum divadla a tance v bývalé jízdárně valtického zámku.
 

Prohlídka divadlem

Prohlídkový okruh je interaktivní. Uvidíte v něm například živou barokní operu, poznáte i funkce mašinerie a původních strojů, které je možné také vyzkoušet. Procházkou po divadle a jeho zázemím si prohlédnete nejen zlomek představení z míst knížat, ale i život umělců a mašineristů. Poznáte také práci obsluhy divadla, například při výrobě hluků, jako je třeba déšť nebo hromy.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 7. 2019
1.5.
27.10.
Písečný svět v Lednici

Písečný svět v Lednici

Lednice, Jižní Morava
27.4.
14.9.
Běhej lesy 2019

Běhej lesy 2019

Sněžné, Vysočina
1.5.
30.10.
Letové ukázky dravců na zámku Lednice

Letové ukázky dravců na zámku Lednice

Lednice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí