Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Areál československého opevnění v Šatově

Areál československého opevnění v Šatově

Kultura
Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.
Vybetonované objekty nechala armáda dokončit až na přelomu 40.-50. let 20. století. Některé objekty byly využívány armádou i v poválečném období. Česká armáda využívala pěchotní srub MJ - S 3 "Zahrada" až do konce roku 1999, kdy byl vyklizen a pevnostní výbava odvezena. Součástí areálu jsou objekty stálého těžkého opevnění v obci Šatov a jejím bezprostředním okolím, budované v letech 1935 – 1938 k ochraně státních hranic, z nichž zpřístupněný pěchotní srub MJ-S3 "Zahrada" je uveden do podoby z osmdesátých let, včetně maskovacího nátěru používaného na objektu v tomto časovém období.

Objekt je vybaven původní výzbrojí a výbavou používanou zde v letech 1960 – 1999, včetně dvou pevnostních kanónů vz. 44/59.

Druhým srubem v areálu je MJ-S 2 "Úvoz", který je však nepřístupný pro veřejnost, možná je prohlídka pouze jeho exteriéru. Objekt bude zvenku uveden do podoby z posledních let využívání Armádou České republiky. K památce náleží také několik lehkých objektů vz. 37 typu A a typu E. Dva lehké objekty typu A jsou situovány mezi pěchotní sruby a budou příležitostně zpřístupňovány pro veřejnost (provoz bude zajišťován členy Klubu vojenské historie a Vojensko-historických jednotek).

Snahou Technického muzea v Brně a Klubu historického vojenství Brno je postupná rekonstrukce objektu.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 8. 2019
1.7.
28.8.
Hradovánky 2019 na znojemském hradě

Hradovánky 2019 na znojemském hradě

Znojmo, Jižní Morava
1.7.
31.8.
Znojemské kulturní léto

Znojemské kulturní léto

Znojmo, Jižní Morava
1.5.
15.9.
Vinobus VOC Znojmo

Vinobus VOC Znojmo

Znojmo, Jižní Morava
5.6.
30.8.
Nezranitelná armáda značky Baťa

Nezranitelná armáda značky Baťa

Znojmo, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí