Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Arboretum na Bukovině v srdci Hruboskalska

Arboretum na Bukovině v srdci Hruboskalska

Příroda
Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci turisticky oblíbené oblasti Hruboskalsko v Českém ráji. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve Střední Evropě. V letech 2017 - 2018 prochází arboretum postupnou obnovou, přesto je možné jej navštívit.
Arboretum na Bukovině představuje jednu z nejstarších pokusných ploch se zaváděním cizích dřevin na naše území. Založil jej kolem roku 1860 tehdejší majitel hruboskalského panství hrabě Lexa Aehrenthal s odbornou pomocí lesníka Leopolda Angra. Leží přímo u Zlaté stezky spojující ty nejkrásnější místa a pamětihodnosti Českého ráje. Najdete jej při lesní cestě mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn v nadmořské výšce 360 m a jeho rozloha je 2,73 ha a roste tu celkem 407 chráněných památných stromů.

V arboretu se nachází jedna z nejstarších sbírek dřevin u nás a také je to jedna z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve Střední Evropě. Je zde několik desítek cizokrajných i domácích druhů dřevin a jejich kultivarů, často úctyhodného stáří.

K prvním cizokrajným dřevinám zde vysazeným patří douglaska tisolistá, jejíž sazenice byly získány z flottbeckých školek u Hamburku. Douglaska je z rodu rostlin z čeledi borovicovité, která zahrnuje 5-7 druhů. Tento rod byl pojmenován na počest významného skotského botanika Davida Douglase.

Postupně pak byly vysazovány další druhy dřevin: jedle obrovská, jedle kavkazská, jedle ojíněná, zejména pak její varieta Lowiana, a jedlovec kanadský. Mezi dalšími vzrostlými exempláři jehličnanů najdete dnes v arboretu smrk obecný, jedli řeckou, borovici těžkou, borovici rumelskou, modřín japonský, z listnáčů pak domácí buk lesní, dub letní a zimní, včetně některých vzácných forem, z cizích pak dub červený či liliovník tulipánokvětý, který patří k nejatraktivnějším dřevinám. Zmíněná jedle obrovská dosahuje padesát metrů výšky a na její obejmutí je třeba tří dospělých lidí.

Jednotlivé stromy mají na sobě cedulky s názvy a tak se lze vždy přečíst, jak se daný strom jmenuje. Po prohlídce je možno zajít v areálu arboreta na kávu a nějaké občerstvení do altánku švýcarského stylu. Je postavený z režného hrázděného zdiva a stojí tu od druhé poloviny 19 století. V roce 2005 proběhla jeho kompletní rekonstrukce. Altánek je součástí kulturní památky zámku Hrubá Skála a mimo občerstvení je zde také informační středisko Správy CHKO Český ráj, kde si rohlédnete výstavu šišek z celého světa anebo vycpané ptáky. Z arboreta pal lze pokračovat dále směrem na hrad Valdštejn a obdivovat přitom při cestě z několika vyhlídek nádherné skalní věže Hruboskalska.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 9. 2018
3.3.
28.10.
Výstava panenek a kočárků v Turnově

Výstava panenek a kočárků v Turnově

Turnov, Český ráj
1.7.
30.9.
Výstava obrazů Matyáše Beránka

Výstava obrazů Matyáše Beránka

Rovensko pod Troskami, Český ráj
1.4.
31.10.
Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Turnov, Český ráj
Kostel sv. Josefa v Hrubé Skále

Kostel sv. Josefa v Hrubé Skále

Hrubá Skála, Český ráj
Rybník Bažantník v Sedmihorkách

Rybník Bažantník v Sedmihorkách

Karlovice, Český ráj
Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Hrubá Skála, Český ráj
Řezníčkova vila v Hrubé Skále

Řezníčkova vila v Hrubé Skále

Hrubá Skála, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí