Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > ZUŠ Open 2024
Základní umělecké školy v celé republice každým rokem chystají pestrý program pro happening ve veřejném prostoru ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené. I letos ožijí v termínu 23. 5. – 9. 6. dpod heslem ZUŠlechťujeme uměním stovky míst po celé republice.
Hudební koncerty, divadelní a taneční představení, výstavy i další nejrůznější akce. Z jednodenního happeningu základních uměleckých škol (ZUŠ), který inicioval Nadační fond Magdaleny Kožené, se během osmi ročníků ZUŠ Open vyprofilovalo ve čtrnáctidenní celorepublikový profesionální festival, do kterého se pravidelně zapojují výrazné umělecké osobnosti, kulturní instituce i další festivaly. ZUŠky se svými programy opět zamíří do koncertních sálů a kulturních domů, ale také do parků, na náměstí, do kostelů a na další veřejná místa. Své dveře otevřou i samotné školy, které se promění v kulturní centra regionu.

Dramaturgie ZUŠ Open letos reflektuje i Rok české hudby. Festival vzdá hold Bedřichu Smetanovi, ale uvede i řadu premiér děl skladatelů 21. století, včetně autorské tvorby žáků a pedagogů ZUŠ. Velká část škol se zapojuje i do programové linie ZUŠ Open pomáhá, která se věnuje pomoci potřebným a podpoře rozvoje nadání dětí se zdravotním či sociálním handicapem.

Tradiční festivalová ouvertura se uskuteční již 12. května v rámci zahájení MHF Pražské jaro na Kampě. Jedním z vrcholů letošního ročníku bude 28. května Slavnostní benefiční koncert Magdaleny Kožené a žáků ZUŠ v kostele sv. Mikuláše v Praze, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize. Festival vyvrcholí v sobotu 8. června celodenním programem ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, na němž vystoupí přes 1000 účinkujících ze všech krajů republiky.

ZUŠ v České republice aktuálně navštěvuje téměř 250 000 žáků a studentů. Cílem festivalu, který společně s jednotlivými ZUŠ pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, je nejen představit práci jednotlivých základních uměleckých škol, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání a přispívat prostřednictvím příkladů dobré praxe a vzájemné spolupráce k rozvoji jeho kvality. Dlouhodobým posláním festivalu ZUŠ Open je také podpořit spolupráci mezi jednotlivými ZUŠ napříč regiony a rozvíjet vzájemnou inspiraci. V letošním roce se tak uskuteční v každém kraji několik společných projektů ZUŠ přinášejících často celodenní multižánrové programy, na jejichž programech se podílí stovky žáků a pedagogů.

Přehled vybraných festivalových projektů:
 

ZUŠ Open – slavnostní ouvertury

  • 4. 5.      Malí velcí filharmonici Kongresové centrum Zlín
  • 12.5.     ZUŠ Open na MHF Pražské jaro

ZUŠ Open – hlavní program 23. 5. – 9. 6. 2024

  • 23.5.     ZUŠ Open Moravskoslezského kraje s Janáčkovou filharmonií Ostrava 
  • 23.5.     ZUŠ Open Ústeckého kraje v Litvínově
  • 24.5.     Jarní jazzové cvrlikání – ZUŠ Open pomáhá ve Valašském Meziříčí
  • 25.5.     Den s MenART: PRO GAUDIO – multižánrový projekt v Anežském klášteře
  • 25.5.     Benefiční festival Novoborská písnička v Novém Boru
  • 25.5.     Národní soutěžní přehlídka dětských dechových hudeb Čermákovo Vysoké Mýto
  • 26.5.     ZUŠ Open Plzeňského kraje v Plaském klášteře a ZUŠ Open na zámku Liteň 
  • 28.5.     Slavnostní koncert ZUŠ Open s Magdalenou Koženou v kostele sv. Mikuláše na Malé Straně – přímý přenos České televize
  • 29.5.     SchoolStock 2024 v Příbrami – ZUŠ Open škol příbramského regionu
  • 30.5.     ZUŠ Open v Rumburku s Bohušem Matušem
  • 31.5.     Brillante: Celostátní pěvecká dílna v ZUŠ Teplice, hosté Kateřina Kněžíková, Pavel Borský
  • 31.5. – 1.6. 27. Týnišťský swingový festival Jardy Marčíka s Vojtěchem Dykem
  • 1. 6.      ZUŠ Open Olomouckého kraje – Den dětí v Olomouci ve spolupráci se Svátky písní
  • 1.6.       Hudba bez hranic ZUŠ Žerotín Olomouc
  • 2. 6.      ZUŠ Open pomáhá na Hoře Matky Boží v Králíkách a na zámku Nové Hrady
  • 3. 6.      ZUŠ Open pomáhá – Po stopách sv. Anežky České v klášteře Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou
  • 4. 6.      ZUŠ Open pomáhá v Dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech – oslavy 100 let jejího založení
  • 5. 6.      ZUŠ Open pomáhá v chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze – koncert duchovní hudby pražských ZUŠ
  • 6. 6.      Divadlo žije – divadlo Letka, Praha: premiéry LDO pod kuratelou Radky Tesárkové
  • 7. 6. a 8.6. Západočeský symfonický orchestr a stipendisté Akademie MenART
  • 8. 6.      ZUŠ Open v Senátu Parlamentu ČR
  • 9. 6.      ZUŠ Open pomáhá v Neratově

Slavnostní epilog ZUŠ Open

  • 15. 6.    ZUŠ Open s Karlovarským symfonickým orchestrem v Císařských lázních a na kolonádě v Karlových Varech

Romantika malostranských zákoutí – vycházka s průvodcem

Romantická vycházka Malou Stranou po dvorcích, kavárnách a zahrádkách.
Praha 1, Praha

Výstava fotografie a byzantských ikon v Senátu

Výstava ve Valdštejnském paláci, sídle Senátu ČR v Praze – Athény-Praha & Praha-Athény: Cesta života, Joanna a Eva Vasdeki, umělkyně řecko-českého původu. Fotografie a Byzantské ikony – 14. 3. – 22. 4. 2024, Praha.
Praha 1, Praha

Lucia Moholy: Exposures

Lucia Moholy: Exposures je první ucelenou prezentací tvorby spisovatelky a fotografky pražského původu Lucie Moholy. Výstava se uskuteční 30. května až 28. října 2024.
Praha 1, Praha

John Sanborn – Notes on Us

John Sanborn, jedna z hlavních osobností druhé vlny amerického videoartu, představí v Kunsthalle Praha svoji nedávnou tvorbu. Výstava proběhne 1. března až 2. června 2024.
Praha 1, Praha

Ester Geislerová: Co jsme měli říct a neřekli

Vizuální umělkyně Ester Geislerová navazuje na již dříve zpracovávaná témata partnerských vztahů a komunikace i na práci s emocemi a traumatem. Výstava v Kunsthalle Praha se uskuteční 28. 6. až 13. 9. 2024.
Praha 1, Praha

Elmgreen & Dragset: Read

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí.
Praha 1, Praha

Chiharu Shiota: Neklidná duše

Neklidná duše je první samostatnou výstavou mezinárodně uznávaná umělkyně Chiharu Shioty v České Republice. Uskuteční se v Kunsthelle Praha v termínu 28. 11. 2024 až 28. 4. 2025.
Praha 1, Praha

Malostranské komorní slavnosti

Malostranské komorní slavnosti, významný pražský festival komorní hudby probíhající od října do prosince v jednom z nejkrásnějších sálů Prahy – Hlavním sále Valdštejnského paláce.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Nejužší pražská ulička – spojuje ulici a U Lužického semináře a dvůr restaurace Čertovka

Bezejmenná pražská ulička vedoucí z ulice U Lužického semináře na zahrádku restaurace Čertovka je tak úzká, že tam provoz musí řídit semafor. Jedná se o poslední požární uličku na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Městské questy po Praze s Quest Adventure

Vydejte se na nezapomenutelnou cestu srdcem Prahy s našimi jedinečnými městskými questy!
Praha 1, Praha

Muzeum slivovice R. Jelínek – historie, tradice, zážitek

V Muzeu slivovice máte jedinečnou možnost odhalit příběh pálenky, která je pro Čechy i Moravu natolik typická, že ji bez nadsázky můžeme nazvat národním nápojem. Těšit se můžete na zajímavé projekce, reálné exponáty i na exkluzivní 5D show s virtuální realitou.
Praha 1, Praha

Památník obětí a vítězů druhého odboje na Klárově

Stylizovaná československá vlajka na mohutném žulovém podstavci, tak vypadá pomník 2. československého odboje.
Praha 1, Praha

Preclíkova vlajka na Klárově

Na pražském Klárově „vlaje“ barevná bronzová socha české vlajky od Vladimíra Preclíka, která představuje pomník druhého odboje.
Praha 1, Praha

Památník Okřídlený lev na Klárově

V Praze na Klárově poblíž ulice U Železné lávky naleznete působivou sochu okřídleného lva od britského sochaře Colina Spoffortha. Památník věnovali Britové československým letcům, kteří během druhé světové války bojovali v Britském královském letectvu.
Praha 1, Praha

Muzeum Kouzlo starých časů – oděvy a doplňky z let 1850-1920

Muzeum Kouzlo starých časů v Praze, na Malé Straně, je zaměřeno na historické oděvy, doplňky a kuriozity z období 1850-1920.
Praha 1, Praha

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Luxusní ubytování u Rudolfa Jelínka v Praze na Malé Straně

Muzeum slivovice Rudolf Jelínek nabízí ubytování ve starém pražském domě na Malé Straně. Užijte si naprosté soukromí v malostranském domě, ve kterém bydlela slavná česká filmová a divadelní herečka Slávka Budínová.
Praha 1, Praha

Malostranská pivnice – Švejk restaurant na Malé Straně v Praze

Švejk restaurant "Malostranská pivnice" se nachází v historickém centru Malé strany Na Kampě. Restaurace je proslulá nejen svou typickou českou atmosférou ve stylu staročeské pivnice, ale i svým "Plzeňským" pivem výtečné kvality tankového piva a tradiční českou i mezinárodní kuchyní.
Praha 1, Praha

Augustine Hotel na Malé Straně v Praze

Pětihvězdičkový hotel Augustine v Praze na Malé straně se nachází mezi Pražským Hradem a Karlovým mostem. Původně v jedné z budov dnešního hotelu býval středověký klášter a díky rozsáhlé rekonstrukci se jej podařilo přestavět na hotel na nejvyšší úrovni.
Praha 1, Praha

Augustine Restaurant

Přijďte si vychutnat unikátní kulinářský zážitek do překrásných historických prostor restaurace Augustine, která představuje klidnou oázu na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Víkendový brunch v Brick´s

Vydejte se v sobotu, nebo v neděli do naší restaurace Brick´s, Hergetova Cihelna a zažijte kulinářský zážitek s krásným výhledem na Karlův most,
Praha 1, Praha

Bistro v Kunsthalle Praha

V industriálně laděném Bistru v Kunsthalle Praha pro vás každý den připravují obědové menu, slané i sladké snacky a mnohem víc.
Praha 1, Praha

Restaurace Čertovka

Restaurační komplex Čertovka Praha má exkluzivní umístění s terasami nad řekou Vltavou s výhledem na Karlův most, dva restaurační sály s pivnicí, intimní salonek a pravidelné vystoupení v Music Live Clubu ve středu, pátek a v sobotu.
Praha, Praha

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Praha 1, Praha