Úvod > Aktivity & akce > Akce > Žižkovský betlém

Žižkovský betlém

Kdy 3. prosinec 2018 - 31. leden 2019 Výstavy
Zveme vás na slavnostní odhalení „Žižkovského betlému“, který vznikl ve spolupráci městské části a SUPŠ, pod uměleckým vedením Richarda Peška.
Žižkovský betlém je již zavedený pojem – během let vznikalo dílo, které je charakteristické pro dolní Žižkov. Je tu model schodů, které jsou vstupní branou v Rokycanově ulici do svérázné čtvrti, nechybí typické pavlače, silueta Vítkova a památníku. Kouzlo betléma tkví v tom, že se v něm nacházejí postavy jak reálné, tak fiktivní. Betlém vzdává hold „zakladatelům“ Žižkova, kteří se podíleli na tom, že roku 1881 byla čtvrť povýšená na město, významným výtvarníkům a literátům, kteří zde prožili značnou část svého života, nebo na svoje bydliště zavzpomínali ve svém díle. V betlému jsou figurky jako Švejk, Jára Cimrman, Žižkovský Pepík, Žižkovská Fiflena, Rychlé šípy, T. G. Masaryk a mnoho dalších. Celkově dílo působí jako stará zarámovaná, ručně kolorovaná fotografie, která asociuje dobu 1900−1938. Novinkou bude také elektrifikace celého díla včetně světelných a zvukových vjemů.

Letos se betlém rozrostl o další charismatické figurky: Franta Sauer, Oldřich Nový, Vlasta Burian, Jaroslav Marvan, Pérák a Olga Havlová - ta zde má zde svou dívčí podobu Olgy Šplíchalové – takové, která zde na Žižkově vyrůstala. Posledních šest figurek a konečná elektrifikace Žižkovského betlému jsou poslední tečkou za několikaletou spoluprací se studenty a pedagogy SUPŠ, jimž městská část Praha 3 děkuje.

Otvírací doba:
  • pondělí 9.00–19.00
  • úterý 9.00–16.00
  • středa 9.00–19.00
  • čtvrtek 9.00–16.00
  • pátek 9.00-16.00
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 11. 2018

Ubytování a restaurace v okolí