Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zbraslavské pašije ve Svatovítské katedrále

Zbraslavské pašije ve Svatovítské katedrále

Kdy 20. březen 2016 15:00 - 17:00 Hudební a divadelní akce
Svatovítská katedrála se opět stane dějištěm dramatického zpracování příběhu o utrpení a smrti Ježíše Krista. Výpravné pašijové hry, které se každoročně konají na Zbraslavi, zahrají tentokrát v katedrále zbraslavští farníci, ochotníci, ale také profesionální herci.
Vůbec poprvé se v novodobé historii ve svatovítské katedrále konaly pašijové hry roku 2014. Tehdy se jednalo o Hořické pašije, letos to bude lidová pašijová hra aneb Zrcadlo umučení a vzkříšení Pána našeho Ježíše Krista na podkladě lidových her z Vlastiboře, Vamberka a Železného Brodu, kterou ve Svatovítském chrámu pořádá Arcibiskupství pražské ve spolupráci se Spolkem Zbraslavské pašije a Zbraslavskou kulturní společností. Zatímco v katedrále končí velkopáteční pašije uložením Ježíše do hrobu, pašije Vzkříšení zahraje spolek před kostelem sv. Jakuba staršího na Zbraslavi v sobotu 9. dubna od 14.30 hodin.

Hry s náboženskou tematikou a zejména pašijové hry jsou velmi starým evropským jevem, spojeným se životem katolické církve. Jejich kolébkou bylo Španělsko a Francie, odkud se hry rozšířily do dalších zemí Evropy. Původně byly hrány v kostelích, postupem času byly obohacovány o lidové prvky a přenášeny mimo chrámy. Pašije (z lat. passio – utrpení) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají. Název pochází z prvního slova při předčítání či zpěvu evangelních pasáží při liturgii (Passio Domini nostri Iesu Christi secundum… ).
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 3. 2016
1.1.
31.10.
Výstavní projekt Založeno 1918

Výstavní projekt Založeno 1918

Praha 1, Praha
27.4.
26.8.
Hynek Martinec: Cesta na Island

Hynek Martinec: Cesta na Island

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí