Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zbraslavské pašije ve Svatovítské katedrále

Zbraslavské pašije ve Svatovítské katedrále

Kdy 20. březen 2016 15:00 - 17:00 Hudební a divadelní akce
Svatovítská katedrála se opět stane dějištěm dramatického zpracování příběhu o utrpení a smrti Ježíše Krista. Výpravné pašijové hry, které se každoročně konají na Zbraslavi, zahrají tentokrát v katedrále zbraslavští farníci, ochotníci, ale také profesionální herci.
Vůbec poprvé se v novodobé historii ve svatovítské katedrále konaly pašijové hry roku 2014. Tehdy se jednalo o Hořické pašije, letos to bude lidová pašijová hra aneb Zrcadlo umučení a vzkříšení Pána našeho Ježíše Krista na podkladě lidových her z Vlastiboře, Vamberka a Železného Brodu, kterou ve Svatovítském chrámu pořádá Arcibiskupství pražské ve spolupráci se Spolkem Zbraslavské pašije a Zbraslavskou kulturní společností. Zatímco v katedrále končí velkopáteční pašije uložením Ježíše do hrobu, pašije Vzkříšení zahraje spolek před kostelem sv. Jakuba staršího na Zbraslavi v sobotu 9. dubna od 14.30 hodin.

Hry s náboženskou tematikou a zejména pašijové hry jsou velmi starým evropským jevem, spojeným se životem katolické církve. Jejich kolébkou bylo Španělsko a Francie, odkud se hry rozšířily do dalších zemí Evropy. Původně byly hrány v kostelích, postupem času byly obohacovány o lidové prvky a přenášeny mimo chrámy. Pašije (z lat. passio – utrpení) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají. Název pochází z prvního slova při předčítání či zpěvu evangelních pasáží při liturgii (Passio Domini nostri Iesu Christi secundum… ).
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 3. 2016
25.11.
6.1.
Vánoční trhy na Pražském hradě

Vánoční trhy na Pražském hradě

Praha 1, Praha
13.9.
11.12.
Václav Bláha

Václav Bláha

Praha 1, Praha
26.6.
22.1.
Cranach ze všech stran - výstava

Cranach ze všech stran - výstava

Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí