Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zborov – 100. výročí bitvy

Zborov – 100. výročí bitvy

Kdy 21. červenec 2017 10:00 - 31. prosinec 2017 18:00 Výstavy
V letošním roce uplynulo 100 let od bitvy u Zborova, která sehrála významnou roli ve vývoji československých legií v Rusku. Národní památník na Vítkově k této příležitosti připravil drobnou panelovou výstavu, která je otevřena od 21. července do 31. prosince.
Je tomu sto let, kdy českoslovenští dobrovolníci dostali poprvé v historii boje za samostatný stát příležitost vystoupit ve větším svazku. Operace československé brigády u Zborova se setkala s uznáním ruského vrchního velení i vlády a zásadně změnila jejich dosavadní váhavý postoj k utváření nových československých jednotek. Téměř okamžitě po bitvě padly všechny překážky pro jejich budování.

Zborovská bitva, jež se odehrála 2. července 1917, však nebyla vybojována beze ztrát. Desítky československých legionářů padly v nelítostném boji na zborovských pláních.

O tom, jak probíhaly přípravy k boji, samotný útok čs. pluků nebo jak byli vystrojeni a vyzbrojeni českoslovenští legionáři se dozvíte v nové výstavě Československé obce legionářské věnované právě této památné bitvě. 

 
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 9. 2017

Ubytování a restaurace v okolí