Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zažít město jinak - sousedské slavnosti v Praze

Zažít město jinak - sousedské slavnosti v Praze

Kdy 15. září 2018 10:00 - 22:00 Společenské akce
Sousedské slavnosti Zažít město jinak promění 60 míst po celé Praze. Díky 13. ročníku sousedské slavnosti Zažít město jinak. Sousedé a kolemjdoucí si tak mohou např. na ulici dopřát kávu či domácí štrůdl, posedět a pohovořit s přáteli či zhlédnout místní divadlo anebo posedět u letního kina.

Slavnosti Zažít město jinak už od roku 2006 sbližují sousedy a oživují veřejný prostor našich měst. V Česku zcela výjimečná akce ukazuje, co se stane s ulicí, když patří jen lidem a jejich fantazii. Právě oni stojí za programem i produkcí „své“ slavnosti. Zaparkovaná auta tak nahradí koncerty, divadla, dílny, hry pro děti nebo recepty místních obyvatel. V roce 2017 se slavnosti konaly na 68 místech v Praze a ve 24 dalších městech.

Slavnosti se každoročně konají vždy třetí víkend v září, v letošním roce v sobotu 15. září 2018.
 

Programové tipy 2018

Praha 1


Kampa
14:00–18:00 staré fotky z Malé Strany
18:00–21:00 oheň a opékání buřtů

Mostecká
koštování domácího piva souseda Pavla
vyhlídka na půlku Prahy z tajného místa

Opatovická
vinyl live stage

Petrské náměstí
výměna řízků, výpěstků i semínek

Soukenická
zahrajte si na různé skoro zapomenuté hudební nástroje

Vojtěšská

  • prohlídky kostela a fary sv. Vojtěcha, Foerstrovy síně
  • výtvarná procházka se Sylvou Francovou
  • kouzelnické vystoupení mistra Petrana
  • rozhlasové čtení Jirouse, Hrabala a Nezvala v archivním autorském podání (Český rozhlas Vltava)

 

Praha 2


Americká
tradiční mexická slavnost „La Calle Mexicana”

Lípová
kváskový workshop

Londýnská 38
dětský slizový workshop
prohlídka domu č. 38 a výstava výtvarných děl a fotografií umělců v něm žijících

Lublaňská
13:00–15:15 kávový triatlon

Náplavka
17:00–18:00 Sametové posvícení

Nuselské schody

  • 10:00–19:00 Divadlo Na Fidlovačce hraje pro děti
  • 15:00–17:00 prohlídka s Robertem z Pragulic
  • 10:00–19:00 Nové háro – kadeřnictví na ulici
  • 14:00 sázecí workshop


Vratislavova
mše
běžecký závod

Zderaz – Dittrichova
soutěž o přírodě v Praze


Praha 3

Biskupcova

  • 14:00 20 000 židů pod mořem (improvizované divadlo pro děti)
  • 18:30 Underground Comedy (stand-up show)
  • 19:15 slam poetry


Jarov

  • 10:00 jóga
  • 15:30 koutek thrash vyšívání


Náměstí barikád
koncert na střeše kostela

Řehořova 33 – Prostor 39
workshop o psychohygieně

 

Praha 4

Adamovská
15:35 židovské písně

Jihlavská
13:00 soutěž v rychlosti pití piva

Lhotka
20:30 letní kino: Poesie industrie

Park Michelská – Na Rolích

  • 14:00 výstava historických fotek Michle
  • 15:30 bylinkářský koutek
  • amatérská kynologické soutěž


Podolí

  • 10:00 historická procházka
  • 11:20 vyhlášení soutěže o nejlepší buchtu Podolí
  • 14:00 koncert Václava Neckáře
  • 15:50 tvořivá dílnička se seniory

 

Praha 5

Dívčí hrady

  • 12:00 hudba raného klasicismu – smyčcová komorní sestava Barrandova
  • 15:00 lanovka v Korunách stromů
  • ukázka Jízdní skupiny Městské policie


Hlubočepy
13:00 Pocta bramboře – soutěž o nejlepší lahůdku z brambor

Park Na Skalce

  • 16:30 Nikola Mucha
  • Jolly Joker + P.B.U.


U Nikolajky

  • 10:00–14:00 Navrhni si etiketu na limonádu s Bárou
  • DJ Gramofón – pusť si svou desku
  • senzorický trénink


U Okrouhlíku

  • 14:00–15:00 turnaj v pouličních sportech
  • 18:30–19:15 garážové kino (filmové překvapení pro děti)


Kavárna co hledá jméno

  • 9:00–20:00 polaroidový miniworkshop

 

Praha 6

Břevnov

  • 13:00 Pomazanice – soutěž o nejlepší pomazánku
  • 14:15–14:45 běh do schodů (ne)tradičně
  • 16:45 Fu Fu Band (dětský orchestr)
  • výprava na střechu polikliniky s architektem
  • soutěž pro psy



Kampus Dejvice

  • 13:00–22:00 stánek cosplayerů
  • 16:00–16:30 exhibiční zápas Juggerů
  • 16:00–17:00 Pavel Klusák – o elektronice v čs. filmové hudbě 60. let
  • robotický barman
  • vesmírná interaktivní dílna


 

Praha 7

Jirečkova
premiéra stand-up comedy “Celá Letná už to ví”

Park Tusarova

  • 16:00 klavírní virtuos Petr Ožana
  • Mrkvothon – štafetový běh s mrkví
  • povídání o starých Holešovicích


Podchod pod Hlávkovým mostem

  • 15:30 workshop výroby lampionů
  • 17:30 lampionový průvod
  • setkání lidí bez domova s lidmi s domovem


Strossmayerovo náměstí

  • 14:00 Co sní naši sousedé? – mazání chleba pro naše sousedy bez domova
  • 14:00–17:30 Zažít včely jinak – příběhy včel z naší čtvrti


U Akademie – Gerstnerova

  • 11:00 den otevřených ateliérů AVU a Klubu AVU
  • 12:00 výtvory místních dětí


U Průhonu
polarograf s výkladem Romana Týce
 

 

Praha 8

Dolní Chabry
orientační běh

Holešovičky
17:00–18:00 kamenosochařská dílna

Horovo náměstí

  • 10:00 Warm Up s Ukliďme Česko
  • 14:00 masér s židlí
  • Tibet v Libni


Hrubého

  • 14:00–18:00 historické fotografie našeho sídliště
  • 15:00–16:00 kurz řezání skleniček
  • 16:00–17:00 sousedský minikurz argentinského tanga


Hybešova

  • 15:00–18:00 graffiti workshop studia Artwise (6 metrů dlouhá graffiti stěna)
  • dřevodílna pro děti
  • Lapač snů – venkovní umělecká instalace


Chabařovická

  • 11:00–11:30 vysazení nového stromu Kapesníkovníku
  • 12:45–13:00 ekologická módní přehlídka učitelského sboru ZŠ německo-českého porozumění
  • korejská hudba


Kasárna Karlín
výstava Arrival City: Co se stane s městským prostorem, když jej začnou využívat nově příchozí obyvatelé z různých koutů světa? O proměnách pražských sídlišť pod vlivem migrace především ze zemí východní Evropy.

Konšelská 15
Den analogové fotografie – přednášky, workshopy

Křižíkova

  • 13:00 rozhlasové čtení Jirouse, Hrabala, Seiferta
  • 20:00 BioMasha s kapelou Debbi Love v rámci pořadu Rádio Dada (ČRo Vltava)
  • sousedské čtení pohádek


Osinalická

  • prvorepublikové tržiště, kde se platí dobovými bankovkami, o které můžete soutěžit v kuličkách, káče, tínkách, panáku
  • focení a projížďky ve veteránech
  • historický fotoateliér

 

Praha 9

Kovářská

  • 15:00 povídání o historii Prahy 9
  • 17:00 slam poetry s Tukanem
  • turnaj ve vrchcábech

 

Praha 10

náměstí Svatopluka Čecha

  • 16:00–17:00 komentovaná prohlídka kostela s návštěvou kostelní střechy
  • 20:30–22:00 večerní kino na schodech: Přežít svůj život
  • ohýnek a opékání buřtů


Petrohradská 13
16:00–20:00 performativní kadeřnictví

Sídliště Skalka
15:00–18:00 malování budoucí podoby parku

Trojmezí
16:30 setkání záběhlických rodáků a výstava historických fotografií

Zahradní město
15:00 procházka s Prahou neznámou

 

Praha 11

Chodov, Pošepného náměstí
základy znakové řeči


Praha 13

Nové Butovice – Seydlerova
18:00 workshop kubánské Salsy

 

Praha 14

Kardašovská
trénování paměti pro seniory

 

Praha 15

Hostivařská ulice

  • 12:00–18:00 výstava zvířat (ulice U Břehu)
  • 14:00 lekce swingu
  • 14:00–18:00 kanálová šablona – tisk poklopem kanálu
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 9. 2018
2.11.
6.1.
Israeli street moments

Israeli street moments

Praha 1, Praha
1.4.
31.3.
Soutěž Muzeum roku

Soutěž Muzeum roku

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí