Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zámek s vůní benzinu - výstava na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

Zámek s vůní benzinu - výstava na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

Kdy 1. květen 2016 - 29. říjen 2016 Výstavy
Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou během letošní sezóny poznáte prapůvodní kořeny automobilismu u nás, kdy první vozy vlastnili aristokraté, neexistovalo dopravní značení, pořádné silnice a ani benzinové pumpy. Jedinečná výstava bude od května do října k vidění na prohlídkové trase B.
Jak vypadal počátek automobilismu více, než před sto lety popíše nová výstava na trase Bzámku Jaroměřice nad Rokytnou. Chtěl-li se motorista někam vydat, musel mít masku přes obličej, speciální brýle a oblečení. Automobil nebyl mnohdy pohodlný a mohl se porouchat kdykoliv, v téměř liduprázdné krajině. Benzin si musel řidič vézt s sebou v náhradní plechovce, a když došel, dal se sehnat jedině v dobře zásobeném koloniálu, jelikož benzinky ještě neexistovaly.

První automobil v širokém okolí vlastnila rodina Chorinských z Ledské (sídlili na veselském panství). Brzy nato si pořídila auto také hrabata Vrbnové, majitelé jaroměřického zámku. Automobilismu se spolu s manželem věnovala například hraběnka Elvíra, původem bavorská princezna. Na výstavě uvidíte její řidičský průkaz a účtenky od benzínu.

Z jedné místnosti se také stane zámecká autodílna. V druhé budou nainstalované velkoformátové dobové fotografie českých šlechticů v automobilech. Těšit se můžete také na velká šlapací auta dětí šlechticů. Dále výstava představí účastenské plakety pro automobilisty za dosažení cíle, autíčka jako hračky a samozřejmě dobové oblečení. Ve vestibulu bude stát veterán, nejspíš značky Tatra.
 

Z historie automobilismu

Během prvního desetiletí 20. století se již automobil vyskytoval ve většině šlechtických rodin. Po první světové válce se vývoj automobilu rychle zdokonaloval, přesto zůstával stále v očích české veřejnosti „hračkou pro zbohatlíky“. Toto stereotypní vnímání bylo velmi ovlivněno automobilovým sportem, kde v jeho počátcích šlechtici hráli výraznou roli. Automobil kromě sportu znamenal další proměny šlechtického života třeba v tom, že vytvořil novou profesi panského šoféra. S rozvojem automobilu nesouvisely pouze technické schopnosti vozů i lidí, ale i proměny v jejich odívání a celkové proměny ve vnímání lidské svobody, času nebo rychlosti, což nezůstalo bez stopy ani ve společensky uzavřeném šlechtickém prostředí.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 9. 2016
1.5.
31.10.
Výukový program pro I. st. ZŠ - zámek Jaroměřice nad Roky\tnou

Výukový program pro I. st. ZŠ - zámek Jaroměřice nad Roky\tnou

Jaroměřice nad Rokytnou, Vysočina
2.5.
31.10.
Výstava

Výstava "S ozvěnou lesního rohu

Jaroměřice nad Rokytnou, Vysočina
15.9.
15.9.
Z Dolních Věstonic do Klentnic

Z Dolních Věstonic do Klentnic

Moravské Budějovice, Vysočina
19.5.
31.10.
Nová prohlídková trasa na zámku Vranov nad Dyjí

Nová prohlídková trasa na zámku Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí