Úvod > Aktivity & akce > Akce > Za hranou skla

Za hranou skla

Kdy 13. září 2017 9:00 - 5. listopad 2017 20:00 Výstavy
10 sklářských výtvarníků, 2 generace. To je výstava s názvem Za hranou skla, která se koná v Galerii Tančícího domu ve dnech 13. září - 5. listopadu 2017. První generace zastupuje umělce, kteří položili základ rozvoji českého skla, a je dána do kontrastu s nejmladší generací sklářských výtvarníků.
Výtvarníky první "zlaté" generace představují absolventi sklářských ateliérů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (Marian Karel, Vladimíra Klumparová, Vladimír Kopecký, Dana Zámečníková a Jiřina Žertová) pod vedením profesorů Josefa Kaplického a Stanislava Libenského, kteří dokázali sklo jako materiál pozvednout z užitého do volného umění a výrazně jej prosadit ve světě. Na jejich tvorbě je demonstrována pestrá variabilita sochařských přístupů, kterými je možné pracovat se sklem, ale rovněž komplexnost myšlení, kterým zasahují do dalších oblastí umění včetně malby, designu, grafiky či architektury.

"Zlatá" generace je dána do kontrastu s nastupující mladou generací (Luba Bakičová, Zuzana Kubelková, Jiří Liška, Lukáš Novák a Vendulka Prchalová), která navazuje na tradici svých profesorů, a která přistupuje ke sklu velmi inovativně a zkoumá jeho možnosti ve spojení s netradičními materiály.

V rámci doprovodného programu se uskuteční dvě komentované prohlídky - 19. září a 10. října -, a dvě přehlídky šperků s názvem Šperky, sochy, design - 12. října a 3. listopadu -, které představí šperky Václava Cíglera, Vratislava Karla Nováka, Evy Eisler, Jaromíra Rybáka, Vladimíry Klumparové a Jozefa Soukupa.


 
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 9. 2017

Ubytování a restaurace v okolí