Úvod > Aktivity & akce > Akce > Vzácný notový záznam skladby Mozarta a Salieriho bude k vidění v Českém muzeu hudby

Vzácný notový záznam skladby Mozarta a Salieriho bude k vidění v Českém muzeu hudby

Kdy 26. únor 2016 - 11. březen 2016 Výstavy
Světový objev původně ztracené skladby Mozarta a Salieriho bude k vidění v Českém muzeu hudby po dobu 14 dnů. Vzácný tisk, libreto básníka Lorenza Da Ponteho „Per la Ricuperata Salute di Offelia“, bylo objeveno ve sbírce hudebněhistorického oddělení Národního muzea – Českého muzea hudby.

Text zhudebnili na podzim roku 1785 skladatelé Antonio Salieri, Wolfgang Amadeus Mozart a skladatel, známý pod jménem Cornetti. Objevená skladba vzbudila velký zájem, proto bude vystavena od 26. února do 11. března 2016 ve stálé expozici Člověk – nástroj – hudba Českého muzea hudby v rámci běžného vstupného Národního muzea.

Návštěvníci tak budou mít pod dobu 14 dnů jedinečnou možnost prohlédnout si notový záznam skladby složené pro klavír a zpěv, který se skládá ze tří částí zkomponovaných jednotlivými autory. Skladba vznikla k příležitosti uzdravení zpěvačky Nancy Storace – ceněné interpretky Salieriho a Mozartova díla. Da Ponteho báseň vypráví příběh o zpěvaččině několikaměsíční hlasové indispozici.

Tisk libreta odhaluje pseudonym autora básně, rok vydání, jméno tiskaře a počáteční písmena příjmení skladatelů Mozarta, Salieriho a Cornettiho. Libreto se dostalo do sbírek Národního muzea v 50. letech 20. století jako konfiskát.

Tisk bude vystaven v blízkosti jednoho z TOP předmětů Národního muzea – kladívkového klavíru z 18. století, na nějž hrál W. A. Mozart během své první návštěvy Prahy v roce 1787.

Celou skladbu si můžete poslechnout ve videu na zpravodajském portálu Muzeum 3000.

Celý popis
Naposledy změněno: 26. 2. 2016

Ubytování a restaurace v okolí