Úvod > Aktivity & akce > Akce > Pyšná princezna na zámku Telč
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
1.4.
31.12.
+ Přidat foto

Pyšná princezna na zámku Telč

Kdy 1. duben 2017 - 31. prosinec 2017 Výstavy
Na zámku v Telči začala výstava o Pyšné princezně. Od jejího natočení na telčském zámku letos uplynulo 65 let. K vidění jsou barevné šaty, rekvizity, je možné usednou na trůn. Nechybí ani květina ze slavné pohádky, obrazy nebo scénář nikdy nenatočeného pokračování.

Výstava originálních kostýmů a rekvizit z filmové pohádky Pyšná princezna od režiséra Bořivoje Zemana - pohádka letos oslaví 65 let od natočení. Výstava přibližuje zajímavosti z příprav filmu a z natáčení. Uvidíte originály desítek dochovaných kostýmů, které jsou spolu s rekvizitami vystaveny ve stylizovaných dekoracích. Prohlédnete si zde například ševcovskou dílnu, Půlnoční království, Miroslavovu zemi nebo mlýnici. V prostorách Půlnočního království se setkáte s kostýmy krále, princezny Krasomily, krále Miroslava, ceremoniáře, strážce a také kancléře. Království prince Miroslava je dekorováno prapory Miroslavovy země, stylizovanou dekorací navazující na atmosféru scén z království, doplněné kostýmy krále, Vítka, poddání či obraz Miroslava.

Místnost „na útěku“ je stylizována dekorací mlýna navozující atmosféru pohádky, kde se král Miroslav s princeznou Krasomilou ukrývali. Dominantou výstavy určené hlavně pro rodiny s dětmi je originální retušovaná zarámovaná fotografie princezny Krasomily, která je zahrnuta do kulturního dědictví České republiky.

I když slavnou pohádku známe nazpaměť, najde se řada zajímavostí z natáčení, o kterých ví jen málokdo. Víte například, kdo hrál Madlenku ze statku? Nebo odkud pocházela medvíďata hrající si u domku uhlíře? A jakou barvu měly šaty princezny Krasomily? Všechny odpovědi se dozvíte právě na výstavě.

Snad neprozradíme příliš, řekneme-li vám, že princezna Krasomila nosila vínové i žluté šaty a živůtek z hnědého sukna. Dochovala se i paruka, kterou herečka Alena Vránová jako princezna nosila. Obdivovat můžete i vyšívanou kazajku s motivem květů krále Miroslava, kterého si zahrál Vladimír Ráž.

Děti si přijdou též na své, je pro ně připravena spousta her, které je vtáhnou do děje pohádky. Vstupní místnost je zaměřena na interaktivní prvky, určitě vás nadchne možnost obarvení černobílé fotografie – prvek vám ukáže, jak lze pomocí barevných masek obarvit černobílou fotografii. Kdo bude chtít, může se usadit na trůn krále Miroslava a vyfotografovat se.

Výstavu kostýmů a rekvizit z filmů doplňují zajímavosti z natáčení či příprav formou fotopanaléží a fodokumentací. Výstava vznikla opět ve spolupráci se Studiem Barrandov a.s. – divize fundus.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 7. 2017

Ubytování a restaurace v okolí