Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Poklady v českých keramických obkladech v Centru stavitelského dědictví Plasy

Výstava Poklady v českých keramických obkladech v Centru stavitelského dědictví Plasy

Kdy 19. březen 2017 10:00 - 26. listopad 2017 17:00 Společenské akce
Výstava s přiléhavým názvem Poklady v českých keramických obkladech ukazuje vývoj keramických obkladaček a dlaždic na produkci zejména tří výše uvedených továren.
Národní technické muzeum otevřelo v loňském roce nově renovovaném památkově hodnotném prostoru hospodářského zázemí kláštera v Plasích Centrum stavitelského dědictví. Jedná se o unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

V neděli 19. března 2017 otevřelo Národní technické muzeum v prostorách Centra stavitelského dědictví Plasy pro veřejnost novou výstavu věnovanou tradici českých keramických obkladů.

Keramické obkladové materiály mají na našem území bohatou historii. Nejstarším vystaveným exponátem je raně gotická dlažba, která se našla přímo v Plasích při archeologickém výzkumu zdejšího cisterciáckého kláštera. Průmyslová velkoprodukce keramických obkladů u nás začala koncem 19. století. Vzniklo zde mnoho menších továren na výrobu dlaždic a obkladaček. Poměrně záhy se do popředí dostaly tři české továrny na keramiku v Rakovníku, Chlumčanech a Horní Bříze, které se do budoucna staly výraznými světovými producenty udávajícími všeobecné trendy.

Návštěvník bude mít možnost seznámit se s výrobními procesy a technikami v minulosti, ale i s dobovými módními trendy a dalšími vlivy, které se rychle odrážely v designu jak obkladů, tak i dlažeb. Autoři výstavy pamatovali i na dětské návštěvníky. Ti si v tzv. kreativních zónách budou moci vyzkoušet svou zručnost a nápaditost při tvoření různých mozaik a tangramů. Výstava vznikla v přímé spolupráci se společností Lasselsberger, s.r.o., značkou RAKO. Potrvá do 26. listopadu 2017.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 4. 2017

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a Restaurant Rudolf II. Plasy

Penzion a Restaurant Rudolf II. Plasy

Plasy, Plzeňsko a Český les
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňsko a Český les
Zámecká restaurace Manětín

Zámecká restaurace Manětín

Manětín, Plzeňsko a Český les