Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava David Cronenberg: Evolution

Výstava David Cronenberg: Evolution

Kdy 19. únor 2016 - 17. červenec 2016 Výstavy
Významný kanadský režisér patří k tvůrcům s bohatou výtvarnou fantazií a z toho těží i výstavní projekt věnovaný jeho celoživotnímu filmovému dílu.
Cronenbergovy surrealistické vize doprovázející akční příběhy jeho filmů s atmosférou science-fiction budou představeny prostřednictvím skutečných artefaktů a modelů vzniklých pro jednotlivé snímky spolu s dynamickými audiovizuálními prvky. Cronenbergova filmařská historie je spjata s interpretací evolučních myšlenek a jejich vlivu na lidskou populaci.

Výstava se nevyhýbá ani takovým tématům jako lidská sexualita a její konsekvence či zachování osobní identity a zblízka sleduje režisérův důvěrný vztah k vědě a vědecké fikci.

Cronenberg je známý díky svým kultovním filmům Moucha, Crash, Dějiny násilí, Cosmopolis, eXistenZ, Nahý oběd či Scanners. Retrospektiva nabízí sochařské instalace, skicy, kresby, objekty, filmové triky, pracovní deníky a vzácné, nikdy nezveřejněné filmové záběry. Vše doprovodí promítání Cronenbergových filmů včetně speciálních instalací.
 

Doprovodný program

Multimediálně interaktivní formu výstavy doplňuje bohatý doprovodný program, který nabízí přednášky s filmovými vědci, teoretiky výtvarného umění či výtvarné workshopy pro dospělé.

Doprovodný program výstavy zájemcům přiblíží Cronenbergovo dílo a nabídne mnoho nových perspektiv. Přednášky s filmovým vědcem Martinem Jirouškem se zaměří na režisérovu filmovou evoluci, na motiv těla a jeho modifikaci a transformaci či na ožehavé téma cenzury v umění v kontextu Cronenbergových kontroverzních filmových počinů. Nebudou chybět ani vystřižené nebo upravované scény z vybraných filmů. Teoretička výtvarného umění Zuzana Štefková se bude zabývat otázkou estetiky hnusu ve filmovém a výtvarném umění a víkendové výtvarné workshopy se specialisty přenesou návštěvníky do světa filmových masek, plakátů, animace či světla.

Kapacita u přednášek či workshopů je vždy omezena, zájemci si musí účast vždy rezervovat. Kompletní přehled o aktuálním doprovodném programu naleznete níže a současně také na webových stránkách.

Komentované prohlídky výstavy s filmovým teoretikem Martinem Jirouškem
středa 18. 5., 16:00, Dům U Kamenného zvonu

 

Přednášky s filmovým vědcem Martinem Jirouškem

 
  • středa 18. 5., 18:00 Dějiny násilí, „krvavý baron“ – Cronenberg a cenzura – zaměření na umění a cenzuru (Cronenbergovy filmy patřily od počátku k dílům kontroverzním, která vzbuzovala rozruch nejen u publika, ale také ve střižnách cenzorů. Komentovaná procházka scénami, které byly vystřiženy nebo jinak upraveny. Od skandální alegorie Shivers až po slavné hity Scanners nebo Videodrome).
 
  • středa 8. 6., 18:00 Surrealismus a film – Cronenberg vs. evropští a zejména čeští tvůrci – zaměření na dílo Davida Cronenberga ve vztahu k českým a evropským tvůrcům (např. některá díla od Jana Švankmajera a Juraje Herze).
 

Přednáška historika umění Tomáše Kolicha

  • středa 11. 5., 18:00 Mezi člověkem a hmyzem. Odlišná pojetí metamorfózy v Kafkově Proměně a Cronenbergově Mouše – přednáška srovná dva odlišné umělecké přístupy ke ztvárnění proměny člověka v hmyz. Franz Kafka popsal Řehoře Samsu v povídce Proměna záměrně neurčitě a nepřál si, aby byl zobrazován ilustrátory. David Cronenberg naopak staví film Moucha na realistických maskách zachycujících přeměnu v nechutných detailech.
 

Přednáška teoretičky výtvarného umění Zuzany Štefkové

  • středa 22. 6., 18:00 Estetika hnusu ve výtvarném a filmovém umění
Všechny přednášky se konají v koncertním sále Domu U Kamenného zvonu. Další přednášky s odborníky na témata z tvorby Davida Cronenberga budou postupně zveřejňovány na webových stránkách.
 

Víkendové výtvarné workshopy se specialisty – Tvořivé dialogy s uměním

V rámci víkendových výtvarných workshopů se zaměříme především na témata, která se pohybují na pomezí filmu a výtvarného umění. Některá z nich jsou velmi výraznou, nezbytnou a důležitou součástí filmů Davida Cronenberga (masky, světelné efekty). Další workshopy se budou týkat i přesahů směrem k animaci a grafickému designu (filmový plakát). Vyzkoušíme nejrůznější výtvarné techniky, metody a postupy. Budeme se mimo jiné zabývat charakteristickými „atributy“ žánru sci-fi a hororu i konkrétnějšími otázkami, jako jsou existence, experimenty, manipulace, vědomí vs. nevědomí, život vs. smrt, realita vs. fikce.
 
  • sobota 14. 5., 13:00 – 18:00, téma: David Cronenberg a animace, s lektory animovaných filmů ve spolupráci s Aeroškolou, Edukační centrum
 
  • sobota 11. 6., 13:00 – 18:00, téma: David Cronenberg a světlo, s profesionálním světelným designérem Janem Dörnerem, Dům U Kamenného zvonu, rezervace účasti na workshopech nutná: edukace@ghmp.cz
 

Výtvarný ateliér pro dospělé a seniory

  • neděle 22. 5., 15:00 –18:00, téma: Filmový plakát
Edukační centrum, rezervace účasti na workshopu nutná: pejchalovaeva@seznam.cz.
 
 

Prohlídky výstavy s lektory pro střední, vyšší a vysoké školy i další skupiny návštěvníků  

Střední, vyšší a vysoké školy i další skupiny návštěvníků si mohou zajistit interaktivní prohlídky výstavy s lektory prostřednictvím rezervace na adrese edukace@ghmp.cz. V rámci středních škol je výstava přístupná pouze pro vyšší ročníky – studenty starší 16 let.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 5. 2016

Ubytování a restaurace v okolí