Úvod > Aktivity & akce > Akce > Vlastivědné vycházky Prahou - únor 2017

Vlastivědné vycházky Prahou - únor 2017

Kdy 9. únor 2017 - 25. únor 2017 Společenské akce
Pražská informační služba připravila na únor 2017 velký výběr vlastivědných vycházek po pražských památkách a zajímavých místech. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější.
9. 2. čt TOULKY ŽIŽKOVEM
Atmosféra dělnické čtvrti pomalu, ale jistě mizí a Žižkov se stává oblíbenou lokalitou Pražanů. Povídat si budeme o hlavních dominantách a památkách, o nepřehlédnutelném Žižkovském vysílači, o novogotickém kostele sv. Prokopa nebo o krásné nárožní budově Žižkovské radnice. Začátek akce v 15:30 v Milešovské ulici  846/1 (roh náměstí Jiřího z Poděbrad a Milešovské ul.), (nejbližší spoj stanice metra A „Jiřího z Poděbrad“). Cena 100/70 Kč (%).

11. 2. so NÁRODNÍ DIVADLO
Celková prohlídka vybraných prostor Národního divadla nás zavede k jeho základním kamenům, do hlediště i hlavního foyer. Ve 13:30 prohlídka v angličtině. Začátek prohlídek v českém jazyce ve 13:00, 14:00 a v 15:00 ve slavnostním vestibulu historické budovy, vstup hlavním vchodem. Cena 140/100 Kč. Cena prohlídky v angličtině 250/150 Kč.

12. 2. ne KRÁLOVSKÁ CESTA I. - OD PRAŠNÉ BRÁNY NA STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ
Pražskou Celetnou ulici, která je po staletí součástí Královské cesty na Pražský hrad, pozná jistě každý Pražan, ale zná ji opravdu dobře? Vydejte se s námi objevovat historii zdejších domů, paláců i jejich významných majitelů. Cestou také zavítáme do bývalého kupeckého dvora, pražského Ungeltu. Začátek akce ve 14:00 u Prašné brány. Cena 100/70 Kč (%).

12. 2. ne ZA DÍLEM ARCHITEKTA EMILA KRALÍČKA V CENTRU PRAHY
Při vycházce se vydáme za stavbami tohoto pozapomenutého mistra české secese a kubismu, od jehož narození letos uplyne 140 let. Důležité impulsy pro svou práci získal v ateliéru slavného architekta J. M. Olbricha v Darmstadtu a poté v pražské projekční kanceláři vlivného pražského stavitele M. Blechy. Zastavíme se u slavného Králíčkova kandelábru, Adamovy lékárny, mohutného areálu Šupichova „ledového“ paláce a u pozoruhodného domu Diamant s výraznými kubistickými prvky. Začátek akce ve 14:00 na Jungmannově náměstí u sochy J. Jungmanna. Cena 100/70 Kč (%).

18. 2. so NÁRODNÍ DIVADLO
Celková prohlídka vybraných prostor Národního divadla nás zavede k jeho základním kamenům, do hlediště i hlavního foyer. Ve 13:30 prohlídka v angličtině. Začátek prohlídek v českém jazyce ve 13:00 a v 15:00 ve slavnostním vestibulu historické budovy, vstup hlavním vchodem. Cena 140/100 Kč. Cena prohlídky v angličtině 250/150 Kč.

18. 2. so Z ROZTYL K HAMERSKÉMU RYBNÍKU
Vydejte se s námi na zajímavé území na rozhraní Prahy 4, 10 a 11. Půjdeme kolem Kunratického lesa ke Geologickému ústavu, zastavíme se na břehu Hamerského rybníka a poté dorazíme ke kostelu Narození Panny Marie v Záběhlicích, jehož historie sahá až do 12. století. Pěší trasa cca 4,5 km. Začátek akce ve 14:00 u východu z metra C „Roztyly“. Cena 100/70 Kč (%).

19. 2. ne JAK TO BYLO SE SMÍCHOVSKOU KARTOUZOU (HISTORIE SMÍCHOVA I.)
Dnes jen málokdo tuší, že Jan Lucemburský založil kdysi na předměstí Malé Strany jedinou pražskou kartouzu. Vycházka připomene, kde začínalo předměstí Smíchov, jak to bylo s jeho nejstarší historií, kde byla a jak vypadala smíchovská kartouza a jak se změnila tato část Smíchova v průběhu staletí. Začátek akce ve 14:00 u Pomníku obětem komunismu od Olbrama Zoubka pod Petřínem (nejbližší zastávka tram č. 12, 15, 20, 22 „Újezd“). Cena 100/70 Kč (%).             

19. 2. ne KDE BÝVALY STARÉ DEJVICE
V oblasti mezi Bořislavkou a Vítězným náměstím vznikala v meziválečném období čtvrť vil a řadových domů. Najdeme zde díla Josefa Gočára, Magdy Jansové, Jaroslava Fragnera a dalších architektů. Prohlédneme si zbytky Starých Dejvic, Státní reálné gymnázium od Evžena Linharta a skončíme u automatické telefonní ústředny Dejvice. Začátek akce ve 14:00 na rohu ulic Evropské a U Dejvického rybníčku (nejbližší zastávka tramvaje č. 20, 26 „Na Pískách“). Cena 100/70 Kč (%).

25. 2. so OŘECHOVKA – ÚSPĚŠNÝ POKUS O ZAHRADNÍ MĚSTO
Prohlédneme si nejen řadové domky připomínající anglické a holandské maloměsto, ale i vily pro Václava Špálu, Otakara Španiela, Emila Fillu a další umělce. Uvidíme, že i v tak krásné lokalitě najdeme místa se smutnou historií válečné tragédie. Začátek akce v 10:00 na zastávce tram. č. 1, 18 „Ořechovka“. Cena 100/70 Kč (%). Mgr. Stanislava Micková

26. 2. ne ARCHITEKTURA PRAŽSKÉHO RINGU I. – NÁRODNÍ TŘÍDOU PO PŘÍKOPY
Podobně jako ve Vídni vznikaly i v Praze od konce 19. století v linii bývalých hradeb a příkopů prestižní stavby kulturních a finančních institucí. Během vycházky se zastavíme u známých i méně známých staveb, všimneme si detailů jejich fasád, zajdeme do pasáží a podíváme se na jejich zadní trakty (Pojišťovna Donau, Chicago, Ara, dům od arch. Evy Jiřičné, Úvěrní banka, Vídeňská bankovní jednota, Haasův obchodní dům, Pojišťovna Praha, aj.)

Projektanty těchto staveb byli významní architekti – V. Ullmann, O. Polívka, P. Janák, L. Kysela, aj. Začátek akce ve 14:00 u vstupu do historické budovy Národního divadla z Národní třídy. Cena 100/70 Kč (%).


Vlastivědné procházky pro děti

5. 2. ne KTERAK ŠEMÍK HORYMÍRA ZACHRÁNIL
Zábavné povídání o přemyslovských pověstech, románských stavbách i historii slavného Vyšehradu. Na závěr čeká děti malý vědomostní kviz se sladkou odměnou. Vhodné pro děti od šesti let (v doprovodu dospělé osoby). Vycházka v exteriérech Vyšehradu. POZOR! Omezený počet účastníků na 2 × 30 osob. Doporučujeme využít předprodeje vycházek. Začátek akce ve 14:00 před Táborskou bránou (první brána směrem od stanice metra C „Vyšehrad“). Cena 100/70 Kč (%).

18. 2. so NÁRODNÍ DIVADLO PRO DĚTI
Prohlídka vybraných prostor Národního divadla. Na děti čeká vyprávění o tom, jak bylo těžké divadlo vybudovat (a to hned dvakrát) a otázka zdali pak vědí, kdo vymaloval divadelní oponu? Své vědomosti si na závěr ověří v kvizu a všechny dostanou sladkou odměnu.  Vhodné pro děti od šesti let (v doprovodu dospělé osoby). POZOR! – omezený počet účastníků na 2 x 30 osob. Doporučujeme využít předprodeje vycházek. Začátek akce ve 14:00 ve slavnostním vestibulu historické budovy, vstup hlavním vchodem. Cena 140/100 Kč. (průvodci PCT)

25. 2. so ZA APOŠTOLY NA STAROMĚSTSKOU RADNICI
Děti se mohou těšit na prohlídku apoštolů zblízka a na vyprávění o zasedání městské rady za časů pana krále. Prohlédnou si starodávné síně a také sestoupí do hlubokého podzemí radnice. Během prohlídky budou řešit zábavné úkoly a na závěr čeká děti vědomostní kviz se sladkou odměnou. Vhodné pro děti od šesti let (v doprovodu dospělé osoby). POZOR! – omezený počet účastníků na 2 x 30 osob. Doporučujeme využít předprodeje vycházek! Začátek akce ve 14:00 před vstupem do turistického informačního centra Staroměstské radnice. Cena 100/70 Kč (%).
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 1. 2017

Ubytování a restaurace v okolí