Úvod > Aktivity & akce > Akce > Vila Tugendhat 1928–2013

Vila Tugendhat 1928–2013

Kdy 12. říjen 2017 - 28. leden 2018 Výstavy
Jedinečná putovní výstava mapující historii brněnské vily od jejího vzniku přes náročnou obnovu až po úspěšnou současnost se ve čtvrtek 12. října otevírá ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov.
Výstava vznikla v roce 2012 a je složena ze 14 ucelených tematických okruhů pojednávajících o historii vily v několika časových obdobích. Informační panely doplňují velkoformátové fotografie, které divákům přibližují atmosféru vily Tugendhat pomocí detailů designového nábytku, materiálů a ikonicky známých částí domu, jako je chromové opláštění sloupu v interiéru nebo průhled pásovým oknem do zahrady vily. Součástí výstavy je taktéž model objektu v měřítku 1 : 50. Od roku 2012 měli možnost výstavu zhlédnout diváci ve více než 25 světových destinacích.
 
Vilu Tugendhat navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovi v letech 1929–1930 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Tato stavba je dnes označována za nejvýznamnější Miesovo předválečné dílo a současně za jeho nejautentičtěji zachovanou stavbu v Evropě. Jde o unikátní umělecké dílo, co se týče konstrukce, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí a začlenění objektu do přírodního rámce. Poprvé v dějinách architektury byla při stavbě soukromého domu užita ocelová nosná konstrukce. V interiérech nalézáme vzácné materiály – onyx z Maroka, italský travertin, dýhy z exotických asijských dřevin. Architekt navrhl rovněž vnitřní vybavení domu – zvláště sedací nábytek dnes patří k designerským ikonám 20. století. Zcela výjimečné bylo na svou dobu technické zázemí vily – teplovzdušné vytápění a chlazení, elektrické spouštění oken, fotobuňka u vstupu. V letech 2010–2012 prošla stavba i se zahradou památkovou obnovou, díky níž byla uvedena do podoby, jakou měla v době svého vzniku v roce 1930. Od března 2012 je vila opět přístupná veřejnosti jako instalovaná památka moderní architektury.

Výstava nabídne i doprovodný program. Dne 11. října se od 17 hodin uskuteční   přednáška ředitelky vily Tugendhat Ing. arch. Ivety Černé s názvem Mnoho životů ve vile Tugendhat a památková obnova. O původu vily a souvislostech, které ovlivnily názor manželů Tugendhatových na architekturu jejich vlastní vily, promluví PhDr. Dagmar Černoušková na přednášce s názvem Genius loci svahu nad lužáneckým parkem v Brně a vily rodiny Löw-Beerových. Přednáška se uskuteční 7. prosince od 17 hodin. Na obě přednášky je nutné se předem registrovat.
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 10. 2017

Ubytování a restaurace v okolí