Úvod > Aktivity & akce > Akce > Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2016

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2016

Kdy 12. březen 2016 10:00 - 3. duben 2016 22:00 Lidová řemesla a trhy
Praha zavoní jarem a oslaví Velikonoce největšími trhy v České republice. Jarní trhy nabídnou lidovou zábavu, ukázky tradičních zvyků a řemesel i dobré jídlo. Průvodcem návštěvníků budou opět obrázky Josefa Lady.
Oslavy největších křesťanských svátků začnou v centru metropole 12. března a skončí 3. dubna 2016. V desítkách stánků nabídnou prodejci typické velikonoční zboží, dárky a dekorace. V jarně dekorovaném tržišti se záplavou žlutých květů návštěvníci opět uvidí motivy českého ilustrátora Josefa Lady, ze kterých dekoratéři čerpají stejně jako o Vánocích. Tentokrát vybírají z velikonočních obrázků oblíbeného malíře, který ztvárnil tyto slavnosti v českých vesnicích. 

Atmosféru českých obyčejů podtrhne také čistě folklórní program a nabídka klasických českých jídel. Mimo jiné byly od pamětníků posbírány recepty na přípravu různých druhů punčů, takže je hosté budou moci ochutnat v alkoholické i nealkoholické podobě.
 

Na Staroměstské náměstí se vrací česká řemesla

Novinkou letošních trhů jsou řemeslné koutky, kde si zájemci mohou vyzkoušet tradiční řemesla a odnést si vlastní výrobek domů na památku. Během tří týdnů se v centru města vystřídají malíři vajíček, pletači pomlázek a košíků, brašnář i kovář. Důraz je tentokrát kladen na vysvětlování a ukázky velikonočních svátků a zvyků, které ztvární vystupující hlavně tancem a zpěvem. Dojde i na vyprávění a divadlo, například vynášení Morény.

Program nabídne folklórní soubory i dětské sbory z Čech, Moravy a Slovenska. Chybět nebudou oslavy irského svátku Sv. Patrika, charitativní akce UNICEF s názvem Fronta na záchod ani Mezinárodní hudební festival dechových kapel.
 

Velikonoční trhy – pochoutky pro jarní mlsné jazyky

Návštěvníkům nabídnou kuchaři české speciality připravené podle tradičních receptů. Chybět nebude velikonoční beránek, králíček, mazanec či velikonoční perníčky. Milovníky zdravé výživy jistě nadchne pučálka - vegetariánský pokrm z naklíčeného hrachu, který naši předci jedli o velikonočním půstu. Na slano či sladko upravený pokrm nechají kuchaři nabobtnat a nasucho jej opraží, po té osmaží na tuku. Milovníky masa nepochybně potěší tři druhy klobás – kromě tradiční také bylinková či papriková. Ve speciálním stánku návštěvníci ochutnají také jedenáct druhů alkoholických i nealkoholických punčů. Hosty tak zahřeje punč z lesní směsí, štrůdlový punč, pivní punč či jahodový. Sladkou tečkou může být velikonoční pečivo z kynutého těsta slazeného medem – tzv. jidáš.
 

Podoba tržiště a dekorace

Staroměstské náměstí získá opět osvědčenou podobu tržiště. Zvířecí ZOO najdou tentokrát návštěvníci přímo pod břízou.

Ke své původní podobě se po několika letech vrací také Václavské náměstí, trřiště bude opět tradičně ve dvou řadách proti sobě.  Na Staroměstském náměstí najdou hosté trhů opět Ladovské fotokoutky v podobě obřích knih v jarní podobě. Rozkvetlé stromy budou nabízet místo k odpočinku v podobě laviček, štíty stánků rozehrají klasické jarní motivy národního umělce. Připomenou lidové tradice, pletení pomlázek, pečení beránka, malování kraslic.


 
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 3. 2016

Ubytování a restaurace v okolí