Úvod > Aktivity & akce > Akce > Velikonoce na Valašsku 2016

Velikonoce na Valašsku 2016

Kdy 25. březen 2016 9:00 - 28. březen 2016 16:00 Lidová řemesla a trhy
S tradičně bohatým třídenním programem přijde o posledním březnovém víkendu Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Areály muzea budou od soboty 26. do pondělí 28. března otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý program.

Při procházce Valašskou dědinou zhlédnete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýcové, kteří povypráví o Velikonocích, ale také naučít plést tatary z vrbového proutí a malovat kraslice. Děti okusí tradiční velikonoční pokrmy, jakými jsou pučálka či jidáše z kynutého těsta. Pracovníci VMP prosí, abyste si sebou přinesli dvě vyfouklá bílá vajíčka.

Skvělým tipem na výlet může být jízda historickým parním vláčkem, který bude na Bílou sobotu do Rožnova vypraven hned dvakrát z Valašského Meziříčí. Příjemným bonusem jistě je možnost navštívení oblíbené Jurkovičovy rozhledny, která bude mimořádně otevřena po celé čtyři dny (od pátku do pondělí), a to vždy od 10 do 16 hodin.   

Velikonoce na Valašsku (26. - 28. března, Valašské muzeum v přírodě Rožnov p. R.)
Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. Návštěvníci uvidí vystoupení folklorních souborů, pletení pomlázek i netradiční zdobení kraslic. Program na Hod boží velikonoční obohatí pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů, kteří budou tentokrát z Loučky.

Bílá sobota
Tradičně hojně navštěvovaný víkend začne Bílou sobotou. Lidé se mohou těšit na velikonoční jarmark s řemeslnými ukázkami. Na pódiu u rybníčku k tomu bude vyhrávat Cimbálová muzika Javořina, v městečku pak Kubalovci ze Staré Bystrice. Skanzen opět přichází i s jednou velmi zajímavou variantou a tipem na skvělý výlet třeba s dětmi. „V sobotu bude také nejen pro milovníky historických vlaků vypravený mimořádný vlak s parní lokomotivou Matěj z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm a zpět," upozornil Jindřich Ondruš. Historický vlak pojme najednou až 260 cestujících, časy odjezdů jsou stanovené z Valašského Meziříčí na 8.15 a 12.30 hodin, z Rožnova na 11.10 a 14.25.

Hod boží velikonoční
V neděli na Hod boží velikonoční bude hostům skanzenu u rybníčku od 10 hodin hrát muzika souboru Kašava ze Zlína. V kostelíku svaté Anny se uskuteční Velikonoční koncert duchovní hudby, ve kterém se představí novojičínský sbor ZUŠ Ondrášek (12.30 a 14.30). „Hu, hu, hu, jaro už je tu“ je název programu, ve kterém se v 11.00 a ve 13.30 na palouku Dřevného městečka představí soubor Ostravička z Frýdku-Místku. Od 15 hodin bude pódium Janíkovy stodoly patřit programu "Ej, šlahačka moja..." souboru Dolina ze Starého Města u Uherského Hradiště. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se budou chtít podívat, jak se pletou tatary, zdobí kraslice či vyrábějí březové metličky. Hospodyně v Billově chalupě zase vařit jarní polévku a barvit kraslice.

Červené pondělí
Červené pondělí 28. března bude od 9 hodin ve znamení sváteční šmigrustové pohody, kterou umocní rožnovská cimbálová muzika Jánoš a Radegast z Frenštátu pod Radhoštěm. V 11 a ve 13.30 hodin se s jarními zvyky, písněmi a říkadly představí dětský folklorní soubor Maleníček z Lipníku nad Bečvou. Jisté je jedno: kdo o velikonočním víkendu přijede do Valašského muzea v přírodě do Rožnova, odnese si spoustu zážitků, podívá se na staré lidové zvyky a řádně tak přivítá jaro.

Vstupenky na velikonoční pořady si mohou zájemci koupit předem na pokladnách muzea od 15. března 2016, dle běžné otevírací doby.

Pohled na Rožnov seshora
Příjemným bonusem k velikonočním svátkům stráveným v Rožnově pod Radhoštěm bude možnost navštívení oblíbené Jurkovičovy rozhledny, která bude mimořádně otevřena po celé čtyři dny (od pátku do pondělí), a to vždy od 10 do 16 hodin. Turistické informační centrum na Masarykově náměstí v Rožnově bude otevřeno od pátku do neděle vždy od 9 do 15 hodin.    
 

Celý popis
Naposledy změněno: 23. 3. 2016
10.12.
11.12.
Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě

Rožnov pod Radhoštěm, Východní Morava
5.7.
9.7.
Rožnovské slavnosti 2017

Rožnovské slavnosti 2017

Rožnov pod Radhoštěm, Východní Morava
17.12.
18.12.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm, Východní Morava
Ski areál Severka Dolní Lomná

Ski areál Severka Dolní Lomná

Dolní Lomná, Severní Morava a Slezsko
Ski areál Mosty u Jablunkova - celoroční aktivní odpočinek

Ski areál Mosty u Jablunkova - celoroční aktivní odpočinek

Mosty u Jablunkova, Severní Morava a Slezsko
Wellness hotel Pod Kyčmolem v Beskydech

Wellness hotel Pod Kyčmolem v Beskydech

Horní Lomná, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness hotel Pod Kyčmolem v Beskydech

Wellness hotel Pod Kyčmolem v Beskydech

Horní Lomná, Severní Morava a Slezsko
Horský hotel Charbulák na Gruni

Horský hotel Charbulák na Gruni

Staré Hamry, Severní Morava a Slezsko