Úvod > Aktivity & akce > Akce > Cestovatelské středy v Národním muzeu

Cestovatelské středy v Národním muzeu

Kdy 18. leden 2016 19:00 - 31. březen 2016 22:00 Hudební a divadelní akce
Navštivte v Nové budově Národního muzea přednášky z nejrůznějších oborů. Zveme vás na besedy k expozici Archa Noemova, pravidelné mineralogické určovací besedy, přednášky s mineralogickou tematikou nebo například oblíbené přednášky se zajímavými hosty z cyklu Cestovatelské středy.
Přednáškový cyklus Cestovatelské středy je pořádán CK LIVINGSTONE. Vstupenky lze zakoupit v den konání pořadu od 10:00 do 19:30 hodin. Vstupenky lze rezervovat telefonicky (anebo osobně) na pokladně muzea: tel. 224 497 430. Telefonicky rezervovaná vstupenka musí být vyzvednuta nejpozději do 18.00 v den konání. Změna programu vyhrazena.
 
18. 1. 2016, 17.00
Střípky z geologie Spojeného království, kolébky věd o Zemi.
Přednáška s geologickou tematikou
Přednáší: František Vacek
Vstup zdarma
 
20. 1. 2016 19.00
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Radek Jaroš, horolezec: K2
Náš nejznámější horolezec jede na vlně popularity. Jako 15. lezec světa a první Čech vystoupil na všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku, zkompletoval unikátní Korunu Himálaje. Poslední byla rychlá K2. Z médií víme hodně, ne však třeba...
Karel Poborský, fotbalista: Indonésie s potápěním
Slavný fotbalový básník vstoupil do fotbalových dějin jako skvělý uragán. Působil v prestižních klubech Evropy - Manchester United, Benfica Lisabon, Lazio Řím i obě pražská „S“. V reprezentaci patřil k nejlepším, pověstný lob se stal legedou... Nebude kličkovat?
Vstupné: 100 Kč
 
21. 1. 2016, 18.00
Keporkaci na Hawai
Přednáška k expozici Archa Noemova

Od října do dubna se u pobřeží Havajských ostrovů shromažďují tisíce velryb - keporkaků. Samice zde rodí mláďata, samci se snaží získat přízeň samic svým „zpěvem“. Nejimpozantnější jsou výskoky mnohatunových velryb nad hladinu oceánu. To všechno se odehrává před zraky návštěvníků, kteří se na lodích vydali na tzv. whale watching - pozorování velryb. Vědci i běžní turisté zde mohou zažít a zdokumentovat nezapomenutelná setkání nejen s keporkaky, ale také se třemi druhy delfínů, kulohlavci nebo méně známá kosatku černou.
Po přednášce bude následovat diskuze a odpovědi na otázky posluchačů.
 Přednáší Roman Vodička, Zoo Praha
Vstupné 50 Kč
 
27. 1. 201,6 19.00
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Pavel Šporcl, houslista: Japonsko
Houslový virtuóz slaví nekonvenčním vystupováním úspěchy na významných pódiích u všech generací posluchačů. V USA studoval na prestižních školách, koncertuje po celém světě, spolupracuje s významnými umělci a orchestry. Nositel světových ocenění se rodí možná jednou za sto let. Užijme si výjimečný talent!
Bára Hrzánová, herečka: Indie
Šikovná divadelnice s ohromnou fantazií obdržela Thálii za Hrdého Budžese, který v divadlech baví dodnes. Hrála v Národním divadle i Na zábradlí, namluvila audioknihu Lichožrouti a libuje si v rolích neviditelných postav. V rádiu hrála pomalou spermii. Exceluje v práci očí, umí tleskat nohama. Jaký bude náš potlesk?
Vstupné: 100 Kč
 
1. 2. 2016, 17.30
Antické obrazy v islámském mincovnictví
Mincovnictví dvou středověkých turkických dynastií, Artukovců a Zangíovců, využívalo vedle dalších námětů také antické mince. Na mincích těchto islámských vladařů z období 12. až raného 15. století můžeme najít antická božstva a mytologické scény, portréty helénistických a římských panovníků, či figurální kompozice převzaté z byzantských mincí. Přednáška poskytne základní historický kontext, stručný přehled těchto mincí a umělecko-historickou analýzu některých z nich.
Přednáší: Petr Veselý
Vstup zdarma
 
3. 2. 2016, 19.00
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Milan Calábek, filozof: Druhý Buddha
Zakladatel Univerzity nové doby na cestách poznal léčitele i šamany celého světa. Věnoval se antropologii, etnografii a léčitelství, studoval a praktikoval buddhismus v tibetských klášterech Indie i Nepálu. Založil esoterické centrum Mandala.
Viliam Poltikovič, režisér: Dalajlama
Dokumentarista, scénárista i kameraman natočil na 150 filmů. V posledních letech se zabývá tématem smrti. Točí filmy, které hledají odpovědi na věčné otázky: Odkud jsme přišli, proč tu jsme a kam jdeme? Dozvíme se to?
Vstupné: 100 Kč

7. 2. 2016, 10.00
Nedělní určovací mineralogická beseda
Přineste své minerály do muzea!
Přednáší: Petra Burdová
Vstup zdarma
 
10. 2. 2016, 19.00
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Václav Dejčmar, analytik: Peru a šamanismus
Miluje rozmanitost, zakládá Klub excentriků. Užívá si vlastní modelingové agentury, galerie DOX i byznysového akcelerátoru TechSquare. Velkorysý renesanční přístup podtrhují zvláštní zájmy. Podporuje vědecké expedice s přínosem pro současné poznání. Vždy je unikátní!
Ondřej Hejma, zpěvák: Stopem do Nepálu
Zpěvák, skladatel a frontman skupiny Žlutý pes moderuje zásadně v klobouku. Jako porotce hudebních soutěží patří k vyhlášeným. Jeho kniha Autostopem do Nepálu se stala mnohým „biblí“ na cesty... Věcné hlášky i utříbený názor si užijeme!
Vstupné: 100 Kč

15. 2. 2016, 17.00
Výskyt seledidů v Příbrami v porovnání s dalšími významnými lokalitami ČR
Přednáška s mineralogickou tematikou
Přednáší: Pavel Škácha
Vstup zdarma
 
17. 2. 2016, 19.00
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Robert Porkert, promotér: Kanada
Jeho tvář zná málokdo, rozhovory šetří. Vede u nás největší koncertní agenturu Live Nation. Přivezl nám ACDC, Rolling Stones, Madonnu, Depeche Mode, Deep Purple, Boba Dylana, Metalliku, Red Hot Chili Peppers, Stinga, Shakiru i kontroverzní výstavy jako Bodies. Jaké nové koncerty kromě ACDC poodhalí?
Jiří Mádl, herec: New York
Teenagerovský idol patří k nejslibnějším mladým hercům. Film Snowborďáci zrodil hvězdu, na vlně popularity jde z role do role. Propaguje koloběžky HUGO Bike, píše scénáře a divadelní hry, zabodoval komedií Pojedeme k moři. Co zajímavého příště?
Vstupné: 100 Kč
 
24. 2. 2016, 19.00
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Jakub Ludvík, fotograf: Amazonie
S neotřelými názory pracuje ve světě celebrit, jeho objektiv zachycuje osobnosti veřejného života. Díla módního fotografa zdobí tituly knih, magazínů i divadelních programů. S modelkami odjel za dobrodružstvím do Amazonie. Vyhraněné postoje vzbuzují emoce…
Pavel Vrba, fotbalový trenér: Fotbal ve světě
Pětinásobný vítěz ankety Trenér roku a kouč národního fotbalového týmu přivedl Česko v předstihu na EURO 2016. Při životní štaci v Plzni dvakrát vyhrál domácí titul, dvakrát se kvalifikoval do prestižní Ligy mistrů. Jeho oslavné kotrmelce baví hráče i fanoušky. Prozradí patent na úspěch?
Vstupné: 100 Kč
 
2. 3. 2016, 19.00.
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Marek Eben, moderátor: Cestování s invalidním vozíkem
Nejlepší český moderátor opakovaně vládne divácké anketě TýTý. Obdiv patří jemnému inteligentnímu humoru. Legendární pořad O poklad Anežky České, úspěšné StarDance, populární rozhovory Na plovárně, moderuje i věhlasný MFF v Karlových Varech. Folkoví Bratři Ebenové vyhrávají zlaté desky. Škála jeho aktivit je opravdu široká.
Kateřina Neumannová, běžkyně na lyžích: Trentino
Královna bílé stopy vybojovala pět medailí na MS, šest na olympiádě. Strhující zlatý finiš v Turíně vhání i po letech slzy do očí. S ČOV chystá projekt podporující vrcholové sportovce po ukončení kariéry. Zimy tráví v milovaném Trentinu, v létě pořádá na Lipně sportovní festival. Miláček národa přitahuje emoce…
Vstupné: 100 Kč
 
9. 3. 2016, 19.00.
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Jiří Kolbaba, fotograf: Focení ve světě
Z expedic do odlehlých oblastí přiváží zajímavý materiál. Organizuje foto výstavy o krásách světa. Velký obdivovatel cest Jamese Cooka přibližuje atmosféru exotických zemí ve vysílání Rádia Impuls. Skvělý vypravěč ve strhujícím večeru unese i vás…
OM Dance Academy: Tance Bollywood + Indie
Bollywoodský tanec vypráví příběh, vychází ze slov a nálady písně. Je o fantazii a půvabu, nejsou limity pro kreativitu. Může být tradiční, velmi odvážný, sexy i moderní. Posláním je šíření lásky a pozitivní energie. Bollyeoodská party se vším všudy!
Vstupné: 100 Kč
 
16. 3. 2016, 19.00.
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Hynek Kmoníček, diplomat: Islámský stát
Ex velvyslanec v Austrálii a současný ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky je zkušený větry ošlehaný diplomat. Milovník etnické hudby sbírá vodní dýmky i pálivé omáčky. Chodící encyklopedie znalostí ohromuje geniální pamětí. Mistr slova neuhýbá tématům.
Petr Slavík, fotograf: Predátoři
Znalec divoké přírody a držitel několika mezinárodních ocenění zachycuje poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům. Jeho snímky a reportáže chtějí prestižní světové magazíny. Výtěžky z dražeb fotografií podporuje ochranářské projekty a chov ohrožených druhů v ZOO.
Vstupné: 100 Kč
 
17. 3. 2016, 18.00
Izrael – migrační dálnice ptáků

Přednáška k expozici Archa Noemova
Izrael, fascinující země s dávnou historií, moderní současností a také obdivuhodnou přírodou, je svou polohou na střetu tří kontinentů pravým ornitologickým rájem. Za táhnoucími ptáky se do Izraele každé jaro a podzim sjíždějí tisíce birdwatcherů z celého světa. Naskýtá se jim divadlo, které nemá obdoby. Seznámíte se nejen s táhnoucími hejny známých druhů, například čápů nebo jeřábů, ale i pro nás exotickými druhy jako jsou bulbulové, strdimilové nebo frankolíni.
Po přednášce bude následovat diskuze a odpovědi na otázky posluchačů.
 Přednáší Martin Smrček, Zoo Praha
Vstupné 50 Kč
 
23. 3. 2016, 19.00
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Bohumil Vurm, spisovatel: Cesty Karla IV.
Ředitele společnosti Praga Mystica se baví záhadami evropské historie a tarotem. Věnuje se studiu tajných organizací a zasvětitelských škol. Je tvůrcem ojedinělých výstav a expozic o historii, významných osobnostech i víně, napsal mnoho knih. Co přinese velký esoterik a autor série Tajné dějiny Evropy?
Miroslav Bobek, ředitel ZOO Praha: Afrika
V ZOO buduje nové pavilony, překonal rekordy návštěvnosti. Prohlubuje chovatelské úspěchy i úsilí v záchraně ohrožených druhů. S Armádou ČR zorganizoval čtyři letecké transporty koní Převalského do Mongolska, aktivně se zapojili do ochrany goril nížinných v Africe. Nositel Medaile Vojty Náprstka a Medaile přátelství mongolského prezidenta odvádí špičkovou práci nejen mezi zvířaty.
Vstupné: 100 Kč
 
30. 3. 2016, 19.00
přednáška z cyklu Cestovatelské středy
Richard Konkolski, mořeplavec: Osamělé plavby
Nejslavnější český mořeplavec několikrát obeplul zeměkouli. Nezdolný dobrodruh exceloval v sólo závodech přes Atlantik, poranil si páteř v Kapském Městě, zvládl kotrmelec v Indickém oceánu, přežil potrhané plachty u bouřlivého Hornova mysu. Držitel medaile za zásluhy má celosvětový respekt. Nebojí se souše…?
Ladislav Špaček, mluvčí prezidenta: Cesty s prezidentem Havlem
Autor seriálu Etiketa působil 11 let jako mluvčí prezidenta Václava Havla. Účastnil se vrcholných společenských událostí, navštívil přes 50 zemí, setkal se s desítkami prezidentů a členů královských rodin. Dnes konzultant komunikace a etikety je výborný spisovatel. Vyhlášený elegán je prima společník!
Vstupné: 100 Kč
 

Další přednášky budou doplňovány

Celý popis
Naposledy změněno: 14. 1. 2016

Ubytování a restaurace v okolí