Úvod > Aktivity & akce > Akce > Sympozium vinutých perel 2017

Sympozium vinutých perel 2017

Kdy 7. duben 2017 10:00 - 9. duben 2017 18:00 Lidová řemesla a trhy
Už vás někdy napadlo, jak vznikají skleněné korálky? Křehkou krásu skla ve spojení s oslavou příchodu jara představí dvě zajímavé akce, které na nadcházející víkend připravilo Centrum sklářského umění v huti František v Sázavě na Benešovsku.
Ne korálky tovární výroby, kterých je všude nepřeberné množství, ale korálky, které jsou jako miniaturní skleněné plastiky. Každý zvlášť a každý jednotlivě ručně navinut roztaveným sklem na ocelový drát.

Že jste o tom nikdy neslyšeli? Že vás to nikdy nenapadlo? Nikdy jste takové umění neviděli? V tom případě bychom vám rádi ukázali malé zázraky vznikající v rukou vinutkářů, tak se totiž kouzelníkům se sklem říká.

Pokud máte rádi nevšední a jedinečné zážitky, přijďte se podívat, jak z roztavené skleněné tyčinky vzniká kouzelná a jedinečná ozdoba.

Uskuteční se zde druhý ročník Sympozia vinutých perel (7. až 9. dubna) a tradiční Velikonoce na Františku (8. a 9. dubna). Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vidět při práci „vinutkářky“ a pod jejich vedením si zkusit vlastnoručně vyrobit skleněný korálek, budou moci pozorovat um zručných floristů nebo si vyzdobit křehkou kraslici.
 
Od pátku 7. dubna uvidí návštěvníci, jak se nad kahanem navíjejí skleněné perly. Po úspěšném loňském prvním ročníku bude opět v huti František nevšední podívaná, která se následně o víkendu prolne s programem Velikonoc na Františku.
 
Sympozium vinutých perel
Druhého ročníku Sympozia vinutých perel se tentokrát zúčastní až 18 účastníků – Lucie Lukášková, Romana Sadílková, Jana Filípková, Marcela Horáková, Magda Šotolová, Jaroslav Effmert, Hana Junová, Kateřina Linková, Kateřina Kuklová, Jana Pašková, Saša Nejezchlebová, Erika Kočí, Pavla Webrová, Magda Kubiasová, Lída Harantová, Dana Augustová a Lenka Mullerová. Návštěvníkům předvedou, jak z roztavené skleněné tyčinky vzniká jedinečná ozdoba.
 
Vinutí perel je tradičním řemeslem horských vesniček, které do Čech přinesli němečtí skláři z Itálie. Ve světě existují místa výrobou korálků proslavená a šperky z nich jsou součástí běžného denního nošení i luxusních sbírek. Výroba spočívá v natavení skleněné tyčky nad plamenem hořáku a následném navinutí na kovový drát, takzvaný mandrel. Od tohoto technologického postupu je odvozen název "vinuté perle“. Horké korálky se tvarují pomocí forem, pinzet a dalších sklářských pomůcek a mohou se zdobit například skleněnou drtí, skleněnými „nitěmi", plátkovým zlatem nebo stříbrem.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 4. 2017

Ubytování a restaurace v okolí