Úvod > Aktivity & akce > Akce > Strom roku 2018 - Stromy svobody

Strom roku 2018 - Stromy svobody

Kdy 21. březen 2018 - 20. říjen 2018 Společenské akce
Znáte strom, který vysadili k příležitosti vzniku ČSR nebo oslav svobody a demokracie? Přihlaste jej do 17. ročníku celostátní ankety Strom roku a její letošní edice Stromy svobody.
Přihlaste strom do ankety Strom roku: Edice Stromy svobody! Nominovat Strom svobody může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Návrhy jsou přijímány do 30. dubna 2018. Pokud chcete do ankety přihlásit strom, zjistěte si o něm základní informace. Poté vyplňte naši jednoduchou elektronickou přihlášku, který naleznete na stránkách stromroku.cz.
 

Jak anketa probíhá?

Anketa začíná s příchodem jara - 21. března. Až do 30. dubna přijímáme návrhy stromů, ze kterých odborná porota vybírá 12 finalistů. Od poloviny června až do 10. října se rozhoduje o vítězi a navrhovatelé stromů sbírají pro finalisty podpisy na zpoplatněné hlasovací archy. Další možností, jak stromy podpořit, je zaslání DMS. Peníze získané anketou směřují zpět k finálovým stromům a navrhovatelé za ně mohou stromy ošetřit, vysadit nové nebo pro ně vytvořit informační materiály.

Vyhlášení výsledků se koná u příležitosti Dne stromů, který se v naší zemi slaví 20. října. Vítězný Strom roku vyhrává poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.
 

Den stromů

Svátek stromů v České republice oslavujeme 20. října, kdy zároveň slaví narozeniny zpěvačka Hana Hegerová. Tento svátek navazuje na Stromkové slavnosti, které na počátku 20. století v jednotlivých obcích pořádaly okrašlovací spolky a při nichž se vysazovaly stromy. S nápadem obnovit starou tradici přišli v roce 2000 popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Nadace Partnerství myšlenku Dne stromů rozvinula a stalo se tradicí, že u této příležitosti oceňuje vítězný Strom roku.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 3. 2018
31.5.
26.8.
Vize modernosti. Rudolf Sandalo (1899–1980)

Vize modernosti. Rudolf Sandalo (1899–1980)

Brno, Jižní Morava
4.7.
31.8.
Letní kino na Špilberku

Letní kino na Špilberku

Brno, Jižní Morava
3.5.
31.12.
Rok 1918 – co nám válka vzala a dala...

Rok 1918 – co nám válka vzala a dala...

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí