Úvod > Aktivity & akce > Akce > Strom roku 2018 - kvasický ořešák reprezentuje ČR v soutěži Evropský strom roku 2018

Strom roku 2018 - kvasický ořešák reprezentuje ČR v soutěži Evropský strom roku 2018

Kdy 1. únor 2018 - 28. únor 2018 Společenské akce
Kvasický ořešák, vítěz loňského ročníku ankety Strom roku 2017, po celý únor reprezentuje ČR v soutěži Evropský strom roku 2018. V internetovém hlasování jej můžete podpořit od 1. do 28. února.
Svůj strom do ankety nominujte prostřednictvím formuláře, který naleznete na stránkách stromroku.cz.

Anketa je charitativním projektem, a proto je hlasování zpoplatněné. Peníze, které se pro finalistu podaří vybrat, pak navrhovatelé využijí k výsadbě, péči o strom, úpravě okolí nebo jeho větší propagaci. V profilu každého finalisty najdete konkrétní účel, na který výtěžek sbírky poputuje.

 

Seznam soutěžních strromů 2017

Drážní buk u železniční tratě Rokytnice v Orlických horách - Pěnčín
​Památný buk roste u trati již 260 let. V roce 1905 při výstavbě nové železniční trati z Doudleb do Rokytnice hrozilo jeho pokácení. Díky osobní přímluvě tehdejšího pěčínského starosty Václava Divíška a rolníka Antonína Petra trať posunuli, a tak se strom podařilo zachránit. Mohutný buk je tak dodnes strážcem tratě.

Rodová lípa v Kuklíku
Rodové stromy u zemědělských stavení sázeli obyčejní lidé, aby přinášely stín, odpočinek a potěchu. Jedním z nejkrásnějších rodových stromů je lípa u Chobotského dvora. Ten patřil nejprve vrchnosti, ale výnosy z něj nebyly takové, jak si šlechta představovala, a tak dvůr rozdělili na tři rodová stavení. Při této příležitosti jedna z rodin zasadila dnes již památnou lípu.

Bukowiecki starzik - Slezský obr
Bukovečtí stromu důvěrně říkají Bukowiecki starzik neboli Bukovecký stařec. Jedná se o největší jilm horský na světě. Jak je jilm starý, nikdo přesně neví. Odborníci odhadují, že by se mohlo jednat o více než 360 let. Bukovečtí ale hrdě prohlašují, že tam roste už půl tisíciletí. Jilm stojí u prastaré jantarové a solné stezky. Je strážcem Slezska a říká se mu "Hraničář".

Památná lípa na Kojetíně
Jedná se pravděpodobně o nejstarší lípu v okrese. Z dobových pramenů lze vyčíst, že lípa středem prohořela, a proto je nyní částečně dutá. V kořenech mívala liška svou noru a dutinu využívaly i děti, aby jí mohly prolézt až do koruny. Chlapi si v lípě schovávali cestou na pole nebo do lesa cigarety a láhve s alkoholem a občas tam sami vlezli, aby postrašili kamarády.

Sedloňovská lípa - strážkyně vesnice v horách
Lípa v Sedloňově je velikán, který stráží horskou obec podle odhadů téměř 500 let. Prý se pod ní scházeli čeští bratři, když odcházeli do exilu do nedalekého Polska. Strom se svými skoro devíti metry v obvodu je nyní dominantou krajiny a požívá obrovské úcty starousedlíků i těch, kteří zde přijíždí za odpočinkem.

Vrbička - hrdinka od železnice
Vrba roste u bývalého lokomotivního depa zhruba od roku 1898. Přežila bombardování v roce 1945 i sanace v roce 2015, kdy došlo k zemním úpravám, vybagrování celého areálu a pozemku za dolním nádražím. Občané Tuhnic hromadně podepisovali petici za záchranu tohoto starého stromu plného vitality. Dnes je vrba opravdu statným stromem a má se čile k světu.

Kvasický ořešák
V roce 1790 hrabě J. N. Lamberg v Kvasicích založil krajinářský park, kde vysadili i tento ořešák. Po zpřístupnění parku veřejnosti se místo stalo cílem častých duchovních návštěv lidí z okolí. Stromu hrozila zkáza, ke které přispěly i povodně v roce 1997, kdy se park ocitl metr pod hladinou vody. Díky odbornému zásahu se ale ořešák znovu vzkřísil a je nadále ozdobou parku.

Tvrdonská lípa U Obrázku
Strom podle vyprávění zasadil místní občan Hromek v roce 1900 na památku příchodu nového století. Ke stromu umístil obrázek s hřebem, kterým měl být údajně ukřižován Kristus a který dle pověsti přinesl kněz Gibala z Jeruzaléma, nebo z Říma. U stromu se zastavovali poutníci vracející se domů ze svatých míst, aby se zde upravili, než je budou obyvatelé vítat.

Broumovský jasan - důkaz vděčnosti za život
Ve vesničce Broumov u Tachova žili manželé Jan a Marie Rupertovi, kteří přežili pochody armád ve válce roku 1742. Z vděku nechali postavit v roce 1746 na břehu Hamerského rybníka Boží muka a vysadili jejich dva statné strážce. Marie zasadila lípu a Jan jasan. V roce 1966 se přehnala větrná smršť a vyvrátila Mariinu lípu.  Janův jasan tak zůstal stát sám.

Strážný dub na Kabátě
Před stavením v osadě Kabát stával starý dub. Prý jej vysadili při vzniku osady, která měla za úkol chránit poutníky na cestě. Roku 1813 však dub přišel k úhoně. Táhli tudy napoleonští vojáci a vystřelili z děla na stavení, u kterého rostl. Z dubu nic nezbylo, ale stavení zůstalo stát. Na jeho místě pak znovu vyrostl doubek, který tu stojí už 200 let.

Vilémovický tis - symbol nesmrtelnosti
Jedovaté tisy naši předkové odpradávna vnímali jako symboly smrti a smutku. I benediktínští mniši, kteří kolem 1220 přišli do Posázaví, byli pověrčiví a při kácení zdejších lesů nechali jeden takový čarodějný tis stát. V jeho okolí pak založili vesnici. Mohutný jehličnan dodnes roste v zahradě barokního zámečku a jeho příběh je opředený tajemstvím.

Dub v Růžové ulici - němý pamětník
Starý dub roste v rohu zahrady bývalého ovocného sadu. Místní jej vnímají jako němého pamětníka dob minulých, ačkoliv jeho historii neznají.  Nejstarší původní obyvatelka Konstantinových Lázní, která se zde v roce 1940 narodila a jako jediná zde se svou maminkou zůstala po odsunu sudetských Němců, vzpomíná, že pod ním rostlo každoročně hodně hub a už tehdy byl dub mohutný a košatý.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 2. 2018
24.9.
1.4.
Skřetí výstava Jeden kmen na Špilberku

Skřetí výstava Jeden kmen na Špilberku

Brno, Jižní Morava
9.11.
30.3.
 Nejkrásnější české knihy roku 2016

Nejkrásnější české knihy roku 2016

Brno, Jižní Morava
24.11.
18.3.
Automat na výstavu v Moravské galerii

Automat na výstavu v Moravské galerii

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí