Nejen kulturní, ale i gastronomický zážitek nabízí folklórní festival Staročeské máje. Koná se v několika obcích na Berounsku a u Prahy. Např. na náměstí pod Karlštejnem. Toto pohádkové prostředí, ještě více vyzdvihuje krásy lidového tradičního festivalu, který můžete navštívit v květnu!
Již několikátým rokem můžete navštívit poberounský folklórní festival Staročeské máje, který vám nabídne bohatý kulturní i gastronomický program.
Na festivalu působí nejen známé české soubory, ale i krajanské komunity ze zahraničí. K vidění jsou stylové jarmarky, ceremoniální průvody nebo církevní obřady. Poslechnout si také můžete cimbálovku, dechovky či dudáky, jež představují folklorní umění jednotlivých národopisných oblastí.
Této akce se účastní Beroun, Vinařice, Liteň, Černošice-Mokropsy, Všeradice, Mníšek pod Brdy, Zadní Třebaň, Lety a Karlštejn.
PROGRAM BEROUN, Barrandovo Náměstí, 2. května 2015
- 10.00-11.00 – TŘEHUSK, Poberouní +
- 11.05-11.30 – PROMĚNY, Řevnice +
- 11.35-12.00 – BONBON, Beroun +
- 12.05-13.00 – VRCHOVANKA, Mrákov +
- 13.05-13.30 – BEJVÁVALO, Praha +
- 13.35-13.55 – MLADÁ HUDECKÁ MUZIKA, Praha + (do příchodu průvodu)
- 13.30 – Řazení průvodu u kruhového objezdu – Vrchovanka, soubory, berounské děti (MŠ Pod Homolkou, ZŠ Závodí) s májkou, zástupci berounských cechů, osovští hasiči v dobových uniformách, starostka a místostarosta v bryčce
- 13.40 – Průvod vychází od kruhového objezdu směr Barrandovo náměstí
- 14.00 – PŘEDÁNÍ PRÁVA K POŘÁDÁNÍ MÁJŮ, ZAHÁJENÍ FESTIVALU (starostka, místostarosta, berounské děti, zástupci berounských cechů, naražení soudku s pivem…)
- 14.10-14.25 – MŠ POD HOMOLKOU, Beroun +
- 14.25-14.40 – ZŠ ZÁVODÍ, Beroun + PRVNÍ KOLÁČOVÝ VSTUP (představení koláčů, poroty, pravidel soutěží, vyhodnocení donesených koláčů …)
- 15.10-15.45 – MARJÁNEK, Mariánské Lázně +
- 15.50-16.25 – VONIČKA, Čestlice + DRUHÝ KOLÁČOVÝ VSTUP (soutěž v pojídání koláčů, vyhodnocení nejlepších koláčů podle udělených tiketů…)
- 16.50-17.10 – HANÁCI, Praha +
- 17.15-17.55 – ROSÉNKA, Praha +
- 18.00 – Kácení májky
VINAŘICE, náves, 9. května 2015
- 12.30-16.30 – PRŮVOD OBCÍ, hraje TŘEHUSK
- 17.00 – KOMINÍČEK, Malá Bělá
- 17.30 – FURIANT, Malá Bělá + OSMIKRÁSKA, Praha
- 18.10 – ČESKÁ BESEDA pod májí
- 18.30 – DRAŽBA A KÁCENÍ MÁJKY, hraje 12 PLZEŇ
- 18.45 – 20.45 12 PLZEŇ
LITEŇ, prostranství před školou, sobota 9. května 2015
- 13.00 – DECHOVKA PETRA JUNGMANNA
- 13.50 – NÁSTUP KROJOVANÉ CHASY, HASIČŮ atd.
- 14.00 – PŘEDÁNÍ PRÁVA K POŘÁDÁNÍ MÁJŮ, ZAHÁJENÍ FESTIVALU
- 14.05 – VYSTOUPENÍ DĚTÍ MŠ LITEŇ
- 14.20 – MLADÁ DUDÁCKÁ MUZIKA, Strakonice
- 15.00 – VYCHÁZÍ PRŮVOD S MÁJOVNÍKY PO OBCI (ze zámeckého parku či dvora)
- 15.05 – OSMIKRÁSKA, Praha
- 15.30 – KOMINÍČEK + DOROST, Malá Bělá
- 16.00 – FURIANT + OSMIKRÁSKA, Malá Bělá
- 16.25 – NOTIČKY, Řevnice
- 17.00 – VYSTOUPENÍ DĚTÍ ZŠ LITEŇ
- 17.25 – DOMEČEK HOŘOVICE (LITEŇ)
- 17.45 (ca) KONEC PROGRAMU PŘED ŠKOLOU PO NÁVRATU Z OBCHŮZKY VSÍ VYHRÁVÁ DECHOVKA CA 30 MINUT BUĎ NA NÁMĚSTÍ, NEBO V PARČÍKU PŘED KOSTELEM
- 19.00 – KRÁTKÝ PRŮVOD Z PARČÍKU PŘED KOSTELEM NA NÁMĚSTÍ (DECHOVKA, KROJOVANÍ, MÁJKA…)
- 19.10 – ČESKÁ BESEDA POD MÁJKOU – MÁJOVKY, Liteň
- 19.30 – DRAŽBA A KÁCENÍ MÁJKY
- 20.00 – TANEČNÍ ZÁBAVA VE STÍNU LÍPY
ČERNOŠICE-MOKROPSY, Masopustní náměstí, 10. května 2015
- 14.00 – ZAHÁJENÍ STYLOVÉHO JARMARKU A PREZENTACE VÍN
- 14.00 – TŘEHUSK, Poberouní
- 14.50 – PRŮVOD KROJOVANÝCH ÚČASTNÍKŮ od mokropeské kapličky, hraje TŘEHUSK
- 15.00 – SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ (starosta...), slavnostní otevření májového vína
- 15.05 – Vystoupení černošických dětí
- 15.30 – KLÍČEK, Řevnice
- 15.55 – VOZEMBACH, Dobřany
- 16.35 – VONIČKA, Čestlice + cimbál
- 17.15 – CHORUS ANGELUS, Černošice
- 17.35 – PRAMÍNEK, ZUŠ Černošice
- 17.55 – DRAŽBA A KÁCENÍ MÁJE – hraje Pramínek
VŠERADICE, u hospody, 16. května 2015
- 12.40 – 13.00 – Dudák Petr FREI, Cerhovice
- 13.00 – PRŮVOD OD KOSTELA s dechovkou – SKALANKA + děti MŠ, spolky, májovníci, starosta…
- 13.10 – PŘEDÁNÍ PRÁVA K POŘÁDÁNÍ MÁJŮ, ZAHÁJENÍ FESTIVALU
- 13.15 – DĚTSKÉ TANEČKY – Všeradice
- 13.30 – ČESKÁ BESEDA
- 14.00 – PRŮVOD VSÍ – Hraje SKALANKA, Švihov
- cca 17.30 – 18.00 SKALANKA, Švihov
- 18.00 – 18.30 NOTIČKY, Řevnice
- 18.35 – 19.40 – TŘEHUSK, Poberouní
- 19.45 – DRAŽENÍ A KÁCENÍ MÁJE
- 20.00 – TANEČNÍ ZÁBAVA (na sále) – Hraje SKALANKA
MNÍŠEK POD BRDY, náměstí, 16. května 2015
- 8.00 – ZAHÁJENÍ JARMARKU
- 10.00 – POBOŽNOST U KOSTELA
- 13.00 – LEDECKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA, Plzeň
- 13.35 – PRŮVOD ZE ZÁMKU NA NÁMĚSTÍ – hraje Ledecká dudácká muzika (spolky, děti MŠ, starosta v bryčce...)
- 13.45 – ZAHÁJENÍ NA NÁMĚSTÍ – PŘEDÁNÍ PRÁVA K POŘÁDÁNÍ MÁJŮ (starosta, děti...)
- 13.55 – DĚTI MŠ Nová, Mníšek p/B
- 14.05 – DĚTI MŠ 9. května, Mníšek p/B
- 14.15 – Pěvecká sdružení A.M.O.S a A.M.O.Sek, Mníšek p/B
- 14.25 – KVÍTKO, taneční soubor ZUŠ Mníšek p/B
- 14.40 – PROMĚNY, Řevnice
- 15.10 – MODŘENEC, Praha
- 15.45 – NOTIČKY, Řevnice
- 16.20 – HANÁCI, Praha
- 16.45 – MELODIKA, Praha
- 17.20 – KOLÍČEK, Zbraslav
- 18.00 – ZRCADLA, folkrocková kapela z Klenčí pod Čerchovem
- 19.00 – Předpokládaný KONEC
ZADNÍ TŘEBAŇ, náves, 23. května 2015
- 13.00 – ZAHÁJENÍ STYLOVÉHO JARMARKU
- 13.30 – POBOŽNOST U KAPLIČKY
- 14.00 – TŘEHUSK, Poberouní
- 14.45 – PRŮVOD KROJOVANÝCH ÚČASTNÍKŮ, hraje Sedmihorka
- 15.00 – CEREMONIÁL ŽÁDÁNÍ O PRÁVO
- 15.10 – NOTIČKY, Řevnice
- 15.40 – KONÍCI – dětské představení Divadla Trakař
- 16.05 – SEDMIHORKA, krojovaná dechovka z Domažlic
- 17.10 – O TŘECH KŮZLÁTKÁCH – dětské představení Divadla Trakař
- 17.40 – JIRKOVÁK, cimbálová muzika z Jirkova
- 18.30 – VYSTOUPENÍ DĚTÍ ZE ZŠ A MŠ, BESEDA, KÁCENÍ MÁJKY 20.00 – TANEČNÍ ZÁBAVA ve Společenském domě FLAŠINET + MECHANICKÝ KOLOTOČ + HISTORICKÁ STŘELNICE + PROJÍŽĎKY NA KONÍCH
LETY, náves, 30. května 2015:
- 10.00 – ZAHÁJENÍ JARMARKU
- 12.00 – POBOŽNOST U KAPLIČKY
- 12.30 – BUBLINOVÁ SHOW
- 12.55 – NETOLIČKA, Netolice
- 13.30 – PRŮVOD k hasičské zbrojnici, mateřské škole a kynologickému cvičišti (dechovka, děti MŠ Lety, Leťánek, Nona, hasiči, starostka…)
- 13.35 – FLAŠINETÁŘ
- 14.00 – PŘEDÁNÍ PRÁVA K POŘÁDÁNÍ MÁJŮ, ZAHÁJENÍ FESTIVALU (starostka + Letováci...)
- 14.05 – MATEŘSKÁ ŠKOLA, ŠKOLINKA NONA, LEŤÁNEK, Lety
- 15.10 – KLÍČEK, Řevnice
- 15.40 – ROKYTKA, Rokycany
- 16.20 – NOTIČKY, Řevnice
- 17.00 – EKG-M, Lety
- 18.00 – BRASS BAND, Rakovník
- 19.05 – LETOVSKÁ MÁJOVÁ FRAŠKA
- 19.20 – KÁCENÍ MÁJKY, hraje Třehusk
- 19.25 – TŘEHUSK, Poberouní 20.00 – HARRY BAND, Lety
KARLŠTEJN, náměstí, 31. května 2015
- 13.30 – 13.55 DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA, Domažlice
- 13.55 – PRŮVOD OD POŠTY NA NÁMĚSTÍ – děti s májkou, starosta, DDM…
- 14.00 – PŘEDÁNÍ PRÁVA K POŘÁDÁNÍ MÁJŮ (starosta, děti , hasiči…)
- 14.10 – DĚTI MŠ Karlštejn
- 14.25 – DOMEČEK, Karlštejn
- 14.40 – DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA, Domažlice
- 15.10 – HROZÉNKA, Praha
- 15.45 – LADŮV NÁRODOPISNÝ SOUBOR, Hrusice
- 16.05 – TREPERENDY, Praha
- 16.35 – VIOLKA + MATENÍK, Praha
- 17.35 – TŘEHUSK, Poberouní
- 18.00 – KÁCENÍ MÁJKY, hraje Třehusk