Úvod > Aktivity & akce > Akce > Smetanovské dny v Plzni 2017

Smetanovské dny v Plzni 2017

Kdy 2. březen 2017 - 23. březen 2017 Festivaly
Hudební festival s více než třicetiletou tradicí je významnou kulturní událostí města Plzně i celého Plzeňského kraje. Cílem projektu je prezentace hudebního umění především klasicko-romantického repertoáru a jeho kvalitní prezentace veřejnosti.

Letošní ročník, který se uskuteční od 2. do 23. března, nabídne také jazz, world music, operu i dětská představení. Těšit se můžete na dvě desítky koncertů a hudebních pořadů. Jedinečnost festivalu spočívá i v tom, že se snaží propojit svět hudby s dalšími obory, jako jsou například věda, filosofie, literatura nebo výtvarné umění. V rámci doprovodného programu tak můžete navštívit výstavy, přednášky a další zajímavé akce.  Ústředním tématem 35. ročníku jsou světlo, stíny a tma v kultuře 19. století.

Prologem každého ročníku je tradiční masopust, který se koná v ulicích centra Plzně.  Samotný festival pak zahájí koncert Filharmonie Hradce Králové, která zahraje předehru k Shakespearovu Snu noci svatojánské a Beethovenovu 7. symfonii.  Vystoupí také německá mezzosopranistka Anna Haase. Hlavními protagonisty závěrečného koncertu pak bude houslový virtuos Ivan Ženatý a Symfonický orchestr Českého rozhlasu v Praze. Zajímavý zážitek nabídne bezpochyby i etnojazzové Paco trio ze Slovenska, Španělský večer s Carmen nebo koncert legendárního Stanicova kvarteta.

Vyprodané koncerty klasické hudby dokládají, že vážná hudba má svoje publikum i v 21. století. Stejně tak je tomu u jednotlivých akcí festivalu Smetanovské dny, který se v Plzni každým rokem koná na počest jednoho z českých nejvýznamnějších hudebních skladatelů Bedřicha Smetany. Pořadatelem letošního ročníku je Plzeňská filharmonie, známá svými domácími koncerty i zájezdními představeními v zahraničí. Samotnému zahájení festivalu, který se koná od 2. do 23. března, bude předcházet masopustní průvod masek s tradiční lidovou veselicí ohlašující konec zimy. 

V rámci festivalu Smetanovské dny odehraje na dvě desítky koncertů v Měšťanské besedě, operní představení pro dětské diváky v Divadle J. K. Tyla, přenosy z předních světových operních scén i finále mezinárodní klavírní soutěže. Chybět nebude ani tradiční odborné mezioborové sympozium ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje. Vedle hlavní programové linie jsou připraveny také zajímavé doprovodné pořady, ve kterých je samozřejmě pamatováno i na dětské publikum.

Festival Smetanovské dny vznikl v roce 1981 jako vědecké sympozium zaměřené na odborná témata z období 19. století. Postupně se přidal i hudební program, který se v posledních letech rozrostl do podoby největšího plzeňského hudebního festivalu. Festival se programově věnuje dílu svého patrona Bedřicha Smetany. Program festivalu bude tradičně zpestřen o netradiční hudební projekty vybočující z „klasiky“, přednášky a filmy s hudební tématikou.

Celý popis
Naposledy změněno: 28. 1. 2017
11.12.
23.12.
Ježíškova pošta v Plzni

Ježíškova pošta v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
2.12.
23.12.
Adventní prohlídky centra Plzně - nové termíny!

Adventní prohlídky centra Plzně - nové termíny!

Plzeň, Plzeňsko a Český les
3.12.
19.12.
Advent v katedrále svatého Bartoloměje v Plzni

Advent v katedrále svatého Bartoloměje v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Pension v Solní v Plzni

Pension v Solní v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Restaurace U Salzmannů v Plzni

Restaurace U Salzmannů v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Univerzitní kavárna Družba v Plzni

Univerzitní kavárna Družba v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les