Úvod > Aktivity & akce > Akce > Smetanovské dny v Plzni 2018

Smetanovské dny v Plzni 2018

Kdy 1. březen 2018 - 22. březen 2018 Festivaly
Hudební festival s více než třicetiletou tradicí je významnou kulturní událostí města Plzně i celého Plzeňského kraje. Cílem projektu je prezentace hudebního umění především klasicko-romantického repertoáru a jeho kvalitní prezentace veřejnosti. Letos na téma času.

Letošní ročník, který se uskuteční od 1. do 22. března, nabídne také jazz, world music, operu i dětská představení. Těšit se můžete na dvě desítky koncertů a hudebních pořadů. Jedinečnost festivalu spočívá i v tom, že se snaží propojit svět hudby s dalšími obory, jako jsou například věda, filosofie, literatura nebo výtvarné umění. V rámci doprovodného programu tak můžete navštívit výstavy, přednášky a další zajímavé akce.  Ústředním tématem 35. ročníku jsou světlo, stíny a tma v kultuře 19. století.

Hudební část festivalu otevře v první den festivalu Plzeňská filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera symbolicky cyklem symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Na své si ve festivalovém programu přijdou nejen dospělí, ale i děti - ty si první festivalovou neděli budou moci užít tvůrčí dílnu s názvem „Já muzikant“, nebo se inspirovat svými vrstevníky na přehlídkovém koncertě ZUŠ Bedřicha Smetany či prvním sólovým recitálem úspěšné jedenáctileté violoncellistky Petry Meisl.
 

Komorní vystoupení, autorské čtení a divadlo J. K. Tyla

Festival nabídne mnoho komorních vystoupení, ať už českých umělců (Karolína Janů - soprán, Karel Vrtiška - klavír, Kalliopé Trio Prague) či zahraničních souborů (Jazz Erroll Garner, Les Foiles Francoises). Hned dvakrát rozezní Smetanovské dny také prostory Plzeňského Prazdroje, a to prostřednictvím folklórního souboru Bedrník a koncertem připomínajícím legendu flamenca Paca de Lucíu.

Fanoušci literatury si přijdou na své na akcích konaných v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, a to již tradičním autorským čtení Eugena Brikciuse, či na přednášce Martina Hilského, předního překladatele Williama Shakespeara do češtiny. V roce 2018 bude dále pokračovat tradiční partnerství festivalu s Divadlem J. K. Tyla - do dramaturgie festivalu byla zařazena opera Jana Kubičky “Jakub Jan Ryba” se sólisty a herci činohry Divadla J. K.Tyla v Plzni se návštěvníci budou moci setkat také na unikátním představení „Shakespeare (nejen) v opeře“.
 

Houslista Nikita Boriso-Glebsky a klavírista Alexander Ghindin

Ty z vás, kteří se nejvíce těší na koncerty s hvězdnými sólisty, určitě uspokojí vystoupení dvou světových umělců, kteří dostanou prostor jak na svém sólovém recitálu, tak i na koncertech s Plzeňskou filharmonií. Prvním z nich je Nikita Boriso-Glebsky, houslový virtuos, sólista Moskevské filharmonie, který provede Koncert pro housle a orchestr č. 2 Sergeje Prokofjeva pod taktovkou Ronalda Zollmana, druhým pak klavírista Alexander Ghindin, jehož koncertem bude, s uvedením Rachmaninovova Koncertu pro piano a orchestr č. 2 C dur, op. 18 či Janáčkovy Sinfonietty, festival 22. března slavnostně završen.

Stejně jako v předchozích letech i letos přináší festival Smetanovské dny pestrý a různorodý program, okamžiky smíchu a veselí, ale i vážnost a ponaučení. Doufáme, že přijmete naši nabídku se zájmem a radostí a že v ní každý z vás najde to, co je jeho srdci nejbližší.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 2. 2018
2.11.
23.11.
Miroslav Horníček: 100. výročí narození

Miroslav Horníček: 100. výročí narození

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les
24.3.
15.12.
Plzeňské farmářské trhy 2018

Plzeňské farmářské trhy 2018

Plzeň, Plzeňsko a Český les
5.10.
31.1.
Vilém Heckel 1918–1970

Vilém Heckel 1918–1970

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a pivovar Beer Factory v Plzni

Restaurace a pivovar Beer Factory v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Pension v Solní v Plzni

Pension v Solní v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Restaurace U Salzmannů v Plzni

Restaurace U Salzmannů v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les