Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zahájení lázeňské sezóny 2018 v Mariánských Lázních - oslava 200. výročí lázeňství ve městě

Zahájení lázeňské sezóny 2018 v Mariánských Lázních - oslava 200. výročí lázeňství ve městě

Kdy 11. květen 2018 15:00 - 13. květen 2018 17:00 Festivaly
Město Mariánské Lázně chystá otevření další lázeňské sezóny. Tradičně to bude druhý květnový víkend (11.–13. května 2018). Víkend naplněný příjemnou atmosféru a bohatým programem a tentokrát více než slavnostní atmosférou!
Zahájení lázeňské sezony má v Mariánských Lázních dlouholetou tradici. Víkendové oslavy zahrnují svěcení pramenů, slavnostní průvod, koncert Západočeského symfonického orchestru, mši a bohatý doprovodný program.

V roce 2018 to bude přesně 200 let od zahájení první lázeňské sezóny.

Hlavním dějištěm akce se stane opět mariánskolázeňská kolonáda a její blízké okolí. Hlavní částí oslav bude mše svatá a slavnostní akt - žehnání pramenům.

Organizátoři připravili opět bohatý program i tradiční jarmark. Programová nabídka pamatuje také na děti a chybět nebude ani ohňostroj či historické osobnosti.
 

Pátek 11.5. 2018

14:00 Kolonáda - Partnerská města ve fotografii
Zahájení výstavy fotografií partnerských měst. Vernisáž obohatí vystoupení pop rockové studentské kapely ZOOSHBAND z partnerského města Poděbrady. V programu zazní například Sing Of The Times, 21 Guns, Hollywood Whore, Jednoho dne se vrátíš, Hruška,.. Kapela bude hrát pod vedením Zuzany Janiššové a Jakuba Lišky.  

14:00 Park Prelát - Hravé odpoledne na Prelátě
V 15.30 proběhne za účasti vedení města a VIP hostů slavnostní odhalení nového herního prvku, který mariánskolázeňským dětem věnuje partnerské město Weiden k 200. výročí lázeňství v Mariánských Lázních a zároveň k 10. výročí partnerství mezi městy. Doprovodný program proběhne v režii Městského domu dětí a mládeže „Dráček“. Na děti čekají soutěže, hry a hlavně zábava.

15:00 Kolonáda koncert
Vystoupení Dechového orchestru mladých Základní umělecké školy Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních. Je složen z hudebníků, jejichž věkový průměr dosahuje 15 let. I takto mladý orchestr však vykazuje značné úspěchy - nejen doma, ale také po celé České republice i v zahraničí. Nedílnou součástí orchestru je pohybová skupina 16 mažoretek. Orchestr hraje pod taktovkou dirigenta pana Josefa Koreise a vedoucí skupiny mažoretek je paní Mgr. Petra Koreisová.

16:30 Roztančená kolonáda: Vystoupení Folklórního souboru Marjánek, který se zabývá zpracováním a předáváním lidových tradic zvyků a obyčejů z oblasti Chodska. Soubor pracuje pod vedením Sandry Heřmanové, M.A. a Bc. Kateřiny Jandlové. Počet členů souboru se pohybuje mezi 40 až 50 všech věkových skupin. Soubor doprovází vlastní dudácká muzika, která hraje ve složení dudy, klarinety, housle, basa, vozembouch a fanfrnoch. Soubor Marjánek je od roku 2005 hlavním pořadatelem mezinárodního folklórního festivalu Mariánský podzim, který probíhá vždy třetí víkend v září.

18:00 kolonáda: Hodinka s Jaroslavem Uhlířem
Vystoupení hudebního skladatel populární a filmové hudby, herce, zpěváka, komika, klavíristy a moderátora, oblíbeného napříč generacemi, určené pro malé i velké uši. Během 60 minut si děti i dospělí mohou se samotným autorem, za jeho klavírního doprovodu, zazpívat známé písně s texty Zdeňka Svěráka - Holubí dům, Severní vítr, Není nutno a mnoho dalších.

19:30 Bluegrassová kolonáda
Bluegrass music má kořeny ve skotské, irské a americké lidové hudbě 19. století a venkovské a populární hudbě 20. století. Je ovlivněn jak bělošskou kulturou, tak i prvky černošské hudby. Hudební skupina Bluetet Vám představí původní bluegrassové tradicionály, swingově laděné převzaté i vlastní skladby v českém a anglickém jazyce.

19:30 SD Casino: Slavností koncert Západočeského symfonického orchestru
L.v. Beethoven – Egmont, předehra k opeře; L. v. Beethoven - Koncert č. 5 pro klavír a orchestr " Císařský"; O. Nicolai - Die lustigen Weiber von Windsor – Mondchor; G.Verdi - Nabucco - Va pensiero; G.Verdi – Aida, Triumphmarsch; G.Bizet – Carmen, Marsch; B Smetana - Prodaná nevěsta, Proč bychom se netěšili

21:00 Rozloučení u fontány
rozšířená produkce Zpívající fontány


Sobota 12. 5. 2018 (výběr z programu)

9.00 – 19:00 kolonáda: Tradiční česká řemesla
ukázky řemesel

9:05 Akordeonová kolonáda
Koncert Akordeonového orchestru Alexandra Smutného. Orchestr se skládá z přibližně 50 muzikantů. Mnozí z nich jsou již potomky zakládajících členů. Orchestr patří mezi špičku ve své kategorii v České republice. V zahraničí sklízí úspěchy na soutěžích, festivalech i koncertních turné.

10:00 kolonáda: Na slovíčko se zakladateli města
Prostřednictvím členů Divadla lidové tvorby z Mariánských Lázní se setkáme se zakladateli města – opatem Karlem Kašparem Reitenbergerem, lékařem Janem Nehrem a zahradníkem Václavem Skalníkem

10:30 kolonáda: Promenáda s historickými osobnostmi
Prostřednictvím členů Divadla lidové tvorby z Mariánských Lázní se setkáme s několika historickými návštěvníky města.

cca 11:00 Vítej nová sezóno
Zahájení lázeňské sezóny 2018 - slavnostní ceremoniál - žehnání pramenům - slavnostní skladba Zpívající fontány.

13:45 kolonáda: Na slovíčko se zakladateli města
Prostřednictvím členů Divadla lidové tvorby z Mariánských Lázní se setkáme se zakladateli města – opatem Karlem Kašparem Reitenbergerem, lékařem Janem Nehrem a zahradníkem Václavem Skalníkem

14:00 kolonáda (pódium): Jen pro ten dnešní den stojí za to žít
Odpolední program odstartuje excelentní orchestr BLUE-STAR Václava Marka, který hraje tu nejlepší hudbu nejen z minulého století. Aktuálně se zaměřuje na hudební období 50. – 60. let 20. století s občasným přihlédnutím i k modernější etapě vývoje populární hudby.

14:00 – 17:00 Prostor před Orea Spa Hotelem Bohemia: Pohádkové království na cestách
Znáte Pohádkový les, soutěžní stanoviště s pohádkovými postavičkami? Tak tento program je obdobný, ale naprosto úplně jiný. Deset speciálních pohádkových soutěžních stanovišť, herní systém, velké finále a spousty zábavy pro děti a celou rodinu.

15:05 kolonáda (u pivovarského stanu): Procházka starou Prahou
Písničkový pořad o staré Praze. Směs kupletů a scének ze staré Prahy i písní Karla Hašlera. Účinkuje Divadlo „M“, které založili v roce 1994 manželé Milan a Marie Petrovští jako hudební divadlo. Za dobu své existence vystupoval soubor divadla nejen v naší republice, ale také v zahraničí. Za devatenáct divadelních sezón má na svém kontě více než 5000 divadelních představení.

16:00 kolonáda (pódium): Legendy se vrací
Partička skvěle sehraných muzikantů má na svém kontě mnoho beznadějně vyprodaných koncertů v rámci celé České republiky. Během vystoupení přehrají LEGENDY ve svém nezaměnitelném podání hity známé snad všem generacím.

17:10 kolonáda (u pivovarského stanu): Kapitáne, kam s tou lodí
Hudebně zábavný pořad o námořnících, krásných děvách a přístavních krčmách plný krásných námořnických písniček. Účinkuje hudební Divadlo „M“ z Duchcova. Těšit se můžeme na písničky jako je Santa Lucia, Hawaj, Houpavá, Šenkýřka, Lodí bílou a mnoho dalších.

18:00 kolonáda: KRISTINA
Kristína Peláková, známější pod uměleckým jménem Kristina je populární slovenská zpěvačka, která má své fanoušky nejen na Slovensku, ale i v zahraničí. Před nedávnem se stala vítězkou 16. ročníku ankety OTO a také nejpopulárnější osobností televizní obrazovky na Slovensku v kategorii Zpěvačky. Pokud si někdo nemůže vybavit její tvář, tak mu jistě napoví názvy písniček jako například Som Tvoja, Vráť mi tie hviezdy, Zmrzlina, nebo Horehronie

20:30 kolonáda (pódium): TATABOJS
Držitelé řady prestižních ocenění a dlouhodobě jedna z nejpopulárnějších současných českých hudebních skupin. Devět řadových alb, tři živáky z toho dva i na DVD, jedno remixové album, unikátní společný projekt Smetana s korejským Ahn Trio, jedno best of, devět cen Anděl i jiných hudebních ocenění včetně alba desetiletí (Futuretro 2000), řada klipů a nespočet nejen klubových ale také výpravných halových a venkovních koncertů - nějak takhle by se ve stručnosti dala shrnout dosavadní kariéra Tata Bojs.
 

Neděle 13.5. 2018 (výběr z programu)

9.00 – 19:00 kolonáda: Tradiční česká řemesla
ukázky řemesel

9:30 – 10:15 Průvod Dechového orchestru mladých a mažoretek
od hotelu Bohemi

10:15 – 21:00 Vystoupení na kolonádě
zajistí Dechový orchestr a mažoretky, komorní smyčcové soubory společně s bývalými žáky školy v programu nazvaném Les smyčců, folklórní soubor Rozmarýnek, saxofonový soubor NBS, Junior Dixieland, kytarové soubory, pěvecký sbor Canzona a další soubory školy. Během odpoledne bude probíhat na kolonádě prezentace výtvarného oboru.

9.00 – 19:00 kolonáda: Secesní fotoateliér
fotkám s lázeňskou tématikou neodoláte

14:00 kolonáda: Mariánskolázeňská švihácká cyklojízda
Začátek trasy u Zpívající fontány – konec trasy u Lesního pramene; kola vlastní, trasa nenáročná, legrace zaručená.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 5. 2018
2.10.
4.11.
Svačoběd u akvaduktu

Svačoběd u akvaduktu

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
8.6.
31.10.
Metternichové na zámku Kynžvart

Metternichové na zámku Kynžvart

Lázně Kynžvart, Západočeské lázně
6.11.
2.12.
Miluju - Maluju Mariánské Lázně

Miluju - Maluju Mariánské Lázně

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
15.8.
24.8.
60. Chopinův festival v Mariánských Lázních

60. Chopinův festival v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
Goethův dům - Městské muzeum Mariánské Lázně

Goethův dům - Městské muzeum Mariánské Lázně

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
Bronzový pomník J. W. Goetha v Mariánských Lázních

Bronzový pomník J. W. Goetha v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí