Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zahájení lázeňské sezóny 2018 v Mariánských Lázních - oslava 200. výročí lázeňství ve městě

Zahájení lázeňské sezóny 2018 v Mariánských Lázních - oslava 200. výročí lázeňství ve městě

Kdy 11. květen 2018 15:00 - 13. květen 2018 17:00 Festivaly
Město Mariánské Lázně chystá otevření další lázeňské sezóny. Tradičně to bude druhý květnový víkend (11.–13. května 2018). Víkend naplněný příjemnou atmosféru a bohatým programem a tentokrát více než slavnostní atmosférou!
Zahájení lázeňské sezony má v Mariánských Lázních dlouholetou tradici. Víkendové oslavy zahrnují svěcení pramenů, slavnostní průvod, koncert Západočeského symfonického orchestru, mši a bohatý doprovodný program.

V roce 2018 to bude přesně 200 let od zahájení první lázeňské sezóny.

Hlavním dějištěm akce se stane opět mariánskolázeňská kolonáda a její blízké okolí. Hlavní částí oslav bude mše svatá a slavnostní akt - žehnání pramenům.

Organizátoři připravili opět bohatý program i tradiční jarmark. Programová nabídka pamatuje také na děti a chybět nebude ani ohňostroj či historické osobnosti.
 

Pátek 11.5. 2018

14:00 Kolonáda - Partnerská města ve fotografii
Zahájení výstavy fotografií partnerských měst. Vernisáž obohatí vystoupení pop rockové studentské kapely ZOOSHBAND z partnerského města Poděbrady. V programu zazní například Sing Of The Times, 21 Guns, Hollywood Whore, Jednoho dne se vrátíš, Hruška,.. Kapela bude hrát pod vedením Zuzany Janiššové a Jakuba Lišky.  

14:00 Park Prelát - Hravé odpoledne na Prelátě
V 15.30 proběhne za účasti vedení města a VIP hostů slavnostní odhalení nového herního prvku, který mariánskolázeňským dětem věnuje partnerské město Weiden k 200. výročí lázeňství v Mariánských Lázních a zároveň k 10. výročí partnerství mezi městy. Doprovodný program proběhne v režii Městského domu dětí a mládeže „Dráček“. Na děti čekají soutěže, hry a hlavně zábava.

15:00 Kolonáda koncert
Vystoupení Dechového orchestru mladých Základní umělecké školy Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních. Je složen z hudebníků, jejichž věkový průměr dosahuje 15 let. I takto mladý orchestr však vykazuje značné úspěchy - nejen doma, ale také po celé České republice i v zahraničí. Nedílnou součástí orchestru je pohybová skupina 16 mažoretek. Orchestr hraje pod taktovkou dirigenta pana Josefa Koreise a vedoucí skupiny mažoretek je paní Mgr. Petra Koreisová.

16:30 Roztančená kolonáda: Vystoupení Folklórního souboru Marjánek, který se zabývá zpracováním a předáváním lidových tradic zvyků a obyčejů z oblasti Chodska. Soubor pracuje pod vedením Sandry Heřmanové, M.A. a Bc. Kateřiny Jandlové. Počet členů souboru se pohybuje mezi 40 až 50 všech věkových skupin. Soubor doprovází vlastní dudácká muzika, která hraje ve složení dudy, klarinety, housle, basa, vozembouch a fanfrnoch. Soubor Marjánek je od roku 2005 hlavním pořadatelem mezinárodního folklórního festivalu Mariánský podzim, který probíhá vždy třetí víkend v září.

18:00 kolonáda: Hodinka s Jaroslavem Uhlířem
Vystoupení hudebního skladatel populární a filmové hudby, herce, zpěváka, komika, klavíristy a moderátora, oblíbeného napříč generacemi, určené pro malé i velké uši. Během 60 minut si děti i dospělí mohou se samotným autorem, za jeho klavírního doprovodu, zazpívat známé písně s texty Zdeňka Svěráka - Holubí dům, Severní vítr, Není nutno a mnoho dalších.

19:30 Bluegrassová kolonáda
Bluegrass music má kořeny ve skotské, irské a americké lidové hudbě 19. století a venkovské a populární hudbě 20. století. Je ovlivněn jak bělošskou kulturou, tak i prvky černošské hudby. Hudební skupina Bluetet Vám představí původní bluegrassové tradicionály, swingově laděné převzaté i vlastní skladby v českém a anglickém jazyce.

19:30 SD Casino: Slavností koncert Západočeského symfonického orchestru
L.v. Beethoven – Egmont, předehra k opeře; L. v. Beethoven - Koncert č. 5 pro klavír a orchestr " Císařský"; O. Nicolai - Die lustigen Weiber von Windsor – Mondchor; G.Verdi - Nabucco - Va pensiero; G.Verdi – Aida, Triumphmarsch; G.Bizet – Carmen, Marsch; B Smetana - Prodaná nevěsta, Proč bychom se netěšili

21:00 Rozloučení u fontány
rozšířená produkce Zpívající fontány


Sobota 12. 5. 2018 (výběr z programu)

9.00 – 19:00 kolonáda: Tradiční česká řemesla
ukázky řemesel

9:05 Akordeonová kolonáda
Koncert Akordeonového orchestru Alexandra Smutného. Orchestr se skládá z přibližně 50 muzikantů. Mnozí z nich jsou již potomky zakládajících členů. Orchestr patří mezi špičku ve své kategorii v České republice. V zahraničí sklízí úspěchy na soutěžích, festivalech i koncertních turné.

10:00 kolonáda: Na slovíčko se zakladateli města
Prostřednictvím členů Divadla lidové tvorby z Mariánských Lázní se setkáme se zakladateli města – opatem Karlem Kašparem Reitenbergerem, lékařem Janem Nehrem a zahradníkem Václavem Skalníkem

10:30 kolonáda: Promenáda s historickými osobnostmi
Prostřednictvím členů Divadla lidové tvorby z Mariánských Lázní se setkáme s několika historickými návštěvníky města.

cca 11:00 Vítej nová sezóno
Zahájení lázeňské sezóny 2018 - slavnostní ceremoniál - žehnání pramenům - slavnostní skladba Zpívající fontány.

13:45 kolonáda: Na slovíčko se zakladateli města
Prostřednictvím členů Divadla lidové tvorby z Mariánských Lázní se setkáme se zakladateli města – opatem Karlem Kašparem Reitenbergerem, lékařem Janem Nehrem a zahradníkem Václavem Skalníkem

14:00 kolonáda (pódium): Jen pro ten dnešní den stojí za to žít
Odpolední program odstartuje excelentní orchestr BLUE-STAR Václava Marka, který hraje tu nejlepší hudbu nejen z minulého století. Aktuálně se zaměřuje na hudební období 50. – 60. let 20. století s občasným přihlédnutím i k modernější etapě vývoje populární hudby.

14:00 – 17:00 Prostor před Orea Spa Hotelem Bohemia: Pohádkové království na cestách
Znáte Pohádkový les, soutěžní stanoviště s pohádkovými postavičkami? Tak tento program je obdobný, ale naprosto úplně jiný. Deset speciálních pohádkových soutěžních stanovišť, herní systém, velké finále a spousty zábavy pro děti a celou rodinu.

15:05 kolonáda (u pivovarského stanu): Procházka starou Prahou
Písničkový pořad o staré Praze. Směs kupletů a scének ze staré Prahy i písní Karla Hašlera. Účinkuje Divadlo „M“, které založili v roce 1994 manželé Milan a Marie Petrovští jako hudební divadlo. Za dobu své existence vystupoval soubor divadla nejen v naší republice, ale také v zahraničí. Za devatenáct divadelních sezón má na svém kontě více než 5000 divadelních představení.

16:00 kolonáda (pódium): Legendy se vrací
Partička skvěle sehraných muzikantů má na svém kontě mnoho beznadějně vyprodaných koncertů v rámci celé České republiky. Během vystoupení přehrají LEGENDY ve svém nezaměnitelném podání hity známé snad všem generacím.

17:10 kolonáda (u pivovarského stanu): Kapitáne, kam s tou lodí
Hudebně zábavný pořad o námořnících, krásných děvách a přístavních krčmách plný krásných námořnických písniček. Účinkuje hudební Divadlo „M“ z Duchcova. Těšit se můžeme na písničky jako je Santa Lucia, Hawaj, Houpavá, Šenkýřka, Lodí bílou a mnoho dalších.

18:00 kolonáda: KRISTINA
Kristína Peláková, známější pod uměleckým jménem Kristina je populární slovenská zpěvačka, která má své fanoušky nejen na Slovensku, ale i v zahraničí. Před nedávnem se stala vítězkou 16. ročníku ankety OTO a také nejpopulárnější osobností televizní obrazovky na Slovensku v kategorii Zpěvačky. Pokud si někdo nemůže vybavit její tvář, tak mu jistě napoví názvy písniček jako například Som Tvoja, Vráť mi tie hviezdy, Zmrzlina, nebo Horehronie

20:30 kolonáda (pódium): TATABOJS
Držitelé řady prestižních ocenění a dlouhodobě jedna z nejpopulárnějších současných českých hudebních skupin. Devět řadových alb, tři živáky z toho dva i na DVD, jedno remixové album, unikátní společný projekt Smetana s korejským Ahn Trio, jedno best of, devět cen Anděl i jiných hudebních ocenění včetně alba desetiletí (Futuretro 2000), řada klipů a nespočet nejen klubových ale také výpravných halových a venkovních koncertů - nějak takhle by se ve stručnosti dala shrnout dosavadní kariéra Tata Bojs.
 

Neděle 13.5. 2018 (výběr z programu)

9.00 – 19:00 kolonáda: Tradiční česká řemesla
ukázky řemesel

9:30 – 10:15 Průvod Dechového orchestru mladých a mažoretek
od hotelu Bohemi

10:15 – 21:00 Vystoupení na kolonádě
zajistí Dechový orchestr a mažoretky, komorní smyčcové soubory společně s bývalými žáky školy v programu nazvaném Les smyčců, folklórní soubor Rozmarýnek, saxofonový soubor NBS, Junior Dixieland, kytarové soubory, pěvecký sbor Canzona a další soubory školy. Během odpoledne bude probíhat na kolonádě prezentace výtvarného oboru.

9.00 – 19:00 kolonáda: Secesní fotoateliér
fotkám s lázeňskou tématikou neodoláte

14:00 kolonáda: Mariánskolázeňská švihácká cyklojízda
Začátek trasy u Zpívající fontány – konec trasy u Lesního pramene; kola vlastní, trasa nenáročná, legrace zaručená.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 5. 2018
31.7.
26.8.
Mariánské Lázně - Srpen 1968

Mariánské Lázně - Srpen 1968

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
16.8.
25.8.
Chopinův festival 2018 v Mariánských Lázních

Chopinův festival 2018 v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
8.6.
31.10.
Metternichové na zámku Kynžvart

Metternichové na zámku Kynžvart

Lázně Kynžvart, Západočeské lázně
14.7.
25.8.
Dětské prohlídky na zámku Kynžvart

Dětské prohlídky na zámku Kynžvart

Lázně Kynžvart, Západočeské lázně
Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
Goethův dům - Městské muzeum Mariánské Lázně

Goethův dům - Městské muzeum Mariánské Lázně

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
Bronzový pomník J. W. Goetha v Mariánských Lázních

Bronzový pomník J. W. Goetha v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí