Úvod > Aktivity & akce > Akce > Sametové posvícení

Sametové posvícení

Kdy 17. listopad 2018 Společenské akce
Události roku 1989 připomíná Sametové posvícení, satirický průvod masek inspirovaný tradiční slavností Fasnacht. Masky v nadživotní velikosti symbolizují současné kulturní, politické a sociální problémy, zapojit se můžete jako jednotlivci i s partou přátel.
Masky v nadživotní velikosti symbolizují současné kulturní, politické a sociální problémy, zapojit se můžete jako jednotlivci i s partou přátel. Sametové posvícení je součástí Festivalu svobody, který se v Praze ponese ve znamení kulturních akcí, pietních aktů a předávání Cen Paměti národa. Letos se Sametové posvícení rozprostírá do 4 témat:
 

Sociální témata

Konsent, známý svou kampaní Když to nechcete, tak to nechcete, v průvodu ztvární téma Rozjetej vlak nezastavíš, které v podobě vlako-penisu a masek predátorů upozorňuje na omlouvání sexuálního násilí pomocí líčení mužů jako "lovců" či "šelem", kterým jejich pudy znemožňují sebekontrolu.

Tosara se posvícení účastní už potřetí a letos s mottem Tady něco nehraje! poukazuje prostřednictvím šachovnice, kde hrají jen bílé figurky, na potřebu inkluzivního vzdělávání.

KC Žitná 35 se věnuje bezdomovectví a jeho příčinám a vytáhne do ulic s hlemýždími ulitami a heslem Život pod mostem, aneb kde jsme dnes my, můžete být zítra i vy.


Ekologie

Greenpeace se průvodu účastní již tradičně a letos se věnuje tématu zamoření prostředí a zejména vod plastem. Představí Exkluzivní destinaci v Tichomoří v podobě ostrova z plastu.

Studenti ekologie a ochrany prostředí budou v maskách křivé zeleniny bojovat proti plýtvání potravinami pod heslem Nemyslíš? Zaplatíš (za věci, co vyhodíš).

Žáci Scio školy proti pytlákům míří svým výjevem na lov ohrožených druhů zvířat.
 

Zdravotnictví

Divadlo Malá sestra upozorňuje na přílišné rozšíření nástřihu a dalších problematických praktik v českých porodnicích, které ztvárňují poměrně explicitně pod názvem Nástřih do každé rodiny.

Rozalio z. s. se zabývá riziky povinného očkování, které ztvární výjevem Povinná očkovací loterie.


Kultura

Popp čili Péče o památkovou péči tepe praktiky Ministerstva kultury, které podle ní při rozhodování v oblasti péče o architektonické památky podléhá vnějším tlakům a slouží soukromým zájmům.  

Roztoč představí pod názvem Vlastička čtyři adeptky na ztělesnění moderního ideálu vlasti.

Dětská klika coby průvod kačen ztvární zastřešující téma Toto není kachna.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 10. 2018

Ubytování a restaurace v okolí