Úvod > Aktivity & akce > Akce > Retro - tematická výstava v Tančícím domě

Retro - tematická výstava v Tančícím domě

Kdy 30. květen 2016 - 4. září 2016 Výstavy
Galerie Tančící dům připravuje pro letní měsíce tematickou výstavu s názvem Retro, která zavede návštěvníky do doby 70. a 80. let 20. století. Expozice si klade za cíl zobrazit, jak se žilo v bývalém Československu, a proto galerie vyzývá k darování či zapůjčení dobových předmětů.

Výstava RETRO zobrazí zejména design a výrobky, které byly součástí každodenního života obyvatel Československa, a po takových předmětech také pátrá.

RETRO 70.-80. let
Pro letní seozonu 2016 jsme v rámci unikátního projektu připravili výstavu mapující netradičním způsobem design a trendy v Československu v období komunismu 70. a 80. let. Snad každý se někdy setkal s argumenty, obhajujícími komunistickou stranu a období, kdy se tato strana v naší zemi snažila do života uvést experiment zvaný socialismus a jeho moderní výdobytky. Pro lidskou povahu je charakteristické, že to špatné se snaží z paměti vymazat a co se vymazat nepodaří, alespoň uzpůsobí do podoby téměř laskavé vzpomínky. A proto jsme se rozhodli připravit výstavu představující dobové designové výrobky a trendy, které byly z pohledu obyvatel na vysoké úrovni.

Hlavní část výstavy
V hlavní části expozice RETRO budou vystaveny repliky socialistických bytů. Uvidíte zde původní kuchyně včetně spotřebičů a užitých předmětů, kompletně zařízené obývací pokoje, ložnice i dětské pokojíčky s hračkami. Životní styl bude přiblížen i v další části výstavy, kde se objeví typické oblečení, jako byly pracovní pláště, montérky a zástěry. Instalace obsáhne rovněž charakteristická prostředí a způsoby trávení volného času se zájmy - modelářství, sběratelství, chalupaření a jiné. Třetí část výstavy pak představí výrobky socialistických národních podniků, jako jsou například Madeta, Kofola, Eta, Fatra, JAWA.

Kurátor výstavy: Jana Sommerová

Galerie tímto vyzývá k zapůjčení retro pokladů, díky kterým výstava RETRO vystihne atmosféru doby a přiblíží ji i těm, kteří socialismus nezažili. Každý se může stát spolutvůrcem expozice, stačí nafotit své dobové kousky a fotografie zaslat na email retro@galerietancicidum.cz. Odměnou vystavujícím budou volné vstupenky do galerie.
 

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2016

Ubytování a restaurace v okolí