Úvod > Aktivity & akce > Akce > Pražský novoroční ohňostroj 2016

Pražský novoroční ohňostroj 2016

Kdy 1. leden 2016 18:00 - 18:15 Společenské akce
Novoroční ohňostroj v hlavním městě proběhne již tradičně na Nový rok 1. ledna 2016 v 18 hodin. Odpálen bude nově z Vítkova, pod sochou Jana Žižky z Národního památníku na Vítkově.
Ani na Nový rok Pražané nepřijdou o oblíbenou atrakci – novoroční ohňostroj se bude konat 1. ledna 2016 v 18 hodin. Představení potrvá více než 10 minut, doplní jej hudební doprovod, který bude znít z Českého i z městského rozhlasu. Ohňostroj se nebude konat před koněm Jana Žižky, ale za ním.

Vzhledem k množství míst, odkud je možno ohňostroj sledovat, bude hudba k ohňostroji přenášena pouze přes rádio KISS 98 a digitální radio ČRo REGINA. Jedná se o pyromuzikál.

Šest obrazů ohňostroje bude tematicky rozdělených podle zaměření jednotlivých Múz a korespondujících se slavnými historickými a současnými osobnostmi. Příběhová linie zahrnuje Múzy: Kleió – historická, Urania – nebešťanka, Erató a Melpomené - láskyplná a tragická, Terpsichoré – tančící, Euterpé a Polyhymnia – obveselující a mnohozpěvná, Kalliopé – hrdinská, společně či samostatně  podle svých vlastností ovlivnily mysl pražských nebo českých velikánů. Jednotlivé obrazy ohňostroje jsou nazvány podle jmen Múz a charakterově přiřazeny k poctě velikána, který slaví v roce 2016 výročí. První oslaví Karla IV., finále je věnováno všem, kdo se zasloužili o blaho českého národa.

PNejlepší místa pro sledování ohňostroje jsou například park Parukářka, Riegrovy sady nebo prostory bez vysoké zástavby v Karlíně. Vzhledem k místu odpalování bude ale ohňostroj dobře vidět i ze vzdálenějších částí Prahy, jako jsou Letenské sady, Bohnice, Čimice a další lokality.

Pyromuzikální představení se jmenuje Praha Múzami políbená. Jednotlivé obrazy ohňostroje se nazývají podle jmen múz a jsou charakterově přiřazeny k poctě velikána, jehož výročí na nadcházející rok připadá. Celým ohňostrojem je provázána symbolika šestek - začíná v šest hodin večer, potrvá 616 vteřin (což je něco přes deset minut), vyjeví šest obrazů a připomene významné osobnosti, které mají v roce 2016 jubileum. Půjde například o Karla IV., Tycha Brahe nebo Karla Hynka Máchu.
Celý popis
Naposledy změněno: 1. 1. 2016

Ubytování a restaurace v okolí