Úvod > Aktivity & akce > Akce > Panská služba, žádný med - kostýmované prohlídky na zámku Vizovice

Panská služba, žádný med - kostýmované prohlídky na zámku Vizovice

Kdy 1. říjen 2017 10:00 - 15:00 Historické a vojenské akce
Nenechte si ujít oblíbené tématické prohlídky o životě a povinnostech služebnictva na zámku Vizovice. Jaký byl jejich pracovní den, kdy a jak dlouho mohli odpočívat, co patřilo k jejich úkolům a jak si mohli zajistit práci a postavení? Dozvíte se na zámku ve Vizovicích!
O této sociální skupině se v naší zemi stále ví velmi málo a poznatky lze najít více v zahraničí než v tuzemsku. Z nalezených českých a moravských střípků a s pomocí cizojazyčných zdrojů však lze sestavit mozaiku toho, jak to na zámku chodilo mezi sloužícími.

Návštěvníci zámku Vizovice během nevšedních prohlídek zjistí například, jaké mělo služebnictvo povinnosti, kdy začínal a končil jejich pracovní den, jak se dříve bělilo prádlo, drhla kamenná podlaha, či jak sluha vymetl komín, aniž by se zašpinil. Snadné to neměly ani služebné dam, protože ty se několikrát za den převlékaly a složité róby si nebyly schopny obléci bez pomoci komorné.   

Během prohlídek bude zvláštní příležitost dozvědět se více o chodu panské domácnosti, o vztazích mezi pány a sloužícími i o praktických věcech jako jsou receptury na čištění nábytku či praní prádla.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 3. 2017
8.5.
28.10.
Nevěstou z rozumu i z lásky

Nevěstou z rozumu i z lásky

Vizovice, Východní Morava
30.3.
31.10.
1. Dřevěná zoo

1. Dřevěná zoo

Ostrata, Východní Morava
17.8.
18.8.
Festival Vizovické Trnkobraní 2018

Festival Vizovické Trnkobraní 2018

Vizovice, Východní Morava
4.8.
5.8.
Všeminské slavnosti

Všeminské slavnosti

Všemina, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí