Úvod > Aktivity & akce > Akce > Opening '68 ve Veletržním paláci

Opening '68 ve Veletržním paláci

Kdy 21. srpen 2018 19:00 - 23:00 Společenské akce
21. srpna 1968 proběhla invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Nezapomínáme a připomínáme v den 50. výročí tento klíčový okamžik českých dějin 20. století. Jak jinak než uměním. V den výročí okupace bude také volně přístupná výstava Jiří Koláře, jejíž součástí je jeho Týdeník 1968.
Otevíráme výstavy:
KOUDELKA: INVAZE 68 & archivní záběry Jana Němce
Slavný cyklus fotografií Josefa Koudelky (1938) Invaze 68 bude ve Veletržním paláci představen ve zcela nové koncepci – společně s devítikanálovou videoinstalací se záběry Jana Němce, která návštěvníka vtáhne do dění srpna 1968. Den před invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa se tehdy třicetiletý fotograf Josef Koudelka vrátil z Rumunska, kde fotografoval Romy, a přestože se nikdy předtím reportáží nezabýval, jeho snímky pořízené během dramatických srpnových dnů se staly symbolem boje za svobodu a patří dodnes ke klasickým dílům poválečné reportážní fotografie.

Jiří Petrbok: Hořící srdce
Současný a mnohdy ironizující pohled na českou historii nabídne výstava Jiřího Petrboka (1962) Hořící srdce. Malíř, vedoucí ateliéru kresby na Akademii výtvarných umění, nikdy nebyl členem žádného uměleckého ani generačního uskupení a vždy stál jakoby stranou. Jeho výstavu nejnovějších prací tvoří čtyři základní témata spojená s domovem – obrazy odrážející zkušenost se světem, který nás obklopuje, se světem nesmírného strachu i hluboké lásky.

Záhada Čapkova koberce
Poslední projekt, výstava Záhada Čapkova koberce, je pak předskokanem programu k dalšímu „osmičkovému“ výročí – říjnovým oslavám sta let od založení Československa. Národní galerie poprvé vystavuje vzácný koberec selendi se vzorem ptáků ze 16. století, který inspiroval Karla Čapka k napsání legendární povídky Čintamani a ptáci. Sám Čapek o získání koberce ze 16. století neúspěšně usiloval. Ústřední exponát, po tři roky restaurovaný turecký koberec, doplní  mimo jiné exponáty vinohradské vily Karla Čapka včetně několika tamějších koberců a části vybavení  pracovny.

Kromě výstav se můžete těšit i na:

V den výročí okupace bude také volně přístupná výstava Jiří Koláře, jejíž součástí je jeho Týdeník 1968.

Koncerty
▬ Vertigo
▬ Tea Jay Ivo

Projekce
▬ Nebeští jezdci
▬ Pelíšky

... letní stage před Veletržákem a mnohem více.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 8. 2018
22.8.
25.11.
Záhada Čapkova koberce

Záhada Čapkova koberce

Praha 7, Praha
22.8.
2.12.
Jiří Petrbok: Hořící srdce

Jiří Petrbok: Hořící srdce

Praha 7, Praha
22.8.
6.1.
Koudelka: Invaze 68

Koudelka: Invaze 68

Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí