Úvod > Aktivity & akce > Akce > O pivu – z chmelnice na náš stůl v Národním zemědělském muzeum Praha

O pivu – z chmelnice na náš stůl v Národním zemědělském muzeum Praha

Kdy 1. leden 2017 - 31. prosinec 2019 Výstavy
Ve stálé expozici O pivu se dozvíte bohatou historii, tradici i současnost českého pivovarnictví. Výstava je doplněna o příbuzné obory jako například ledařství a bednářství, které s naším pivovarnictvím neodmyslitelně souvisejí. Víte, jak vypadá kroj sladovníků?
To i mnoho dalšího uvidíte na výstavě v Národním zemědělském muzeu.

Expozice seznamuje návštěvníky s hlavními pivovarskými surovinami – vodou, sladem a chmelem. Dále také se způsobem vaření piva od nejstarších dob až po dnešek. Přibližuje mj. začátky českého pivovarnictví v 10. – 11. století, rozvoj várečného práva při zakládání nových královských měst ve 13. století i reformy v pivovarnictví v 19. století.

Všímá si i lidí pracujících v oboru, prvních sládků, cechu sladovníků, právovárečníků a podobně. Národní zemědělské muzeum Praha prezentuje v rámci této expozice rovněž příbuzné obory, jako například ledařství a bednářství, které s naším pivovarnictvím neodmyslitelně souvisejí.

Kromě řady autentických předmětů a nářadí, jež se při výrobě piva, jeho uchovávání, přepravě a konzumaci používaly, lze spatřit také unikátní cechovní předměty. K vidění budou takové předměty jako například kroj pražských sladovníků, ohromný ležácký sud a káď a dokonce samotná varna určená pro minipivovary.

Dokumenty a obrazový materiál informují, vedle historie výroby piva, také o jeho druzích, skladování, dopravě i lidové slovesné kultuře a tvořivosti, která je spojena s konzumací piva od minulosti po dnešek. Celkovou atmosféru výstavy navozuje i rekonstrukce tyčové a drátěné chmelnice s panoramatickou projekcí v pozadí a v neposlední řadě i malá útulná hospůdka. Výstava je umístěna ve velkém sále – západ ve 3. patře.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 2. 2017

Ubytování a restaurace v okolí