Úvod > Aktivity & akce > Akce > NZM v Čáslavi: Klukovský sen

NZM v Čáslavi: Klukovský sen

Kdy 1. duben 2017 - 29. říjen 2017 Výstavy
Letošní, již druhý ročník výstavy Klukovský sen v Čáslavi je částečně zaměřený na naše sousedy z Maďarska a Polska, na hračky, které provázely generaci dnešních čtyřicátníků a padesátníků v dobách jejich dětství. Najdete tu však i hračky z Číny, Japonska a Hongkongu.

Na druhém ročníku výstavy Klukovský sen v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi uvidíte hračky vyrobené v Maďarsku a Polsku, které provázely generaci dnešních čtyřicátníků a padesátníků v dobách jejich dětství.

Najdete tu jak hračky firem zabývajících se velkovýrobou, tak i soukromníků, kteří zdatně doplňovali skuliny na tehdejším trhu, zejména kopiemi takzvaných angličáků. Vzhledem ke zřízení, které v naší části Evropy vládlo, se nikdo nezabýval licencemi, a tak si můžete prohlédnout kopie od známých hračkářských firem, jako jsou Matchbox nebo Corgi. Na druhou stranu je třeba přiznat, že některé hračky jsou velice zdařilé a ve své době mohly směle konkurovat i zboží západní provenience. A třeba taková Rubikova kostka je dodnes celosvětový fenomén.

Další část výstavy má pro nás tak trochu nádech exotiky díky hračkám z Číny, Japonska a Hongkongu, který v době, kdy byl kolonií Anglie, chrlil na trh nepřeberné množství hraček, ať již bateriových nebo klasických malých kovových modelů.

Kolekci doplňuje výběr společenských her z let šedesátých až osmdesátých, různých hraček od pistolí po panenky nebo stará loutková divadla.

Nelze nezmínit jednu z ikon českých hraček – Igráčka. Dřívější produkce nebyla tak pestrá jako ta dnešní, ale svoje kouzlo má stále. Ve stejné vitríně jako Igráček je i ukázka jeho západoněmeckého kolegy vyráběného firmou Playmobil. Věděli jste, že na počátcích vývoje se podíleli technici z obou zemí?

Celý popis
Naposledy změněno: 10. 4. 2017

Ubytování a restaurace v okolí

Zámek Filipov

Zámek Filipov

Čáslav, Střední Čechy
K&K American bistro

K&K American bistro

Čáslav, Střední Čechy
Hotel Grand v Čáslavi

Hotel Grand v Čáslavi

Čáslav, Střední Čechy
Café LaDus v Čáslavi

Café LaDus v Čáslavi

Čáslav, Střední Čechy