Úvod > Aktivity & akce > Akce > Přednáškový cyklus Pod ochranou Herma. Řekové a Římané na cestách

Přednáškový cyklus Pod ochranou Herma. Řekové a Římané na cestách

Kdy 5. duben 2016 17:00 - 12. duben 2016 19:00 Výstavy
Zveme vás na přednášky z cyklu Pod ochranou Herma. Řekové a Římané na cestách. Přednášky se konají v Nové budově Národního muzea a jsou zdarma. Cyklus pořádá Společnost Národního muzea – Společnost přátel starověkých civilizací.
5. 4. 2016, 17.00 h
Vydaní na milost Poseidónovi. Plavení se po moři
Středozemní moře bylo páteří antického světa. Jeho vody jednotlivé jeho části spíše spojovaly než rozdělovaly a třebaže představovaly i určité riziko, přímořské národy antického světa je čile využívaly k přesunu osob, zboží i surovin. Stejnými cestami se spolu s tím vším přemisťovaly i nejrůznější myšlenky, technologie i kulty. Naše současné technické možnosti umožňují snáze pronikat do hlubin moří k starověkým lodním vrakům i jejich vzácnému nákladu, který obecně i v detailech odhaluje fungování antického světa.
Přednáší: PhDr. Pavel Titz, Ph.D.
Vstup zdarma
 
12. 4. 2016, 17.00 h
Hadrianus – císař cestovatel
V letech 117–138 n. l. vládl římskému impériu císař Hadrianus. Více než polovinu své jedenadvacetileté vlády strávil na cestách do provincií. Stal se tak vládcem, který osobně poznal většinu území, kterému vládl. Vedle milovaného Řecka zavítal do Británie, Gallie, Hispánie i Afriky a stejnou pozornost věnoval i východní části říše, kde „pracovně“ procestoval Balkán, Malou Asii, Sýrii a Egypt. Význam jeho cest byl oboustranný – měly vliv na provincie a naopak na samotného císaře a jeho okolí.
Přednáší: PhDr. Petr Juřina, Ph.D.
Vstup zdarma
 
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 3. 2016

Ubytování a restaurace v okolí