Úvod > Aktivity & akce > Akce > Nejkrásnější české knihy roku 2014 v Národním technickém muzeu

Nejkrásnější české knihy roku 2014 v Národním technickém muzeu

Kdy 18. září 2015 - 28. květen 2016 Výstavy
Národní technické muzeum ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví představí od 18. září 2015 v expozici Tiskařství publikace oceněné v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2014.

Soutěž o nejkrásnější knihy má u nás dlouholetou tradici. V roce 1928 inicioval tuzemskou soutěž podle zahraničních vzorů sběratel Arno Sáňka (jeho jméno nese dnes studentská cena) a o rok později ji poprvé zorganizoval Spolek českých bibliofilů. Soutěž se pravidelně pořádá od roku 1965 a jejími organizátory jsou Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. K příležitosti padesátiletého fungování soutěže byla letos uspořádána výstava ZPRÁVA O KNIZE, která se konala v letohrádku Hvězda od 23. 4. 2015 do 2. 9. 2015.
 
Do jubilejního 50. ročníku soutěže, v němž odborná porota hodnotila produkci českých nakladatelů roku 2014, bylo přihlášeno přes 250 titulů. Oceněny byly nejkrásnější české knihy z hlediska technického a výtvarného zpracování v sedmi kategoriích: odborná literatura, krásná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice, obrazové publikace, katalogy a bibliofilie a autorské knihy.
 
Zúčastnit se soutěže je pro nakladatele, grafiky, ilustrátory, pracovníky z oboru polygrafie a dalších profesí prestižní záležitostí, o čemž svědčí skutečnost, že se každým rokem hlásí stále více zájemců. Kolekce vítězných knih spolu s tituly, které porota zařadila do užšího výběru, je tradičně prezentována na tuzemských i zahraničních knižních přehlídkách a veletrzích. Není výjimkou, že si české knihy odvážejí ocenění z klání o nejkrásnější knihy světa.
 
Vítězné knihy letošního ročníku si budou nyní moci prohlédnout návštěvníci Národního technického muzea v expozici Tiskařství, v prostoru evokujícím starou tiskárnu. Expozice Tiskařství dokumentuje vývoj výroby písma, hlavních tiskařských technik a knihařství a připomíná české osobnosti, které významně přispěly k rozvoji tohoto oboru.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 9. 2015

Ubytování a restaurace v okolí