Úvod > Aktivity & akce > Akce > Muzejní noc s legionáři v Práchěňském muzeu

Muzejní noc s legionáři v Práchěňském muzeu

Kdy 3. červen 2017 19:00 - 23:59 Společenské akce
Prácheňské muzeum v Písku si pro muzejní noc, která se koná 3.6., připravilo bohatý kulturní program.
3. 6. 2017, od 19 hodin, prostor celého Prácheňského muzea v Písku
 
Písecké muzeum letos věnuje oblíbenou akci – muzejní noc – československým legionářům. Připomínáme si tak zejména stoleté výročí slavné bitvy u Zborova. V sobotu 3. června navečer se návštěvníci mohou těšit na přítomnost legionářů, komentované prohlídky, několik nových výstav, tématickou muziku, dětský program, hospůdku a další. Slavnostní zahájení akce začíná v 19 hodin na nádvoří muzea, kdy budou vyhlášeni vítězové dětské literární soutěže Příběh mého pradědečka. Během jara žáci z píseckých a okolních základních škol posílali do muzea příběhy svých rodin z první světové války, včetně naskenovaných dokumentů. Nejlepší díla budou odměněna hodnotnými cenami a zároveň budou některá z nich vystavena.

Hned poté se mezi návštěvníky objeví zejména italští legionáři, kteří s sebou přivezou malé „plukovní muzeum“ plné předmětů upomínajících na válku, k vidění bude i jejich výcvik. Muzejní noc je zároveň vernisáží výstavy Legie 2017. Od Zborova po Písek, která přiblíží hlavně písecké hrdiny Velké války a výstavou bude při muzejní noci provádět její kurátor Mgr. Zdeněk Duda. Nedílnou součást této expozice pak tvoří přehlídka Válečných plakátů z let 1914 – 1918, která bude k vidění v Rytířském sále. Plakáty, účinný nástroj válečné propagandy, zapůjčil Vojenský ústřední archiv v Praze. Poslední malou výstavu s názvem Co to má dědeček na rukávu připravil písecký vojenský historik Karel Klátil a přibližuje v ní hodnostní označení československých legií.

K muzejní noci také tradičně patří hudba. Letos se o muziku postarají Pouličníci z Tábora, kteří zahrají nejen válečné písně. V expozici Českých panovníků kvůli dobré akustice navíc dáváme prostor Václavu Braunovi a Markovi Ředinovi, kteří rozezní nástroj zvaný Hand Pan, jenž vyniká svým magickým zvukem.

Pro děti je připraven program s plněním úkolů, který proběhne v době od 19,45 do 20,45 hodin a je třeba si k němu vyzvednout časové kartičky před vstupem do přednáškového sálu. Samozřejmě i úkoly pro děti budou souviset s válečným tématem, děti proto budou trénovat přesnou mušku či si vyzkouší práci v lazaretu.

Na zadním nádvoří se pak otevře tradiční muzejní hospůdka, letos doplněná stylovou polní kuchyní, kde se bude podávat gulášová polévka. Samozřejmostí je vstup zdarma na celou akci, která končí v pozdních večerních hodinách.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 5. 2017
1.5.
30.9.
Otevřené brány píseckých kostelů 2017

Otevřené brány píseckých kostelů 2017

Písek, Jižní Čechy
12.5.
31.12.
Expozice Mraveniště ve Sladovně

Expozice Mraveniště ve Sladovně

Písek, Jižní Čechy
14.2.
31.12.
Kreativní Laboratoř barev v písecké Sladovně

Kreativní Laboratoř barev v písecké Sladovně

Písek, Jižní Čechy
5.9.
3.10.
Helena Petřinová, Jana Hůlová a Milan Burša

Helena Petřinová, Jana Hůlová a Milan Burša

Písek, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí