Úvod > Aktivity & akce > Akce > Muzejní noc s legionáři v Práchěňském muzeu

Muzejní noc s legionáři v Práchěňském muzeu

Kdy 3. červen 2017 19:00 - 23:59 Společenské akce
Prácheňské muzeum v Písku si pro muzejní noc, která se koná 3.6., připravilo bohatý kulturní program.
3. 6. 2017, od 19 hodin, prostor celého Prácheňského muzea v Písku
 
Písecké muzeum letos věnuje oblíbenou akci – muzejní noc – československým legionářům. Připomínáme si tak zejména stoleté výročí slavné bitvy u Zborova. V sobotu 3. června navečer se návštěvníci mohou těšit na přítomnost legionářů, komentované prohlídky, několik nových výstav, tématickou muziku, dětský program, hospůdku a další. Slavnostní zahájení akce začíná v 19 hodin na nádvoří muzea, kdy budou vyhlášeni vítězové dětské literární soutěže Příběh mého pradědečka. Během jara žáci z píseckých a okolních základních škol posílali do muzea příběhy svých rodin z první světové války, včetně naskenovaných dokumentů. Nejlepší díla budou odměněna hodnotnými cenami a zároveň budou některá z nich vystavena.

Hned poté se mezi návštěvníky objeví zejména italští legionáři, kteří s sebou přivezou malé „plukovní muzeum“ plné předmětů upomínajících na válku, k vidění bude i jejich výcvik. Muzejní noc je zároveň vernisáží výstavy Legie 2017. Od Zborova po Písek, která přiblíží hlavně písecké hrdiny Velké války a výstavou bude při muzejní noci provádět její kurátor Mgr. Zdeněk Duda. Nedílnou součást této expozice pak tvoří přehlídka Válečných plakátů z let 1914 – 1918, která bude k vidění v Rytířském sále. Plakáty, účinný nástroj válečné propagandy, zapůjčil Vojenský ústřední archiv v Praze. Poslední malou výstavu s názvem Co to má dědeček na rukávu připravil písecký vojenský historik Karel Klátil a přibližuje v ní hodnostní označení československých legií.

K muzejní noci také tradičně patří hudba. Letos se o muziku postarají Pouličníci z Tábora, kteří zahrají nejen válečné písně. V expozici Českých panovníků kvůli dobré akustice navíc dáváme prostor Václavu Braunovi a Markovi Ředinovi, kteří rozezní nástroj zvaný Hand Pan, jenž vyniká svým magickým zvukem.

Pro děti je připraven program s plněním úkolů, který proběhne v době od 19,45 do 20,45 hodin a je třeba si k němu vyzvednout časové kartičky před vstupem do přednáškového sálu. Samozřejmě i úkoly pro děti budou souviset s válečným tématem, děti proto budou trénovat přesnou mušku či si vyzkouší práci v lazaretu.

Na zadním nádvoří se pak otevře tradiční muzejní hospůdka, letos doplněná stylovou polní kuchyní, kde se bude podávat gulášová polévka. Samozřejmostí je vstup zdarma na celou akci, která končí v pozdních večerních hodinách.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 5. 2017
3.3.
22.4.
Helena a její přátelé – malba na porcelán

Helena a její přátelé – malba na porcelán

Písek, Jižní Čechy
8.6.
10.6.
Dotkni se Písku - městská slavnost 2018

Dotkni se Písku - městská slavnost 2018

Písek, Jižní Čechy
13.10.
14.10.
Oslavy vyhlášení republiky v Písku

Oslavy vyhlášení republiky v Písku

Písek, Jižní Čechy
11.5.
13.5.
Cipískoviště 2018 v Písku

Cipískoviště 2018 v Písku

Písek, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí